Pozitívan értékelik a pedagógusok az oktatási reformot Török Máté2024. 11. 21., cs – 10:27
Azok az alapiskolákban, amelyekben már az új oktatási program szerint tanítanak, pozitívan értékelik a reformot a tanárok. Véleményük szerint az új megközelítés javította a tanárok és diákok közötti kommunikációt és motivációt. Az alapiskolai oktatás három ciklusra bontását is dicsérik. Jelenleg közel 500 iskola oktat az új program szerint, a 2026/2027-es tanévtől minden alapiskolában ez lesz érvényben.
A kérdőívet kitöltő 910 tanár többsége úgy nyilatkozott, hogy a reform javította a tanárok és diákok közötti kapcsolatokat, kommunikációt és motivációt. Az első évfolyamok tanárai gyakran nevezték iskolájukat kiváló munkahelynek. A tanárok közötti együttműködés is erősödött; tapasztalatcserére alkalmas „baráti látogatásokat” szerveznek egymás óráira. Szinte minden tanár érdeklődést mutatott a további szakmai fejlődés iránt.
„Az új oktatási program az elmúlt 30 év legjelentősebb innovációja az alapfokú oktatásban. A fiatal generációnak olyan képességekre van szüksége, amelyek lehetővé teszik számára a komplex problémák megoldását és a mai világ kihívásaira való reagálást. Az innovatív oktatás ezért kulcsfontosságú” – mondta Tomáš Drucker oktatási miniszter a pozitív visszajelzések kapcsán.
Az oktatási minisztérium fokozatosan vezeti be a reformot. December 6-ig további alapiskolák jelentkezhetnek az oktatásügyi minisztériumnál, ha már a következő tanévben bevezetnék az új oktatási programot.
Kapcsolódó cikkünk
További alapiskolák jelentkezhetnek az oktatásügyi minisztériumnál, hogy már a következő tanévben bevezessék az új oktatási programot. A csatlakozó iskolák támogatást kapnak, hogy megkönnyítsék az átállást. A regisztráció harmadik köre december 6-ig tart.
Az új állami oktatási program meghatározott célja a gyerekek felkészítése a mai világ kihívásaira.
A változtatásokat lépésről lépésre vezetjük be, hogy az iskoláknak és tanároknak legyen ideje felkészülni, és biztosítani tudjuk nekik a szükséges támogatást
– közölte Tomáš Drucker oktatási miniszter. Egyúttal hangsúlyozta, hogy a praktikus készségek, a kritikus gondolkodás és problémamegoldó készség fejlesztése van fókuszban.
Jelenleg közel 500 alapiskolában oktatnak az új tanterv szerint. Ezek az intézmények már az előző regisztrációs körökben bejelentkeztek a programba.
Akik a 2025/2026-os tanévben az új tantervvel dolgoznának december 6-ig jelentkezhetnek a vzdelavanie21.sk oldalon.
A regisztráció nem kötelező érvényű, az oktatási intézmények jelentkezésükkel érdeklődésüket jelzik, de a tárca ettől függően tud támogatást biztosítani az átálláshoz.
Miért éri meg idő előtt csatlakozni?
A 2026/2027-os tanévben már kötelező lesz minden alapiskolában az új oktatási program. Érdemes tehát korábban elvégezni a szükséges adminisztratív lépéseket, valamint kiküszöbölni a felmerülő hibákat. Ha már élesben, kötelezően kell működtetni az új rendszert, és mindezt tapasztalat nélkül, az sokkal nagyobb kihívást jelenthet az iskoláknak.
Az érdeklődő oktatási intézményeknek az Országos Oktatási és Ifjúsági Intézet (NIVaM) speciális képzéseket biztosít. De a regionális mentorközpontok (RCPU) is ugyanúgy segítséget nyújtanak.
Például végig veszik az iskolai tanterv szükséges módosításait.
Attól függetlenül is rendelkezésre állnak kurzusok, hogy már csatlakozott-e az adott intézmény a programhoz. A pedagógusok ingyenesen bejelentkezhetnek például a 21. század tanára onlineképzésre december 17-ig, de van külön kurzus az óvópedagógusoknak is.
A regisztráció harmadik körének megnyitása után három nappal már közel 200 iskola jelezte részvételi szándékát
– tette hozzá a miniszter.
A tanárok értékelik az oktatás három ciklusra bontását. Pozitív változások figyelhetők meg az iskolák légkörében és a diákok mentális egészségében is, köszönhetően a blokkokban zajló oktatásnak, a projekteknek és az ún. reggeli köröknek. A megkérdezettek több mint 90%-a jelezte, hogy sikerült motiválnia a diákokat potenciáljuk, kritikai gondolkodásuk, prezentációs és kommunikációs készségeik fejlesztésére.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »