Putyin bejelentést tett: Így vásárolhatnak orosz gázt a “barátságtalan országok”

Putyin bejelentést tett: Így vásárolhatnak orosz gázt a “barátságtalan országok”

Aláírta Vlagyimir Putyin orosz elnök az Oroszországgal szemben barátságtalan országokkal folytatott földgáz-kereskedelem szabályairól szóló rendeletet, amely a szerződések alapján rubelalapú fizetési rendszert ír elő.

Ezt maga Putyin jelentette be egy, a légi közlekedési ágazat helyzetével foglalkozó csütörtöki videokonferencián.

“Az ilyen országokból való partnereinknek világos és átlátható rendszert kínálunk: az orosz földgáz megvásárlásához rubelszámlát kell nyitniuk orosz bankokban, és holnaptól, folyó év április 1-jétől kezdve ezekről a számlákról kell majd fizetni a gázszállításokért”

– mondta.

Hangsúlyozta, hogy a fizetés ütemezésének megsértését az orosz fél a vásárló mulasztásának fogja tekinteni. Erre az esetre szankciókat helyezett kilátásba.

“Nekünk senki nem ad el semmit ingyen, és mi sem fogunk jótékonykodni. Vagyis a hatályos szerződések le lesznek állítva”

– közölte Putyin.

Azt hangoztatta, hogy Oroszország számára elfogadhatatlanok a dollárért és euróért folytatott gázkereskedelem kockázatai. A kifizetések átváltása orosz rubelre Putyin szerint fontos lépés Oroszország pénzügyi és gazdasági szuverenitásának megerősítése felé.

Úgy vélekedett, hogy egy olyan helyzetben, amikor a nyugati országok pénzügyi rendszerét fegyverként használják fel, amikor ezen országok vállalatai megtagadják az orosz bankokkal, vállalatokkal és magánszemélyekkel kötött szerződések teljesítését, amikor a dollárban és euróban lévő vagyonokat befagyasztják, nincs értelme ezen országok fizetőeszközeit használni.

“Mi is történik és történt voltaképpen? Az európai fogyasztókat elláttuk erőforrásainkkal, a jelen esetben a gázzal. Megkapták, fizettek nekünk euróban, amelyet aztán ők maguk befagyasztottak. Ezzel kapcsolatban minden okunk megvan azt hinni, hogy a gáz egy részét gyakorlatilag ingyen szállítottuk Európába”

Hírdetés

– fogalmazott az orosz vezető.

“Természetesen ez így nem mehet tovább”

– tette hozzá.

Putyin érvelése szerint hagyományos rendszer szerinti, euróért vagy dollárért való további gázszállítások bevételét is blokkolás fenyegeti. Rámutatott, hogy a helyzet ilyen alakulását uniós kormányfők is kilátásba helyezték.

Heger szerint fel kell készülnünk az orosz gázszállítások hirtelen leállására. Moszkva megnyugtatta (?) a németeket

Miről is szól a rendelet?

A TASZSZ orosz hírügynökség közzétette „Az orosz földgázszállítókkal szembeni kötelezettségek külföldi vevők általi teljesítésére vonatkozó különleges eljárásról” szóló rendelet szövegét is. Ebből kiderül, hogy:

Az orosz gázért 2022. április 1. után azoknak a vásárlóknak kell rubelben fizetniük, amelyek a gázt olyan külföldi államokba szállítják, vagy olyan olyan külföldi vevőknek adják el, amelyek az Orosz Föderációval, orosz jogi személyekkel és magánszemélyekkel szemben barátságtalan cselekményeket követnek el. Tilos a gázt az orosz szállítónak leszállítania, ha az érintett külföldi vevőnek lejárt a fizetési határideje, vagy nem fizetett, vagy azt devizában tette, (vagy) nem teljes mértékben fizetett, és (vagy) nem jogosult bankszámlára.

A rendelet a Gazprombankot hatalmazta fel arra, hogy az érintett külföldi vevőnek K típusú speciális rubelszámlát és K típusú speciális devizaszámlát nyisson a gáz kifizetése érdekében.

A külföldi vevő a pénzt a gázvásárlási szerződésben meghatározott devizában meghatározott K típusú devizaszámlára utalja át, megbízása alapján az erre feljogosított bank az általa meghatározott módon e devizát eladja a Moszkvai Tőzsde MICEX – RTS szervezett kereskedésében. A bevételt egy speciális rubel típusban írja jóvá. Ezután a külföldi vevő K számláján jóváírt összeget rubelben átutalja egy orosz beszállítónak egy engedélyezett banki rubelszámlán.

A külföldi vevő fizetése akkortól tekintendő teljesítettnek, amikor a devizaértékesítésből befolyt pénzeszközöket jóváírták a rendeletben meghatározott módon egy orosz szállító által felhatalmazott bankban nyitott rubelszámlán.

MTI, vg.hu


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »