Petőfi Sándor Weimarban

Petőfi Sándor Weimarban

A német irodalom gyújtópontja, Goethe és Schiller városa minden kultúraszerető ember számára elsősorban a két költőóriásról ismert – no és Liszt Ferencről, aki ugyancsak itt, az Ilm partján komponált és tanított hosszú éveken át.

A türingiai település igyekszik is megfelelni nemzetközi hírnevének,

számos más világirodalmi tekintélynek is tisztelettel adózik, köztük Shakespeare-nek, Puskinnak – és Petőfi Sándornak (1823-1849)…

Valószínűsíthető, hogy az átlag németek legtöbbje nem igazán tud mit kezdeni a névvel és az árnyas park mellszobrával.

Még a weimari nevezetességeket sorra bemutató szerző, bizonyos Rita Dadder is beismeri írásában, hogy amikor először sétált el a bronzszobor mellett, nem tudta, hogy az kit örökít meg,

Hírdetés

s a talapzatán szereplő név sem mondott neki semmit – a kötelező irodalmi tananyagban nem szerepel – állította. Az első kérdezősködések után is csak addig jutott el, hogy az illető „Goethe nagy tisztelője” lehetett… Ezen az alapon persze Weimart ellephetnék a hasonló indíttatású térplasztikák…

Dadder asszony azonban – dicséretes módon – nem elégedett meg ennyivel és utánajárt a szobor történetének.

Mint kiderítette, a költő alakját a Kossuth-díjas Vígh Tamás formálta bronzba, a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum ajándékozta a városnak, és azt 1976. március 26-án avatták fel, Szűrös Mátyás akkori berlini nagykövet jelenlétében. Az emlékművet immár alaposan szemügyre véve szerzőnk azt állapította meg, hogy a költő „jó kinézetű férfi” lehetett, akiért sok nő rajonghatott. Ezt rögtön az egyik legismertebb versével is alátámasztja, éspedig a Szabadság, szerelem! epigrammával, amely Martin Remané, a kitűnő műfordító így tett át németre:

Befejezésül hősünk életrajzának rövid, tárgyszerű ismertetőjéből kiderül, hogy Petőfi „költő és szabadságharcos” volt, akinek munkásságával, részben németre is lefordított verseivel érdemes alaposabban megismerkedni.

Aki pedig magát a mellszobrot kívánja felkeresni, az a Liszt-emlékműtől elindulva, a Park an der Ilm lombjai alatt Felső-Weimar irányába sétálva az úttól jobbra megtalálja a Petőfi-szobrot…


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »