Az Egyesült Államok és az Európai Unió „agresszív” politikája miatt erősödik a bizalmatlanság Európában – vélekedett Vlagyimir Putyin orosz elnök egy kedden Németországban megjelent írásában, amely szerint a Krím félsziget „kilépett” Ukrajnából.
Képpáros a mai Die Zeitből
A Die Zeit című liberális német hetilap hírportálján a Szovjetunió elleni náci hadjárat kezdetének 80. évfordulója alkalmából közölt vendégkommentárban az orosz államfő úgy vélte, hogy a Vörös Hadsereg „hősei” nemcsak szülőföldjük függetlenségét és méltóságát védelmezték, hanem „megmentették Európát és az egész világot a rabszolgaságtól”, és nem azért léptek német földre, hogy bosszút álljanak a németeken, hanem hogy „beteljesítsék nagy és nemes felszabadító küldetésüket”.
A világháború szörnyűségei ellenére az európai nemzeteknek sikerült visszatérni a kölcsönös bizalomhoz és tisztelethez, és elindultak az integráció felé, hogy lezárják a huszadik század első felének „európai tragédiáit” – írta Vlagyimir Putyin.
Kiemelte: „reméltük, hogy a hidegháború vége győzelem lesz egész Európának”, és megvalósul a „Lisszabontól Vlagyivosztokig” egységes kontinens eszméje.
Oroszország éppen ebben a szellemben, a „közös értékek és érdekek” által összetartott „nagy Európa” kiépítésének logikája alapján igyekezett formálni kapcsolatait az európaiakkal.
Azonban egy más megközelítés érvényesült, amelynek alapja a konfrontációra építő „hidegháborús relikvia”, a NATO bővítése – fejtette ki Vlagyimir Putyin, rámutatva, hogy öt bővítési hullámban 14 új tagot vettek fel a szervezetbe, köztük egykori szovjet tagköztársaságokat.
Úgy vélte, az erősödő bizalmatlanság fő oka a katonai szövetség kiterjesztése keletre, azaz Oroszország határai felé. Hozzátette: sok ország „ultimátumot” kapott, választania kellett a „kollektív Nyugat” és Oroszország között.
Ennek az „agresszív politikának” a következményeit szemlélteti a 2014-es „ukrajnai tragédia”, amelyben Vlagyimir Putyin szavai szerint Európa tevőlegesen támogatott egy „fegyveres, alkotmányellenes államcsínyt” Ukrajnában.
„Ezzel kezdődött minden” – vélekedett az orosz elnök, aki szerint az Egyesült Államok által szervezett és az Európai Unió tagállamai által támogatott puccs vezetett Ukrajna megosztottságához és ahhoz, hogy a Krím félsziget „kilépett” Ukrajnából.
Ugyanakkor Oroszország mindennek ellenére továbbra is nyitott a „fair és kreatív együttműködésre” – fejtette ki az orosz elnök.
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »