Pellegrini: Az idő megmutatja, hogy elmegy-e Moszkvába a kormányfő

Pellegrini: Az idő megmutatja, hogy elmegy-e Moszkvába a kormányfő Mészáros Richárd2024. 11. 27., sze – 16:23

Peter Pellegrini államfő szerint majd az idő megmutatja, hogy elmegy-e Moszkvába a második világháború lezárásának évfordulóján tartott ünnepségekre Robert Fico (Smer) kormányfő. Pellegrini erről trencséni sajtótájékoztatóján nyilatkozott. Meggyőződése, hogy a kormányfőnek szíve joga részt venni a megemlékezésen.

„Korábban is ez volt az álláspontja, teljesen legitim, és joga van hozzá, én nem fogom kommentálni. Még nincs ott, és május 9-e még nagyon messze van. Meglátjuk, hogyan alakul a helyzet” – jelentette ki az államfő.

Andrej Danko (SNS) parlamenti alelnök tervezett moszkvai munkalátogatásával kapcsolatban Pellegrini megjegyezte, Peter Žiga (Hlas) megbízott házelnök dönt a kérdésben. Az államfő úgy véli, ha egyszer véget ér a háború és meg lehet újítani a kapcsolatokat Oroszországgal, olyan látogatásoknak lesz értelme, amelyek konkrét eredményeket és megállapodásokat hoznak. Bármilyen más látogatás felesleges.

Fico szerdán tájékoztatott arról, hogy elfogadta a meghívást a fasizmus feletti győzelem 80. évfordulójára rendezett moszkvai ünnepségekre.

Kapcsolódó cikkünk

Vlagyimir Putyin orosz elnök hivatalosan is meghívta Robert Ficót, így most már biztos, hogy a kormányfő 2025 májusában Moszkvába látogat a fasizmus felett aratott győzelem ünnepségére.

Fico korábban már említette tervezett oroszországi látogatását, most azonban már hivatalos meghívásról ír, amelyet Putyintól kapott.

A miniszterelnök mindezt néhány perccel azután jelentette be, hogy közölte, telefonon beszélgetett Donald Trumppal. Az Egyesült Államok leendő elnökével elsősorban az ukrajnai háborúról egyeztettek.

Putyin meghívásáról a kormányhivatal sajtóközleményben is beszámolt, míg a Trumppal folytatott telefonbeszélgetést eddig csak egy Facebook-bejegyzésében említette.

Fico ebben kiemelte a Vörös Hadsereg szerepét a fasizmus legyőzésében és a második világháború győzelmében. Elmondása szerint a kormány jövőre „védnökséget vállal számos rendezvény felett, amelyek a fasizmus felett aratott győzelem májusi ünnepségeiben csúcsosodnak ki.”

Egyelőre nem ismert, hogy a szlovák miniszterelnököt Moszkvában más alkotmányos tisztségviselők is elkísérik-e. A városba látogatást tervezett Andrej Danko (SNS) parlamenti alelnök is, aki november közepén engedélyt kért Peter Žigától (Hlas), a Nemzeti Tanács irányításával megbízott tisztségviselőtől.

Azt még nem tudni, a miniszterelnököt más szlovákiai tisztségviselők is elkísérik-e májusi útjára. Andrej Danko (SNS) és Tibor Gašpar (Smer) parlamenti alelnökök már jelezték szándékukat, hogy januárban ellátogatnának Moszkvába.

Kapcsolódó cikkünk

Robert Fico miniszterelnök májusban Moszkva felé veszi az irányt. De a kormány oldaláról nemcsak a kormányfő tervez oroszországi látogatást: Andrej Danko, az SNS elnöke szolgálati út jóváhagyását kérte Moszkvába, Tibor Gašpar, a parlament smeres alelnöke is csatlakozna. 

A beszámolók szerint Robert Fico kormányfő Belgrádban főként a kétoldalú kapcsolatokról és a gazdasági együttműködés javításáról tárgyalt Alekszandar Vucsics szerb elnökkel. A sajtótájékoztatón a szlovák miniszterelnök viszont bejelentette:

Megállapodtunk abban, hogy májusban Moszkvába megyünk.

Az apropót minden bizonnyal a fasizmus feletti győzelem 80. évfordulója adná. Persze, felmerül a kérdés, hogy valójában miért lett népszerű úticél a kormány képviselői körében az orosz főváros. Köztudott, hogy a politikusok Európa jelentős részében elhatárolódnak Oroszországtól az ukrajnai invázió óta, egy moszkvai látogatás nemzetközi megítélése korántsem vet jó fényt ránk az EU-ban.

Andrej Danko, a parlament SNS-es alelnöke azt állítja, hogy az amerikai választások után, azaz most a legalkalmasabb az időzítés.

Ő – közvetlenül a bársonyos forradalom ünnepe előtt – hivatalosan kérvényezte, hogy a parlament megbízott elnöke, Peter Žiga a Hlasból, hagyjon jóvá számára egy moszkvai szolgálati utat.

Az oroszpárti Infovojna rádiónak elmondta időközben, hogy a smeres Tibor Gašpar is elkísérné útjára.

Ez azt jelenti, hogy a parlament két alelnöke el szeretne menni Oroszországba, és kíváncsi vagyok, hogy mit lép most Žiga

– fogalmazott a Szlovák Nemzeti Párt elnöke. A látogatás januárban lenne esedékes. Az Infovojna adásában azonban Danko panaszkodott is egy sort, mert Žiga nem szeretné jóváhagyni a kérvényét.

Miért vágyik Danko a szomszédban háborút kezdő országba?

Elsősorban hangsúlyozza, hogy hivatalos meghívást kapott az Állami Duma elnökétől. De már a nyáron is felvetette, hogy Moszkvába szeretne utazni, az akkori terveiből viszont nem lett semmi.

Az elsők között kell oda menni, ezért élni fogok az orosz parlament elnökének meghívásával, nagyon szívesen meglátogatom Szergej Lavrov (orosz külügyminiszter) barátomat, mindent megteszek a kapcsolatok normalizálásáért 

– jelentette ki a politikus, és azt is elárulta, hogy az útiköltséget saját zsebből térítené.

A tárgyalások diplomáciai jelentőségét abban látja, hogy szerinte Szlovákia képtelen felvenni a gazdasági versenyt a nyugati országokkal az orosz gáz, olaj és különösen nukleáris fűtőanyag nélkül.

Hírdetés

Danko eddig sem titkolta, hogy nyitott az oroszok felé, pár éve – igaz, még az ukrajnai megszállás előtt – meg is járta házelnökként Moszkvát.

Kapcsolódó cikkünk

A szlovák cégek oroszországi befektetési lehetőségeiről tárgyalt szerdán (május 8.) Moszkvában Andrej Danko házelnök Vjacseszlav Vologyinnal, az orosz duma elnökével. A tárgyalás eredményeképpen feltehetően szlovák vállalkozók csoportja utazik Moszkvába június végén.

A szlovák vállalkozók bemutathatják termékeiket az orosz gazdasági és kereskedelmi minisztériumban, és konkrét régiót kereshetnek fel, ahol a befektetések megvalósulhatnának. Danko szerint az üvegipar, a gépipar és az autóipar jöhet szóba. Rövid moszkvai sajtótájékoztatóján azt hangsúlyozta, a szankciók bevezetése után 20 százalékkal esett vissza az Európai Unió és Oroszország közti kereskedelem, miközben az orosz-amerikai kereskedelem azóta 20 százalékkal nőtt.

„Nálunk összekeverik a szankciókat a blokáddal vagy a karanténnal” – jelentette ki, majd hozzáfűzte, hogy számos külföldi társaság versenyt fut egymással az oroszországi befektetésekért. „Az az igazság, hogy jönnek ide a németek, a franciák, óriási lehetőségek vannak itt: egyes ágazatokban megéri befektetni – az adózás és más szempontok miatt is” – jelentette ki Danko.

A házelnök feltételezi, hogy rövid időn belül megugrik az Oroszországba exportált autók száma, mivel a károsanyag-kibocsátási kvóták ott nem olyan szigorúak, mint az EU-ban.

Danko szlovákiai látogatásra hívta a duma alelnökét, Pjotr Tolsztojt, Lev Nyikolajevics Tolsztoj orosz író leszármazottját. Közösen a szlovák parlament képviselőivel megemlékeznek Dušan Makovickýról, Tolsztoj szlovák orvosáról. Vologyin és Danko a közös sajtótájékoztatón megemlékezett a II. világháború befejezéséről. „Ez közös történelmünk része. Szlovákia felszabadítása közben a Vörös Hadsereg 63 ezer katonája esett el” – mondta Vologyin és köszönetet mondott a szlovákiai orosz katonasírok ápolásáért.

Gátat szabhat a Hlas az oroszországi kiruccanásoknak?

A parlament vezetésével megbízott Žiga egyelőre nem adott hivatalos választ Danko kérésére. A ta3-nak adott válaszában viszont kifejtette, hogy a terv semmilyen sürgős okát nem látja. A gazdasági érdekek tekintetében pedig hozzátette:

Több értelme lenne, ha a gazdasági miniszter, Denisa Saková (Hlas) utazna Oroszországba.

Žiga kikérte a külügyi tárca véleményét, amelyet Juraj Blanár (Smer) vezet. Tény ugyanakkor, hogy a parlament megbízott elnöke nem rendelheti el és nem is tilhatja meg senki útját, ha ezt saját forrásból fedezi, így ugyanis nem tekinthető szolgálati útnak.

Hová húz a Hlas?

Ez az eset is jól mutatja, hogy a kormánypártok között vannak nézeteltérésbeli különbségek alapvető külpolitikai kérdésekben is. 

Dankót ugyanis Peter Pellegrini államfő, a Hlas korábbi vezetőjének szavai is felháborították. A köztársasági elnök a háború ezredik napján az ukrajnai polgárokhoz szólt videóüzenetben.

„Az Önök állhatatossága és bátorsága a harcmezőkön és a hátországban tiszteletet és csodálatot érdemel. Hiszem, hogy az Önök akarata és kitartása, többek között a nemzetközi közösség segítségével, végül igazságos békét fog teremteni Ukrajnában” – fogalmazott Pellegrini.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame Príspevok, ktorý zdieľa Veľvyslanectvo Ukrajiny v Slovenskej republike (@ua.embassy.sk)

Érdekesség, hogy ezt a videót egyébként Pellegrini nem osztotta meg szociális felületein, az ukrán nagykövetség tette közzé.

A videóban elhangzottakra reagálva Danko úgy nyilatkozott, hogy az SNS szavazói is Pellegrinit támogatták az elnökválasztáson, és az ilyen megnyilvánulásokkal nem képviseli az ő álláspontjukat.

Szlovákiából szeretettel: a régi gárda beelőzte Dankót

A szlovákiai orosz nagykövetség szerdán tájékoztatott, hogy Smilno (Bártfai járás) SNS-es polgármestere, Vladimír Baran Moszkvába utazott, és egy szimbolikus, 52 ezer euróról szóló csekket adott át. Az összeget a Kurszkban élő oroszok számára gyűjtötték.

A kelet-szlovákiai polgármester útitársa Anton Korba volt, aki Ján Slota idejében még az SNS parlamenti képviselője is volt.

Az átadott összeget az orosz nagykövetség tájékoztatása szerint „humanitárius célokra, a leginkább rászorulók megsegítésére” fogják felhasználni.

A komolyabb botrányt az szülte, hogy a csekk átadásakor egyenruhát viseltek. Baran korábbi katona, aki az ENSZ békefenntartó erőinek bázisán is szolgált. Korba egy már elavult egyenruhában tetszelgett.

Az orosz állami propagandának pedig innentől fogva elég könnyű dolga volt, hogy a történést úgy prezentálja mint Szlovákia gesztusát.

A szlovák hadsereg természetesen elhatárolódott az incidenstől, hangsúlyozták, hogy Baran nem tagja a haderőnek.

Amit tett, eltér a hadsereg által vallott értékektől és az Ukrajna elleni orosz agresszióval kapcsolatos álláspontjától

– közölte a katonaság.

A smeresek se restek, ha keletnek kell venni az irányt

Fico tervezett útjáról még nem tudni részleteket: valószínűleg májusban kerülhet rá sor, és a szerb elnökkel közösen látogatják meg az orosz fővárost. Gašpar, ha Danko tervei összejönnek, már januárban ott lehet.

Ľuboš Blaha, a párt európai parlamenti képviselője októberben tapasztalhatta meg az orosz vendégszeretet. És ez irónia nélkül értendő: barátként érkezett, ezt esze ágában sincs titkolni. 

Blaha akkor elnézést is kért a „nyugati ruszofóbiáért”.

Ugyan nem a Smert képviseli, de érdemes megjegyezni: az aktív szlovákiai politikusok közül a háború kitörése óta Gyimesi György, a Magyar Szövetség tagja járt elsőként Moszkvában.

Kapcsolódó cikkünk

A Magyar Szövetség alelnöke lett az első aktív szlovákiai politikus, aki az Ukrajna elleni orosz invázió kezdete óta kiutazott Oroszországba. Gyimesi kiemelte, magánemberként, nyaralás céljából látogatott Moszkvába.

„Barátaim, Oroszországban, konkrétan Moszkvában vagyok, és meg szeretném mutatni, hogyan működnek a gyakorlatban az Oroszországgal szemben hozott szankciók” – mondta a Facebookon szlovák nyelven közzétett videójában Gyimesi György.

A felvételen a Magyar Szövetség alelnöke egy autószalont és egy gyorséttermet meglátogatva bemutatja, hogy Oroszországban lehetséges Mercedes gépkocsikat vásárolni, ami szerinte a németek képmutatását bizonyítja, mert amíg ők „véres rubeleket” keresnek, azt szeretnék, ha a többi ország elszakadna az orosz kőolajtól és földgáztól.

Gyimesi az amerikai McDonald’s távozása után létrehozott Vkuszno – i Tocska nevű lánc egyik gyorséttermében hamburgert rendelt. Ennek kapcsán elmondta, „mindent, amit megvásárolhat otthon, Szlovákiában, azt megveheti Oroszországban is”.

Az étellel kapcsolatban a Magyar Szövetség elnöke a videóban azt állítja, ugyanolyan ízű, mint a hazai. Szerinte amint véget érnek az Oroszország-ellenes szankciók, visszanevezik McDonald’sra.

(napunk)


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »