Lemondott a japán kormány négy tagja, köztük a kormányszóvivő csütörtökön a kormányzó Liberális Demokrata Párt (LDP) legnagyobb frakcióját érintő adománygyűjtési botrány miatt.
Az LDP tavaly meggyilkolt miniszterelnökéről,
Abe Sindzóról elnevezett legnagyobb frakcióját vádak érték a pártfinanszírozási jelentésekben nem szerepeltetett, mintegy ötszázmillió jenes (3,5 millió dollár) bevétel miatt,
amivel valószínűleg „csúszópénzkasszát” hoztak létre.
Az ügyészség büntetőjogi vizsgálatot indított,
és számos törvényhozó kihallgatását kezdték meg. A nyomozók már a jövő héttől elkezdik a képviselők irodáiban a bizonyítékok felkutatását – közölte az NTV televízió. A jelentések szerint a nyomozás kiterjed más LDP-frakciók – köztük a múlt hétig Kisida által vezetett frakció – érintettségére is.
Az ügyészség a Reuters hírügynökség érdeklődésére közölte, hogy egyelőre nem szolgálhat tájékoztatással a nyomozás állásáról.
A botrányba keveredett frakció tagjai közül Macuno Hirokazu kabinetfőtitkár lemondott.
Helyére Hajasi Josimasza volt külügyminiszter, az LDP-n belül a negyedik legnagyobb frakció tagja kerül. Hajasi megerősítette, hogy ő kerül a miniszterelnök nevében a kormány politikájának koordinálásáért felelős posztra.
Nisimura Jaszutosi gazdasági miniszter, Mijasita Icsiró mezőgazdasági miniszter és Szuzuki Dzsundzsi belügyminiszter – mindannyian az Abe-frakció tagjai – benyújtották lemondásukat.
A lemondások miatt a kormánypárt, az LDP abba a szokatlan helyzetbe került, hogy a legnagyobb frakciója nem képviselteti magát a kabinetben.
Szaito Ken volt igazságügyi miniszter lesz a gazdasági miniszter, Szakamoto Tecusi a regionális fejlesztésért felelős korábbi minisztert pedig mezőgazdasági miniszternek nevezik ki, míg Macumoto Takeaki ismét megkapja a legutóbbi kormányátalakításkor elveszített belügyminiszteri posztot – közölték kormányzati források.
Kisida kabinetjének támogatottsága a Jiji Press csütörtökön közzétett felmérése alapján az előző hónaphoz képest 4,2 ponttal 17,1 százalékra esett decemberben, ami a legrosszabb érték a kormányzó LDP 2012. decemberi hatalomra kerülése óta.
Ez az első alkalom, hogy 2009 szeptembere óta 20 százalék alá csökkent a közvélemény körében a támogatottság,
amikor az akkori miniszterelnök, Aszo Taro kabinetje 13,4 százalékos támogatottságot kapott.
Kisida szeptemberben alakította át kabinetjét azt remélve, hogy ezzel javítani tudja kormányának jelentősen leromlott népszerűségi mutatóit.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »