Rasszista botrányba keveredett és szerdán lemondott II. Erzsébet királynő legrégebben szolgáló egykori udvarhölgye, aki a néhai brit uralkodó szeptemberi halála óta is a királyi család szolgálatában állt.
Az udvar szerda este jelentette be, hogy a 86 esztendős Lady Susan Hussey több mint hatvan év szolgálat után távozik a Buckingham-palotából.
A közlemény szerint Lady Hussey – Vilmos trónörökös keresztanyja – töredelmesen bocsánatot kért viselkedéséért, amely miatt a botrány kipattant.
Az ügy közvetlen előzményeként a volt udvarhölgy – aki 1960-ban lépett II. Erzsébet királynő szolgálatába és az elmúlt évtizedekben a néhai uralkodó egyik legbizalmasabb és legbefolyásosabb barátjaként tartották számon – részt vett egy fogadáson, amelyet Kamilla, III. Károly király felesége adott kedden a Buckingham-palotában a nők elleni erőszakcselekmények áldozatait segítő jótékonysági szervezetek képviselőinek.
Lady Hussey – akinek férje Marmaduke Hussey, a BBC brit közszolgálati médiatársaság kormányzótanácsának 2006-ban elhunyt elnöke volt – a 300 meghívott jelenlétében lezajlott rendezvényen szóba elegyedett Ngozi Fulanival, a Sistah Space nevű szervezet alapítójával és vezetőjével.
A Sistah Space elsődleges célja olyan afrikai és karibi hátterű brit nők támogatása, akiket családon belüli erőszakcselekmények vagy szexuális támadások értek.
A rendezvény után Ngozi Fulani a Twitteren tette közzé a volt udvarhölggyel folytatott párbeszédének részleteit.
Ebből kiderült, hogy Lady Hussey folyamatosan és meglehetősen agresszív hangnemben faggatta őt származásáról, elsősorban arról, hogy “Afrika mely tájékáról” érkezett Nagy-Britanniába.
Ez folytatódott azután is, hogy a karibi szülők gyermekeként született Ngozi Fulani közölte: brit állampolgár, Nagy-Britanniában született és születése óta Nagy-Britanniában él.
“Na de csak tudja, hogy honnan érkezett ide?”
– kérdezte Lady Hussey ezután is, és nem tágított akkor sem, amikor Fulani többször megismételte, hogy Nagy-Britanniában született és brit állampolgár.
“Itt születtem és brit vagyok”
– válaszolt ismét Fulani, mire Lady Hussey úgy tette fel újból a kérdést, hogy
“De nem, azt mondja meg, hogy ténylegesen honnan jött és mikor érkezett ide?”
Amikor Fulani elmondta, hogy a szülei vándoroltak be Nagy-Britanniába az 1950-es években, Lady Hussey diadalmasan rávágta, hogy
“Na, tudtam, hogy a végén eljutunk idáig, tehát maga karibi!”.
A Buckingham-palota szerdán késő este kiadott hivatalos közleményében hangsúlyozta, hogy az incidenst rendkívül komolyan veszi, és azonnali hatállyal kivizsgálta az ügyet.
A brit királyi család londoni hivatala és rezidenciája közölte: megállapította, hogy
“elfogadhatatlan és mélységesen sajnálatos megjegyzések hangzottak el”
a párbeszéd során, az “érintett egyén” bocsánatot kért és azonnali hatállyal távozott az udvar szolgálatából.
A walesi herceg, Vilmos trónörökös szóvivője külön nyilatkozatban szögezte le szerda este, hogy a rasszizmusnak nincs helye a brit társadalomban, és a rendezvényen elhangzott megjegyzések elfogadhatatlanok voltak.
Ngozi Fulani szerdai nyilatkozatában az “intézményes rasszizmus” megnyilvánulásának nevezte a történteket.
Az ügy a legnagyobb ilyen jellegű botrány a brit királyi család környezetében azóta, hogy Harry herceg – Vilmos öccse – és felesége, Meghan hercegnő szintén az udvarban tapasztalt “rasszista megnyilvánulásokról” szólt a velük készült, világszerte hatalmas vihart kavart kétórás interjúban, amelyet Oprah Winfrey-nek adtak tavaly márciusban.
A műsorban Meghan – aki édesanyja részéről afrikai-amerikai hátterű – elmondta: még várandós volt elsőszülött kisfiával, Archie-val, amikor Harrynek “valaki” a királyi családból felvetette, hogy a születendő gyermek bőrszíne “vajon mennyire lesz sötét”.
Harry az interjúban kifejtette: a rasszista megnyilvánulásoknak komoly szerepük volt abban, hogy ő és felesége 2020-ban felhagyott a királyi család szolgálatában végzett tevékenységével és Amerikába költözött.
MTI
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »