Bizánc kori sírkomplexum került elő Maarat an-Numánban, Észak-Szíriában. Az értékes leletre romeltakarítás közben bukkantak. A felfedezés a 6. századra datálható, és két nagyméretű sírkamrát tartalmaz, több temetkezési hellyel.
Bizánci sírok a romok alatt
Építőmunkások bukkantak az ősi sírkomplexumra a háború sújtotta Maarat an-Numánban. A lelőhely két nagy kőkamrából áll, bennük több sírhellyel. A komplexum a bizánci korszakból, a 6. század környékéről származik.
Maarat an-Numán az Aleppót Damaszkusszal összekötő főút mentén fekszik. A város 2012 óta heves harcok helyszíne volt. A konfliktusban Bassár el-Aszad elnök erői és a Hay’at Tahrír as-Sám nevű iszlamista csoport csaptak össze. A város többször is gazdát cserélt, végül az iszlamisták vették át az irányítást.
A pusztulás évei
A harcok következményeként a város szinte teljesen elnéptelenedett. Az egykor 100 000 lakosú Maarat an-Numán romhalmazzá vált. Tüzérségi támadások, orosz légicsapások és földi összecsapások pusztították el az épületeket. 2024. december 8-án Aszad bukása után egyetlen épület sem maradt épségben. Az utcákat holttestek, aknák és fel nem robbant bombák borították.
Mostanra a lakosság egy része visszatért. Az emberek elkezdték a romeltakarítást és az újjáépítést. A munkálatok közben kőkamrákat fedeztek fel a föld alatt. A felfedezés után értesítették a tartományi régészeti igazgatóságot. A helyszínre érkező régészcsoport megkezdte a feltárást, miközben a rendfenntartók biztosították a környéket.
Forrás:mult-kor.hu
Tovább a cikkre »