A “kék” közösségi hálón terjed a hír, miszerint Peter Pellegrini szlovák kormányfő szeptember 3-án, a tanévnyitó napján délután fél kettőkor sajtótájékoztatót tart a Nagyszarvai Községi Hivatal épülete előtt. Portálunk hasábjain Őry Péter is foglalkozott már a nagyszarvai üggyel és a szlovák miniszter gondolatait is idéztük már ebben a témában.
A minap pedig Maďarič fakadt ki a SME hasábjain, feltéve a kérdést, miért nem tanulhatnak a nagyszarvai gyerekek szlovákul. A cikk, melyben sok a csúsztatás, a féligazság és a (netán szándékos) „tévedés”, valamint Pellegrini Nagyszarvára tervezett sajtótájékoztatója arra enged következtetni, hogy egyes politikusok meg kívánják lovagolni a helyi szlovákok által napirenden tartott témát.
A somorjai iskolakörzet szűkítéséhez annyit fűznénk hozzá, hogy a város vezetősége rendeletben szabta meg az egyes iskolai intézmények körzeteit. A város, mint a Felső-Csallóköz központja, vonzotta a diákokat a környező falvakból, ami érthető is, mivel a város sportolási és egyéb szabadidős tevékenységet is biztosít és biztosított korábban is. Az utóbbi években viszont elsősorban a környező falvak túlnépesedése megkövetelte, hogy a város szűkítse az iskolai körzeteket, melyeket rendelettel szabályozott.
„Ezt próbálta a város a lehető legkíméletesebben megoldani, időt adva a környező falvaknak az átállásra: a város először tájékoztatta a környező falvakat a tervezett szűkítésről, később azok két hullámban kikerültek a Bél Mátyás Alapiskola körzetéből. Azért csupán ezt az intézményt érintették a változások, mivel csupán itt voltak kapacitásbeli problémák”– nyilatkozta Veres Gábor.
Természetesen a szűkítés nem azt jelentette, hogy a bizottság egyik napról a másikra kizárta a környező falvakból bejáró diákokat az intézményből. A döntés lényege, hogy ezután csak somorjai lakhellyel rendelkező diákok nyerhetnek felvételt. Ennek értelmében most még több száz diák látogatja a szlovák iskolát a környező falvakból, s az ő helyük fokozatosan felszabadul majd. Tegyük hozzá, hogy a szlovák iskolába járó diákok 40%-a magyar.
„Megértjük, hogy a szülők azt szeretnék, gyermekeik a lehető legjobb körülmények között tanulhassanak, s el kell ismerni, hogy a nagy diáklétszám miatt a szaktantermi lehetőségek szűkösek. A visszajelzések és az eredmények alapján azonban elmondható, hogy a pedagógusgárda igényes munkája kiküszöböli ezeket a hiányosságokat. A városnak felelősségteljes döntést kell hoznia az esetleges iskolaépítéssel kapcsolatban, mivel egy új intézmény építése túllépi a város lehetőségeit, pályázati források pedig nincsenek” – mondta Veres.
Mindezek ellenére Somorja városa komolyan veszi a lakosság kérését, de ahhoz, hogy jó döntést hozzanak a bizottságban, szükség van egy demográfiai felmérésre, mellyel alátámasztható vagy éppen elvethető egy új iskola építése iránti igény. Viszont ha minden évben kimarad egy osztály, hét év múlva közel 300 olyan diákkal lesz kevesebb, akik nem somorjai lakosok. Ez pedig valószínűleg megoldja majd a problémát.
Az egész ügy egyébként nem más, mint hisztériakeltés, melyet Kotleba és Maďarič után most Pellegrini is meg akar lovagolni.
Hiszen a Somorja melletti Szemeten, Gútoron, Úszoron, Vörösmajorban és másutt élő, egyenként több százas magyar közösségnek szintén nincs lehetősége arra, hogy az utóbbi tíz évben elszlovákosodott falvakban magyar iskolába járassa gyermekeit, mivel ezeken a településeken nincs ilyen iskola, tehát utaznak a gyerekek.
Vajon a nagyszarvai, tárnoki, macházai és más szlovákoknak, akik 8-10 elsős miatt szeretnének Nagyszarván iskolát nyitni, miért nem jó a nagypakai, légi, dunaszerdahelyi vagy a bősi szlovák iskola? Persze, hogy jó nekik. Csak ha ezt elismernék, akkor nem lehetne mutogatni a csallóközi magyarokra, akik szerintük elnyomják őket.
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »