Petíciót indítottak a szélerőműpark ellen – a környék lakosait megosztotta a beruházás

Petíciót indítottak a szélerőműpark ellen – a környék lakosait megosztotta a beruházás

Petíciót indítottak a szélerőműpark ellen – a környék lakosait megosztotta a beruházás Száz Ildikó2025. 04. 12., szo – 19:10 Kürt/Kisújfalu/Fűr |

Eddig több mint háromszázan írták alá azt a petíciót, amelyben Kürt, Fűr, Perbete, Kisújfalu, Bátorkeszi, illetve más települések lakosai tiltakoznak az ellen, hogy a falvaik közvetlen közelében szélerőműparkot építsenek. A beruházás megosztotta az érsekújvári, párkányi és komáromi térségbeli lakosokat. 

A petíció megfogalmazói több okot is felsoroltak, amiért nem tudnak egyetérteni a tervezett beruházással. Véleményük szerint a 200 méternél magasabb szélturbinák drasztikusan hatnának a festői tájra és az itt található Párizsi mocsarak védett terület ritka madárfajoknak ad otthont és idegenforgalmi szempontból, de az ingatlanok értékét tekintve sem vonzó számukra az ajánlat. 

Hírdetés

Attól tartanak, hogy a turbinák zaja, mozgása negatív hatással lesz a környékbeli vadon élő állatokra és madarakra, elriasztva őket természetes élőhelyükről. 

Kürt önkormányzata a közösségi oldalon közzétett egy állásfoglalást azzal, hogy nem szeretnék, ha különféle rémhírek terjednének erről a beruházásról. Ebben többek közt az áll, hogy a község önkormányzata évek óta keresi a lehetőséget, honnan tudna a község fejlesztésére pénzügyi forrásokat szerezni az állami forrásokon kívül. 

„2019 őszén jelentkezett egy beruházó, hogy szeretne a térségben szélerőműparkot létesíteni, és a többi község közt Kürt község neve is szóba került. Mivel állami beruházások nem jellemzőek a déli régióra, így elkezdtük tanulmányozni a szélerőműparkok működését, azok pozitív és negatív hatásait szakemberek bevonásával. A kürti önkormányzat tagjai 2019. november 14-én Ausztriába utaztak megvizsgálni a beruházó cég működését. 2 szélerőművet látogattak meg, egy mintegy 15 éve működőt és egy új generációsat, amit hetekkel előtte építettek, adtak át. Mindkét toronyba felmentek létrán, csigalépcsőn egész a gépházig. A régi torony kilátóval volt szerelve, ahol több mint 1 órát töltöttek közvetlenül a turbina alatt, itt elmagyarázták a működési elvét. Nem volt zavaró a gépház zaja még a gép belsejében sem. A kilátóból nézve nem volt jele semmi természetre káros hatásnak, a szélerőmű közvetlen közelében őzek tanyáztak, madarakat is láttunk átrepülni, kikerülték a lapátokat, hisz épp a madarak megóvása miatt vannak piros és fehér színnel festve” – áll az állásfoglalásban. Az energiapark megépítésének szándékát a misztérium tudatta az összes érintett hivatallal, Kürt, Kisújfalu, Bátorkeszi polgármesteri hivatalával. 

„Nyilvános lakossági bemutatóra is sor került, amit a község az előírások szerint hirdetett meg, a lakosság érdeklődésének hiányában a községi hivatal alkalmazottai és a községi képviselők hallgatták meg a beruházó prezentációját. Kürt község önkormányzata azzal a szándékkal vágott bele ebbe a projektbe, hogy az évi bevételből a községi ingatlanokat fejlessze, új építkezési telkeket nyithasson, magánkézben lévő elhagyatott házakat vásároljon meg, nehogy idegen kézbe kerüljenek. A lebontást követően olcsó építkezési telekként szolgáljanak a kürti fiatal családoknak, hogy a szülőfalujukban maradjanak, gyerekeik a helyi óvodát és iskolát látogassák. A község számára a beruházás anyagi vonzata jelenlegi árfolyamon évi 30 ezer euró, 25 éves szerződés esetében, inflációs záradékkal is mintegy egy millió euró” – tájékoztatták a lakosokat. 


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »