2018 és 2019 között 535 új, úgynevezett gyors rádiókitörést észlelt a kanadai CHIME teleszkóp. A kozmikus jelekből összeállított katalógus segítségével a kutatók jobban megérthetik ezeket a csillagászati jelenségeket, és a szélesebb világegyetem működését – olvasható a Science Alert tudományos portál cikkében.
A gyors rádiókitörések (FRB-k) kozmikus rádióhullámok rövid ideig tartó, nagyon erős löketei. Számítások szerint néhány milliszekundum leforgása alatt annyi energiát bocsátanak ki, mint 500 millió Nap együttvéve – írja az Origo.
Az első FRB-t még 2007-ben fedezték fel,
de a jelek kiszámíthatatlansága és rövidsége miatt a tudósok a mai napig nem tudják alaposabban vizsgálni a jelenséget.
Nem elég ugyanis az égbolt megfelelő részét figyelni, a helyes hullámhossz megválasztása is alapvető fontossággal bír.
Szerencsére a CHIME teleszkópot pont az FRB-k vadászatára fejlesztették ki. A rögzített távcső négy antennával rendelkezik, amelyek képesek az ég nagy részét egyidejűleg tanulmányozni. A kutatóeszközt az FRB-k hullámhosszaira optimalizálták, működése során másodpercenként nagyjából 7 terabájtnyi adatot generál.
A CHIME megépítése előtt kevesebb mint 100 FRB-t fedeztünk fel, most egy év alatt több százat észleltünk” – szemléltette a berendezés képességeit Kaitlyn Shin, az MIT és a CHIME-kollaboráció kutatója.
Az új katalógusból világosan látszik, hogy a gyors rádiókitörések többé-kevésbé egyenletesen oszlanak el az égbolton (e tény elég valószínűtlenné teszi, hogy idegen civilizáció termékei lennének), és meglehetősen gyakoriak – becslések alapján naponta akár 9000 FRB is előfordulhat.
2018 és 2019 között a Chime összesen 535 gyors rádiókitörést észlelt.
Bár túlnyomó többségük egyszeri jel volt, akadtak ismétlődők is.
A gyors rádiókitörések forrásairól alig tudnak valamit a szakemberek. 2020-ban sikerült először igazolni, hogy az egyik FRB egy magnetártól (rendkívül erős mágneses térrel rendelkező csillagmaradványtól) származik, a rejtély azonban ezzel koránt sincs megoldva – nagyon könnyen elképzelhető, hogy másfajta források és asztrofizikai jelenségek is kibocsáthatnak hasonló jeleket.
A kutatók a CHIME katalógusa alapján most tovább folytatják a gyors rádiókitörések vizsgálatát, és igyekeznek új FRB-ket is megfigyelni, bővítve ezzel az egyre terebélyesedő adatbázist.
Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »