Puccsrajnában a helyzet fokozódik!

Nem támogatta az ukrán parlament csütörtökön Pavlo Klimkin külügy- és Sztepan Poltorak védelmi miniszter, valamint Vaszil Hricak, az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) elnökének menesztését, akiknek a leváltását Volodimir Zelenszkij államfő indítványozta elnöki beiktatását követően.

A külügyi tárcavezető menesztése mellett 137 képviselő szavazott, míg a védelmi miniszter és az SZBU elnökének leváltását csak 67 és 78 képviselő támogatta a szükséges 226 helyett a 450 tagú parlamentben. A védelmi miniszter menesztéséről szóló szavazás előtt az Arszenyij Jacenyuk volt miniszterelnök vezette Népi Front és Petro Porosenko Blokkjának frakcióvezetője bejelentette, hogy a védelmi miniszter leváltását csak akkor támogatják, ha egyidejűleg a parlament elé terjesztik az új miniszter kinevezését – adta hírül az UNIAN hírügynökség.

Zelenszkij május 30-án előterjesztésben kérte a parlamenttő Klimkin, Poltorak és Vaszil Hricak menesztését. Mindhárom tisztségre az alkotmány szerint az államfőnek van joga személyeket jelölni. A két miniszter és Hricak maga is benyújtotta a lemondását.

A menesztését elutasító szavazásra reagálva Klimkin a 112 ukrán tévécsatornának kifejtette, hogy „őszintén szeretne lemondani a tisztségéről az európai gyakorlatnak megfelelően”. Hangsúlyozta, hogy nem akar kibújni a felelősség alól, és kész tovább dolgozni az átmeneti időszakban, de arra kéri a parlamenti képviselőket, hogy támogassák a lemondását.

Hírdetés

Az ukrán parlament csütörtökön elfogadta azt a törvényt, amely révén lehetővé válik a mindenkori államfő alkotmányos felelősségre vonása (impeachment), illetve leváltása. A képviselők két napja utasították el az impeachmentről szóló, Zelenszkij által beterjesztett törvénytervezet napirendre vételét. Az ukrán törvényhozás eddig egyetlen, Zelenszkij által beterjesztett indítványt sem volt hajlandó megtárgyalni, így a választási törvény módosításáról szóló tervezetet sem.

Az elnöki előterjesztések napirendre vételének elutasítására reagálva Ruszlan Rjabosapka, az elnöki hivatal helyettes vezetője keddi sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy nehéz pragmatikusnak nevezni azt a parlamentet, amelyik éppen azoknak az indítványoknak a megvitatását utasítja el, amelyek beterjesztését maguk a képviselők követelték. Ez vonatkozik az impeachmentet szabályozó törvényjavaslatra is – tette hozzá.

Volodimir Zelenszkij május 21-én elrendelte a parlament feloszlatását, és július 21-re kitűzte az előrehozott választásokat. Az ukrán törvények szerint a parlamentnek teljes mértékben el kell látnia a feladatait a feloszlatásról kiadott rendelet után is mindaddig, amíg az újonnan megválasztott törvényhozás képviselői le nem teszik a hivatali esküt.

mti


Forrás:hunhir.info
Tovább a cikkre »