Pellegrini nem tervez puccsot, és állítólag nincs is rosszban Ficóval

Pellegrini nem tervez puccsot, és állítólag nincs is rosszban Ficóval

Pellegrini nem tervez puccsot, és állítólag nincs is rosszban Ficóval Nagy Roland2024. 12. 15., v – 14:15 Pozsony |

Peter Pellegrini köztársasági elnök saját bevallása szerint nem szeretne kormányválságot kirobbantani, Robert Fico (Smer) miniszterelnökkel pedig teljesen normális a viszonya.

Az államfő a közszolgálati televízió O 5 minút 12 című vitaműsorában jelentette ki, a koalíciónak egyedül kell megtalálnia a módot arra, hogy a pártok egyezségre jussanak, és véget érjen a jelenlegi kormányválság. Pellegrini aláhúzta, nem áll érdekében, hogy bármilyen módon megbontsa a koalíció stabilitását.

A köztársasági elnök így reagált Andrej Danko (SNS), a parlament alelnökének szombati szavaira, aki szerint a parlament akadozó működése és a fellázadó koalíciós képviselők mögött valójában maga Pellegrini áll, aki meg akarja buktatni a Fico-kabinetet, hogy hivatalnokkormányt nevezhessen ki és átvehesse az ország teljes irányítását.

Kapcsolódó cikkünk Pozsony |

Andrej Dankót (SNS), a parlament alelnökét aggasztja a koalíció jelenlegi működése. Az SNS vezetője kritizálta a Rudolf Huliak körül csoportosuló képviselőket és a Hlas frakciójának egy csoportját is, amiért nem hajlandóak összetartani. Megjegyezte, a helyzeten az sem segít, hogy a kormányfő és az államfő nincsenek jóban.

Danko a közszolgálati rádió Sobotné dialógy című vitaműsorában fejtette ki, mit gondol arról a helyzetről, ami az utóbbi hetekben a parlamentben kialakult. Bizonyos törvények elfogadása ugyanis problémákba ütközik, mivel egyre több képviselő „lázad fel” a saját frakciója ellen: elsőként Rudolf Huliak, Ivan Ševčík és Pavel Ľupták jelentette ki, nem hajlandóak beállni a koalíció törvényjavaslatai mögé, ha a miniszterelnök nem teljesíti a követeléseiket, legújabban pedig a Hlas képviselőinek egy csoportja (név szerint Samuel Migaľ, Radomír Šalitroš, Ján Ferenčák és Roman Malatinec) akasztotta meg a parlament működését.

Kapcsolódó cikkünk Pozsony |

Egyre több gondot okoz a koalíciónak a Hlas négy képviselője, akik ma (szerdán) is többször megakasztották a parlament működését. Matúš Šutaj Eštok pártelnök szerint a frakciója nem fog széthullani, mint az SNS frakciójával történt, de elismerte, hogy a kialakult helyzetről tájékoztatta a Brazíliában tárgyaló Robert Ficót is. Az ellenzék élvezi a helyzetet. 

A Hlas egyelőre kezelhetőnek tartja a négy képviselője, Roman Malatinec, Samuel Migaľ, Radomír Šalitroš és Ján Ferenčák miatt kialakult helyzetet. A parlament ma sem tudott megszavazni több törvényjavaslatot, mert a képviselők nem vettek részt a szavazásnál, és így a plénum határozatképtelenné vált. A négy képviselő kihasználja, hogy a Rudolf Huliak és két társa sem vesz részt a szavazásokon, így a koalíciónak gyakorlatilag csak 72 biztos képviselője maradt. 

Róbert Puci frakcióvezető a négy képviselőjük akcióit a frakción belüli megállapodások megsértésének tekinti. 

Hát eléggé mozgalmasak a frakcióülések az elmúlt időben. Bizonyos dolgokról csak a szavazásoknál értesülünk, de igyekszünk menet közben megoldani a dolgokat

 – mondta a TASR szerint a képviselő. A lehetséges „megoldást” azonban nem részletezte.  

Az egészségügyi minisztert sem kímélik 

A négy képviselő ma (szerdán) délelőtt – Kamil Šaško egészségügyi miniszter tudtán kívül – találkozott az Orvosszakszervezet (LOZ) képviselőivel is, akikkel a kormány által vasárnap elfogadott, a veszélyhelyzet kihirdetésének feltételeiről szóló jogszabályt is átvették. 

Nem titkolják, hogy túl szigorúnak tartják a jogszabályt, börtönbüntetés helyett csak pénzbírságot javasolnak a veszélyhelyzet előírásait megsértő orvosoknak. 

Egyben pluszpénzt adnának azoknak az orvosoknak, akik a felmondásuk ellenére is felvennék a munkát a kihirdetett veszélyhelyzet esetén. A pluszpénz 50 százaléka lenne a fizetésüknek. 

A törvény második olvasatba való utalását ugyan lehetővé tették azzal, hogy jelen voltak a szavazáson, de nem szavazták meg.  

„A legfontosabb az volt, hogy ebben az ügyben ne legyen blokkolva a parlament, és maradjon lehetőség arra, hogy a szakszervezet és a miniszter tovább egyeztethessen a vitás kérdésekről” – kommentálta a helyzetet Ján Ferenčák. 

Arról egyelőre nem beszélnek, hogy mi lesz, ha a koalíció mégsem enyhítené a jogszabálytervezetet. 

A kormányban elfogadott változat alapján akár egy év börtönt is kaphat az az orvos, aki nem veszi fel a munkát, ha erre kötelezik, ha pedig valaki az ellátás hiánya miatt egészségkárosodást szenved vagy meghal, a „hiányzó orvosa” egytől öt évig terjedő börtönt kaphat. 

Samuel Migaľ szerint a koalíciónak önreflexióra van szüksége ahhoz, hogy tovább tudjon működni. Arra készülnek, hogy csak azokat a törvényeket fogják támogatni, amelyek összhangban vannak a koalíciós szerződéssel és a kormányprogrammal. 

Az önreflexió alatt azt értem, hogy elkezdünk partnerként viselkedni egymással. Vagyis, hogy a törvényjavaslatokat nem képviselői javaslatként visszük be a parlamentbe

 – mondta a Denník N szerint a képviselő.  

Kapcsolódó cikkünk

Csak februárban szavaz a parlament a sporttörvényekről, valamint a szakmák arányossági vizsgálatára vonatkozó szabályozásról. A Smer, a Hlas és az SNS megállapodott e programpontok elhalasztásáról.

Szintén a következő, február 4-én kezdődő ülésszakra halasztották a november 17-én tartott ellenzéki tüntetésekről szóló kormánypárti határozati javaslat megvitatását is. A tervezetben kormánypárti politikusok bírálják az ellenzéki vezetőket, gyűlöletkeltés és szélsőséges politikai megnyilvánulások miatt. A javaslat része a Robert Fico (Smer) kormányfő elleni merénylet ügyében folytatott nyomozásról szóló jelentés ismertetése is.

A parlament több sikertelen próbálkozást tett a sporttörvények elfogadására, de határozatképtelennek bizonyult, mivel Samuel Migaľ (Hlas), majd Roman Malatinec (Hlas) sem jelentkezett be a szavazás előtt.

Szintén határozatképtelen volt a parlament a szakmák arányossági vizsgálatára vonatkozó szabályozásról szóló szavazásnál, az ellenzéken kívül a Hlas-SD három képviselője sem jelentkezett be. Nem értenek egyet azzal a javaslattal, hogy indokolt esetben a kormány felelős tagját más miniszter helyettesíthesse a parlament európai ügyekért felelős bizottságában.

Šutaj Eštok még nyugodt, Danko dühös 

Matúš Šutaj Eštok, a Hlas elnöke egyelőre kezelhetőnek tartja a helyzetet, és nem fél attól, hogy a négy képviselő kilép a frakcióból. 

Nem a Hlasszal van problémájuk, hanem Andrej Dankóval

 – jelentette ki a pártelnök-miniszter. A kialakult helyzetről azonban már kedden tájékoztatta a Brazíliában tárgyaló Robert Fico miniszterelnököt. 

Hírdetés

A helyzet miatt Andrej Danko, az SNS elnöke a legdühösebb, mivel Migaľ miatt februárra kellett halasztania a Sportalapról szóló jogszabályt és a sporttörvény módosítását. 

Ha ezek a képviselők szét akarják verni a kormányt, akkor a legjobb úton járnak

 – jelentette ki Danko. Szerinte az SNS most engedett azzal, hogy elhalasztották a jogszabályok elfogadását, igaz, nem is tehettek mást, mert Migaľék nem voltak hajlandóak szavazni róla. 

Az ellenzék élvezi a helyzetet 

A Progresszív Szlovákia, látva a kialakult helyzetet, megpróbálkozna Fico leváltásával. 

Ezt az ellenzéki partnereinkkel kell megvitatnunk, de azt mondom, ha Ficónak van legalább némi fogalma arról, hogy mi zajlik a parlamentben, látnia kell, hogy itt az út vége

 – mondta Michal Šimečka pártelnök. Milan Majerský, a KDH elnöke szerint az egyes indítványok februárra halasztása azt bizonyítja, hogy a koalíció „nem bír” és „nem tud kormányozni”. 

 

Az olyan kulcsfontosságú törvények, mint a jövő évi állami költségvetés vagy az orvosokat munkába kényszerítő jogszabály-módosítás így is zöld utat kaptak a plénumban, ellenben más javaslatok megszavazását el kellett halasztani, mint például az SNS sporttörvénye.

Kapcsolódó cikkünk

Rudolf Huliak háromfős csoportjának kiválása és a Hlas frakciójának partizánkodó képviselői miatt több parlamenti teendőjét is februárra halasztotta a kormánykoalíció. Néhány fontos intézkedést egyenesen fél éve halasztanak már hónapról-hónapra a döntésképtelenség miatt.

A koalíció már kora nyáron szembesült néhány problémával a határozatképesség terén, hiszen a parlament elnökének személyéről Peter Pellegrini elnökké választása után minél gyorsabban szerettek volna dönteni. Ez az ügy azóta is húzódik és fokozatosan csatlakozott hozzá több másik problémás kezdeményezés: az SNS sporttörvényei, valamint a közszolgálati média működőképessé tétele mellett a civil szervezetekről szóló törvénymódosítás elfogadása is februárra tolódott. Emellett más, személyesebb jellegű döntések is csúsznak a nézetkülönbségek miatt: nem született döntés Rudolf Huliak visszahívásáról a bizottsági elnöki tisztségéből és az európai ügyek bizottságának működésében tervezett változásokat is elhalasztották.

Pellegrini utódja

A kormánykoalíció továbbra sem találja a megoldást arra, kit nevezzenek ki a parlamenti elnöki tisztségbe. Miután Peter Pellegrini lemondott a tisztségéről, a helyettes házelnökökre maradt az ülések levezénylésének feladata – ráadásul Michal Šimečka (PS), az egyedüli ellenzéki jelölt eltávolítása után belőlük is csak három maradt.

Míg a koalíciós szerződés értelmében a tisztség a Hlas pártját illeti, a gyakorlatban az SNS kora nyáron és az ősz első felében is szabotálta a folyamatot: Andrej Danko pártelnök értelmezése szerint ugyanis Pellegrini elnökké választásával felborult a pártok közti erőegyensúly. 

A házelnökkeresési folyamat új csavart kapott a belügyi tárcához köthető botrányok és a Huliak-csoport három képviselőjének kilépése után az SNS-frakcióból. Danko most már Matúš Šutaj Eštok pártelnököt látná a legszívesebben a tisztségben, ő azonban továbbra is ragaszkodik tárcájához, a belügyminisztériumhoz. A két párt között továbbra sincs egyezség, mivel a Hlas hivatalos jelöltje nem változott – az Richard Raši.

Állj a sporttörvényeknek

Az SNS fenyegetőzései sem tudták megállítani a Hlas képviselőjét, Samuel Migaľt abban, hogy továbbra is követelje a nemzeti párt tárcájának számító sport- és idegenforgalmi minisztériumhoz köthető két sporttörvény megváltoztatását. Migaľ decemberben két hétig huzakodott Dankóval és Dušan Keketi miniszterrel a törvények részleteiről annak ellenére is, hogy az SNS szerint a késlekedéssel 60 millió euró veszett el a Sportalapból – amiből a települések biztosíthatták volna a helyi intézmények finanszírozását. Migaľ mellett a legutóbbi szavazáson egy másik párttársa, Roman Malatinec is csatlakozott az elégedetlenkedőkhöz.

Egyelőre nem látszik, hogy bármelyik szereplő is meghátrálna a konfliktus kapcsán, bár februárig még több fejlemény is történhet: az SNS Migaľ szája íze szerint változtathatja meg a törvényt, a Hlas-frakció rákényszerítheti a szavazásra az elégedetlen képviselőt (aki egyébként újabban a frakcióüléseken sem jelenik meg), nagyon egyedi esetben Migaľ kaphat egy parlamenten kívüli tisztséget és átadhatja képviselői helyét valaki másnak.

Az SNS más kezdeményezései is elakadtak a Hlas-képviselők ellenállásán: csúszik a szakmák arányossági vizsgálatára vonatkozó szabályozás elfogadása, ahogy a sok vitát kiváltó úgynevezett civil törvénnyel is elégedetlen a Hlas-frakció. A törvényben az SNS a külföldi donorok adatainak részletes feltüntetésére és a lobbizási tevékenység alapos dokumentációjára kötelezné a civil szervezeteket. A tervezett intézkedés sok vitát váltott ki ellenzéki körökben és az Európai Unió se nézné jó szemmel.

Közmédia: átszervezés majd káosz

Több, mint fél évvel a változások elfogadása után sem sikerült elrendeznie a koalíciónak a közmédiára vonatkozó személyi kérdéseket. Az ok ismét az SNS és a Hlas konfliktusában rejlik. Míg az SNS a kulturális minisztérium révén irányította az Szlovák Rádió és Televízió átalakítását, az új, kiterjesztett hatáskörű tévétanács összetétele több, tárcán kívüli szereplő döntésétől is függ.A tanács tagjainak egy részét a minisztérium már augusztusban kinevezte és jobbára SNS-közeli jelöltekkel töltötte fel, a többi jelölt megválasztása azonban a parlament hatáskörébe tartozik.

Az SNS októberben a Hlas több jelöltjével kapcsolatban is kifogásokat fogalmazott meg – leginkább Daniel Krajcerrel, az SaS által kinevezett egykori kulturális miniszterrel volt problémája. A Hlas azonban nem hajlandó engedni és amennyiben a két párt kölcsönösen nem egyezik meg a jelöltekről, a parlamentben nem akad elég szavazat a tévétanács tagjainak megválasztására. Az egyezkedés legalább februárig folytatódik. 

A választással kapcsolatos késlekedés visszaüt a közmédia tevékenységére is, hiszen a tanácsnak kellene megválasztania az STVR igazgatóját, valamint hatáskörébe tartozik az intézmény 2025-re vonatkozó költségvetésének elfogadása.

Kicsinyeskedés

A kormánykoalíción belüli erőviszonyokra jellemző, hogy a létszámhiány miatt olyan, viszonylag kis súlyú ügyekben sem sikerült konszenzust kialakítani, mint Rudolf Huliak visszahívása. Az SNS-frakcióból kilépő képviselő, aki heti rendszerességgel keveredik szócsatába korábbi szövetségeseivel, még mindig a földművelési és környezetvédelmi bizottságot vezeti. Érdekes módon nem is a korábbi pártja, hanem az ellenzék szeretné leváltani, Lucia Plaváková nyári sértegetése miatt. Andrej Danko ezzel szemben kijelentette, megtartanák Huliakot a bizottság élén. Huliak leváltásáról eredetileg szeptemberben, majd novemberben kellett volna szavazni, de a koalíció létszámproblémái miatt mindkét esetben halasztották a procedúrát.

Migaľ különakciói más kormánykoalíciós kezdeményezések elnapolásához is vezettek: a képviselő miatt egyelőre csúszik az ellenzéki szélsőséges megnyilvánulások kapcsán meghirdetett rendkívüli ülés – egyelőre nem feltétlenül februárra – valamint ellehetetlenítette az európai ügyek bizottságával kapcsolatos ügyrendi változásokat is, amely lehetővé tette volna Robert Ficónak, hogy a miniszterelnök ne személyesen számoljon be az európai vonzatú ügyekről a bizottságnak.

Danko láthatóan csalódott

A kialakult helyzet értelemszerűen feszültségeket okoz a kormánypártok között, és bár Robert Fico (Smer) nemrégiben az újságírókat amiatt kritizálta, hogy hazudnak a koalíció problémáiról, a STVR mikrofonja előtt Danko is elismerte, vannak problémák a parlamentben. Az SNS vezetője ismét kritizálta Huliakot és képviselőtársait, akik ugyan Dankóék listáján jutottak be a parlamentbe, de mostanra olyannyira elmérgesedett a viszony köztük és a pártelnök között, hogy már szóba sem állnak egymással.

„Vannak olyan emberek, akik túlértékelik magukat, és maga Huliak úr is tudja, nincsenek meg a mentális képességei arra, hogy miniszter legyen”

– jelentette ki a parlament alelnöke, arra utalva, hogy Huliak a koalíció támogatásáért cserébe környezetvédelmi miniszter szeretne lenni.

Danko ennek apropóján a parlamenti pártok működését is kritizálta. Szerinte elhibázott az a választási rendszer, amelyben egy képviselő könnyedén elhagyhatja annak a pártnak a frakcióját, amelynek színeiben bejutott a törvényhozásba. Mint mondta, a párt ezeknek a képviselőknek anyagi segítséget is nyújt a választási kampány finanszírozásában, felelősséget vállal értük a saját logójával, majd miután bejutnak, „fittyet hánynak” az egészre és kilépnek a frakcióból.

Provokáció és háttéralkuk

Danko vitapartnere Grendel Gábor, a Szlovákia mozgalom képviselője volt, aki úgy gondolja, a Hlas fellázadó képviselői ki akarják provokálni Dankót, hogy lépjen ki a koalícióból. Az SNS vezetője ebben egyetértett Grendellel, de az állította, nem fog felülni a provokációnak, és megpróbálja egységben tartani a kormánypártokat, amit az is nehezít, hogy Robert Fico és Peter Pellegrini között nem jó a viszony.

Danko az sem tartja kizártnak, hogy a Huliakék és Migaľék fellépése egy, a háttérből koordinált terv része. Elmondása szerint vannak erre utaló jelek, például hogy Huliak és Malatinec már régóta jóban vannak, szinte a gyermekkoruk óta ismerik egymást. A terv mozgatóját azonban elsősorban Peter Pellegriniben látja.

„Itt valaki azt figyeli, mikor bukik meg Robert Fico és mikor veheti át az irányítást egy hivatalnokkormány”

– vélekedett, hozzátéve, ez elsősorban az államfőnek kedvezne, aki így kézbe vehetné az egész ország irányítását. Éppen ezért Danko mindenképpen ellenzi az előre hozott választást és bízik abban, hogy januárban sikerül tisztázni a problémás pontokat.

A parlament következő ülése februárban kezdődik, itt kerülnek sorra azok a vitatott programpontok, amelyeket most elhalasztottak. Grendel szerint ez lesz a koalíció működésének valódi erőpróbája. A Szlovákia mozgalom képviselője szintén bírálta Pellegrinit, de ő azért, mert szerinte az államfő továbbra is úgy viselkedik, mintha a Hlas tagja lenne.

A Hlas üzent Dankónak: Jönnek az ünnepek!

A műsor után pár perccel a Hlas sajtóosztálya közleményben reagált az SNS elnökének szavaira. Sajnálattal vették tudomásul, hogy Danko „bedőlt az ellenzék játékának”, és néhány válaszában túlságosan nagy teret engedett túlfűtött indulatainak, így kritizálva nemcsak a koalíciós partnerét, hanem Szlovákia köztársasági elnökét is. Szerintük a koalícióban kialakult vita fő oka, hogy figyelmen kívül hagyják a koalíciós szerződésben lefektetett alapvető szabályokat.

„Ha az SNS elnöke nem tér vissza ezen szabályok következetes tiszteletben tartásához, minden egyes koalíciós képviselőnek azt fogja üzenni, hogy a megállapodásokat nem kell betartani, és mindenkinek joga van arra, hogy eldöntse, mely kötelezettségvállalásokat tartja be és melyeket nem”

– üzente a Hlas sajtóosztálya, megjegyezve, legalább a közelgő ünnepek alkalmával nem kellene a nyilvánosságot a felesleges politikai játékokkal terhelni.

Pellegrini azonban cáfolta ezeket az állításokat.

„Van jobb dolgom is, mint puccsot szervezni a kormánykoalíció ellen”

– fogalmazott.

Tagadta Danko azzal kapcsolatos kijelentéseit is, hogy rossz a viszonya Ficóval, elmondása szerint teljesen normális kommunikációt folytat a kormányfővel. 


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »