Pásztorbotkészítés és Dalia-edzések

Pásztorbotkészítés és Dalia-edzések

A Dalia Népfőiskola szervezésében pásztorbotot készítettek a néphagyományok szerint, emellett párhuzamosan harcművészeti edzésekre került sor az udvaron és az edzőteremben. A Felföldi Dalia Iskola és a Dalia Kollégium tagjaival, növendékeivel együtt 26 résztvevője volt az eseménynek.

Botvívás

A Felföldi Dalia Iskola egyik oktatási ága, azaz rovása a botvívás, ami a magyar népi táncos botoló elemeinek harcszerű alkalmazásából áll. A hitelesség érdekében a botokat is saját kezűleg készítik el.

Az ajnácskői Molnár Gábor – aki többgenerációs pásztorcsaládból származik – az örökségként ráhagyott ismereteit és tudását felhasználva segített a botok elkészítésében.

A bot háncsolása (Fotó: Lukáč Benjamin)

„A gömöri pásztorbot híres volt, még a Hortobágyon is. Gyakran készítették eladásra is, nem csak saját célra. Egy-egy bot két-három évig is készülhetett, fajtájától függően. A juhászbot vékonyabb volt, a gulyásbot vastagabb. Függött attól is, hogy éppen milyen vastagságú fára akadt a pásztor, s abból mit tudott kihozni. Gömörben megoszlott a vélemény a pásztorbotnak való fa- vagy bokorfajtát illetően. A legjobbnak tartják a barkócát, de mivel az kevés helyen található, kevesen használják. Pásztorbotnak valónak sorakozik a birs, a vadalma és a som”

– idézet Kopecsni Gábor Népi harci testkultúra a Gömörben című könyvéből.

A bot hajlítása (Fotó: Lukáč Benjamin)

Pásztorbotkészítés

Az erdei séta alkalmával sikeresen beszerezték a szükséges somfát, majd kezdődhetett a megmunkálás.

Keményfából tüzet raktak és a tűz felett melegítették a botokat, ugyanis a hő hatására a fa és a kéreg között lévő víz felforr, így könnyebben le lehet háncsolni a botot. A megpuhult botokat szükség esetén ilyenkor még hajlítani is tudták, ha esetleg van benne görbeség.

A leháncsolt botok bekerültek egy hideg vízzel teli kádba, amíg elkészült a hamulúg. A hamulúgot a tűzből keletkezett hamu felforralásával készítették. Ezzel leöntötték a felállított botokat, ami a szép pirosas szín mellett tartósságot is ad a fának, hogy a bot örök életű legyen a használója számára.

A botokat leöntötték forró hamulúggal (Fotó: Lukáč Benjamin)

Dalia-edzések

Hírdetés

A botkészítés mellett párhuzamosan edzésekre is sor került. Pénteken, szombaton és vasárnap is volt lehetőség gyakorolni a különböző fegyverekkel. Volt íjászat, pusztakezes birkózás és szablyavívás is. A karikás ostor és a hajítófegyverek is teret kaptak.

A Felföldi Dalia Iskolának Gömörpéterfalán kívül csapatai és edzései a következő helyszíneken vannak: Komárom, Palást, Érsekkéty, Almágy és Rimaszombat.

Tavasszal lesz a felvételi és fokozatvizsga a Dalia Iskolában, a résztvevők közül sokan erre készültek a hétvégén.

Szablyavívás (Fotó: Lukáč Benjamin)

 

„Mindkét foglalkozás egész napos elfoglaltságot jelentett. Azonban az edzéseket három részre bontottuk és elosztottuk három alkalomra, így gördülékenyen tudtuk lebonyolítani. Szerencsére az idei alapanyag kiváló, hiányosságokat szinte alig kellett pótolni. A társaság egy részének újdonságnak számítottak az alaki gyakorlatok, de hála mesterünknek, Kopecsni Gábornak, az előzetes eligazítás alkalmával ezt is hamar megtanulta mindenki. A szablyaalapok gyorsan bevésődtek az izmokba.

A birkózáson mindenki hamar megértette a lényeget, s mindenki olyan közegből jött, ahol már volt dolga a felvételi vizsgához szükséges elemekkel, ha nem is konkrétan, akkor érintőlegesen”

– mondta el Szécsényi Ádám, aki tapasztalt tagja a Dalia Iskolának és ezen a hétvégén ő vezette le az edzéseket.

 

Birkózás (Fotó: Lukáč Benjamin)

 

„Nagyon jó emberek között vagyunk, egy igazi család vagyunk. Továbbá úgy érezzük, úgy látjuk, hogy minőségi szinten űzik a régi magyar harcművészetet”

– nyilatkozta a szerbiai Mohol községből érkező Csonka Zsolt, aki azt is elmondta, hogy a kellő tudás megszerzése után ezt szeretnék továbbörökíteni Délvidéken is.

 

Íjászat (Fotó: Lukáč Benjamin)

 

„Én azért kezdtem el Dalia-edzésekre járni, hogy a dührohamokat levezessem. Sokkal jobb érzés az edzések után úgy hazamenni, hogy kiadtam magamból a napi stresszt. Emellett bátorságot is ad a dolgok eléréséhez ez a közösség”

– mondta Varga Jennifer, aki egy éve edz heti rendszerességgel a palásti csapattal, idén pedig felvételi vizsgát is készül tenni.

(Chovan Lilla/Felvidék.ma)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »