Egy észak-koreai nő elárulta, hogy Chicagóban fekete bőrű emberek kirabolták, de amikor az egyiket lefogta, az arra járók rasszistának nevezték, és arra kényszerítették, hogy engedje el a tolvajt.
Az észak-koreai származású Yeonmi Park – akit édesanyjával együtt adtak el rabszolgának, miután 13 évesen hazájából Kínába menekültek – elárulta, hogy az Egyesült Államokban a George Floyd halála után történt tavalyi fosztogatások idején fekete bőrűek támadtak rá, és az arra járó emberek rasszistának bélyegezték meg, mert az egyiküket lefogta, hogy ne tudjon elmenekülni a helyszínről – írta a Daily Mail.
Az incidens idején a városban zavargások, fosztogatások voltak. A vandálok tucatnyi üzlet kirakatát betörték, kirabolták azokat, illetvepénzautomatákat fosztogattak.
Park elmondta, hogy a járókelők futásra biztatták a támadóit, vele szemben pedig ellenségesen viselkedtek, amikor megpróbálta hívni a rendőrséget. Néhányan, akik szemtanúi voltak a bűncselekménynek, Park szerint rasszistának bélyegezték, amiért megpróbálta tárcsázni a 911-es segélyhívó számot.
„Azt mondták nekem, hogy a támadóim a bőrszínük miatt nem lesznek tolvajok” – mondta Park.
Az amerikai komikus, podcaster, Joe Rogan podcastműsorában az észak-koreai nő elmondta, hogy a fosztogatók elvették tőle a pénztárcáját, majd ezután megragadta az egyik kezét, hogy megakadályozza az elmenekülését a helyszínről, miközben megpróbálta hívni a rendőrséget.
Amikor megkérdezték, hogy ki akadályozta meg abban, hogy hívja a rendőrséget, Park így válaszolt: az összes ember, aki szemtanúja volt az incidensnek.
„Ekkor gondoltam azt, hogy ez az ország elvesztette az eszét” – tette hozzá.
Park egyébként író, és felszólalt már az Egyesült Államokban jelen lévő cenzúráról, mondván, az Észak-Koreára emlékezteti őt.
Park 13 éves korában édesanyjával a befagyott Yalu folyón keresztül menekült el Észak-Koreából Kínába 2007-ben, ahol emberkereskedők adták el őket rabszolgának. Végül keresztény misszionáriusok segítségével Mongóliába menekültek, és a Góbi-sivatagon keresztül vándoroltak, hogy végül Dél-Koreában találjanak menedéket.
„Szó szerint átkeltem a Góbi-sivatagon, hogy szabad legyek, és rájöttem, hogy nem vagyok szabad, Amerika sem szabad” – mondta.
Park hozzátette, hogy az amerikai egyetemeken töltött évei alatt arra kényszerítették, hogy úgy gondolkodjon, ahogy ők akarják.
„Azt hittem, Amerika más, de annyi hasonlóságot láttam azzal, amit Észak-Koreában tapasztaltam, hogy elkezdtem aggódni” – fogalmazott.
Az egyik elkövetőt 2020. augusztus 21-én őrizetbe vették, és ennek megfelelően vádat emeltek ellene. A gyanúsítottat Lecretia Harris néven azonosították, és rablás bűntettével vádolták meg. Harris, akit korábban többször is elítéltek már – többek között súlyos testi sértésért –, bűnösnek vallotta magát jogellenes kényszerítés vádjában. Cserébe két év börtönbüntetést kapott. A vádalku részeként az ügyészek ejtették a rablás vádját.
Harris lebukásához az vezetett, hogy lopott hitelkártyával fizetett egy taxifuvarért – számolt be tavaly a CWB Chicago. A rendőrség pedig ezután a tranzakcióból származó információkat használta a felkutatására. Park ezután azonosította őt egy rendőrségi szembesítésen.
Az ügyészek a vád ismertetésekor elmondták, hogy Park kirablásakor Harris és társa megközelítette a nőt, aki éppen a dadájával és a kisbabájával sétált a chicagói Michigan Avenue-n egy bevásárlóközpont előtt. Park ekkor vette észre, hogy hiányzik a pénztárcája a táskájából, amely ki volt nyitva. A nő ezután az elkövetők nyomába eredt, majd amikor utolérte őket, fel akarta hívni a rendőrséget, az egyik rabló azonban mellkason ütötte, Harris pedig kiütötte a kezéből a telefont, és a járdára dobta.
A másik elkövetőt nem sikerült kézre keríteni.
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »