A szepesófalui gimnáziumban késes támadást hajtott végre egy 18 éves diák. A támadásnak két halálos áldozata van és két sérültje. A politikusok, miniszterek, jelenlegi és volt közjogi méltóságok pedig mind részvétüket fejezték ki az áldozatok családjának. Kivéve a Slovenskot, amely nem csak nyakatekert, de elég botrányos módon használta politikai céljaira a támadást. Persze, volt erre már példa korábban is, például a pozsonyi kettős gyilkosság idején, amikor a PS járatta maximumra a propagandagépezetét. Persze, nem kizárt, hogy politikai botránnyá növi ki magát az eset, ám jelenleg még nincsenek erre utaló információk. Tény azonban, hogy a szlovákiai társadalmat újabb rendkívül erőszakos, tragikus és rejtélyes támadás rázta meg.
A Magyar Szövetség őszinte részvétét fejezte ki az áldozatok családjának.
„A Szepesófalu gimnáziumában történt tragédiáról még nem tudunk sokat, amit viszont mindannyian érzékelünk, az a társadalomban felgyülemlett feszültség, a gyűlöletbeszédek sokasága, illetve azt, hogy a verbális agresszivitás a politika és a közbeszéd elfogadott eszköze lett. Szlovákia a kormányfő ellen 2024.május 15-én elkövetett merényletet sem dolgozhatta fel. A politikusaink még egy ilyen helyzetben sem voltak képesek félretenni a korábbi ellentéteket. Zuzana Čaputová és Peter Pellegrini államfők sem tudták egy asztalhoz ültetni a koalíciós és az ellenzéki pártvezetőket.”
fogalmazott a párt.
Gyimesi György, Tomáš Taraba helyettes miniszterelnök tanácsadója azt írta a facebookon:
„Őszinte részvétem a szepesófalui támadás áldozatai családtagjainak. Egyúttal elutasítom, hogy ebből a tragédiából politikai egyesek tőkét kovácsoljanak”
A szepesófalui gimnáziumot ért támadás áldozata egy 18 és egy 51 éves nő
Robert Fico (Smer) kormányfő szintén reagált a tragédiára:
„Nehéz megérteni, mi történt Szepesófaluban. Be fogom kérni az összes releváns információt az esettel kapcsolatban. Őszinte részvétem a hozzátartozóknak, mielőbbi jobbulást kívánok a sérülteknek. Minden túlbuzgót pedig politikai nyugalomra intek”
fogalmazott.
Andrej Danko a részvétnyilvánításon kívül kijelentette, hogy „vissza kellene térni a hierarchiához és a tisztelethez. A társadalomnak pedig el kellene gondolkodnia arról, hogyan tartóztassa fel az egyre mélyülő gyűlöletet.
Politikai célokra talán legmarkánsabban a Slovensko (egykori OĽANO) használta fel a szepesófalui tragédiát. A mozgalom azt állítja, hogy Robert Fico a felelős, mert ő „javasolta azt a diákoknak, hogy a véleményükért pofon jár”. Majd gyorsan lemondásra szólították fel Ficot.
„Fico közvetlenül felelős a szepességi tragédiáért. Felszólítjuk, hogy azonnal mondjon le! A kormányfő az a személy az országban, aki leginkább formálja az emberek véleményét. (…) Ha azt mondja, hogy a diákokat fel kell pofozni, akkor annak tragikus következményei lehetnek. Ficonak közvetlen felelőssége van a gyűlölet terjedéséért a ennek tragikus következményéért. Felszólítjuk Robert Ficot, hogy azonnal mondjon le!”
írta a Slovensko a Facebookon.
Peter Pellegrini kormány pár nappal ezelőtt kiemelkedő eredményeket elérő szlovák diákokat tüntetett ki. Az egyik 19 éves fiú nem fogott vele kezet a kamerák előtt. Később kiderült, hogy az illető diák az ellenzéktől már sokszor hallott érvekkel indokolta húzását. Az esetre Fico azzal reagált: „Ha diákként otthon panaszkodtam volna a tanáromra, amiért meghúzta a hajamat, anyám adott volna még két pofont, mert a tanár mindig tiszteletet és igazságot érdemelt”. Ezt a kijelentést forgatta ki az eset kapcsán a Slovensko.
Késes támadás történt egy szlovákiai gimnáziumban. Ketten meghaltak, a támadót elfogták
Michal Šimečka, a progresszív ellenzék vezére egyelőre csak a részvétnyilvánításra szorítkozott:
„Őszinte részvétem az áldozatok családtagjainak és hozzátartozóinak. (…) Az ilyen szörnyű erőszakos cselekményeknek semmi keresnivalója társadalmunkban”
írta a facebookon.
Milan Majerský, az ellenzéki KDH elnöke szintén részvétet nyilvánított, majd az iskolák biztonságának fontosságát hangsúlyozta. Majerský, aki egyben Eperjes megye megyeelnöke is, jelezte, „készen áll bármilyen segítséget megadni”.
Zuzana Čaputová volt államfő is a facebookon reagált a tragédiára.
„Senki sem érezheti át azt a szomorúságot és fájdalmat, amit most Szepesófalu érez. Talán a tudat, hogy lélekben velük vagyunk, valamelyest enyhítheti fájdalmukat. Őszinte részvétem az áldozatok családtagjainak, a sérülteknek pedig erőt kívánok a felépüléshez”
fogalmazott a volt elnök.
František Mikloško gyermekjogi biztos a gyermekek biztonságának törékenységéről beszélt:
„Az iskoláknak biztonság, a bizalom és a béke szigetének kellene lennie, ahol a gyermekek fejlődhetnek anélkül, hogy aggódniuk kelljen biztonságukért. Őszinte részvétem az áldozatok családtagjainak (…). A megelőző intézkedésekre kell összpontosítanunk, és a gyermekek lelki egészségére, hogy elkerüljük az ilyen tragédiákat”
fogalmazott.
Körkép.sk
Nyitókép forrása: SITA/Viktor Zamborský
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »