Óvatosságra int a fogyasztóvédelem a téli akciók, árcsökkentések idején

Óvatosságra int a fogyasztóvédelem a téli akciók, árcsökkentések idején

Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) igazgatója, Paul Anghel azt javasolja a vásárlóknak, hogy legyenek nagyon óvatosak a téli árcsökkentésekkel kapcsolatban. 
Az ünnepek utáni árcsökkentések, akciók kapcsán óvatosságra intette a vásárlókat a fogyasztóvédelem igazgatója, Paul Anghel. Hangsúlyozta, a vevők bátran kérjenek további információkat az üzletekben, ha kérdések merülnek fel egy-egy reklámkampánnyal kapcsolatban.

fel kell tüntetni az új árat a korábbi, áthúzott ár mellett, vagy »régi ár« és „új ár«-ként kell említeni, vagy az árcsökkentés százalékát kell a régi, áthúzott ár mellé írni. Mindezt meg kell tenni függetlenül az árcsökkentés típusától (árleszállítás, kiárusítás, akció). A kedvezményes akciót meg kell előznie vagy kísérnie kell egy hirdetésnek, reklámnak, amelyben az árcsökkentés kezdetét és időtartamát is feltüntetik, függetlenül a kedvezményes akció típusától” – idézi Agerpres hírügynökség Paul Anghelt.

A fogyasztóvédelmi hatóság igazgatója azt is kiemelte, ha egy árcsökkentés már aktuális, az eladónak kötelessége feltüntetni, hogy az egy bizonyos időpontig tart vagy a készlet erejéig érvényes.

Amikor kedvezményes csomagokat veszünk, azaz a kettőt fizet, hármat kap típusú akciókkal élünk, fontos, hogy ellenőrizzük a termékek darabonkénti árát, amit kötelesek feltüntetni, hogy össze lehessen hasonlítani a csomag árával. Azt tanácsolom a fogyasztóknak, hogy ha kérdésük, kételyeik vannak, kérjenek segítséget, még több információt az üzletekben” – mondta Anghel.

Hírdetés

Az előző években a fogyasztóvédelem munkatársai számos problémát tapasztaltak a téli árcsökkentések idején végzett ellenőrzések folyamán. Az egyik gyakori probléma a kétértelmű, félreérthető megfogalmazás volt. Erre jó példa az olyan plakát, amelyen az szerepelt, hogy „Árkedvezmény 29,99-től”, amit a vásárló úgy is értelmezhetett, hogy 29,99 lejtől kezdődően érvényes az árcsökkentés.

Másik jellemző eset: az üzletben, ahol az volt feltüntetve, hogy 50 százalékos árcsökkentésre is számíthatnak a vásárlók, az ellenőrzés pillanatában egy termék sem volt féláron megkapható.

Továbbá az is előfordult, hogy a hirdetésekből nem derült ki, mely termékekre vonatkozik a kedvezmény, miközben az üzlet nem minden áruját adták csökkentett áron.

Paul Anghel megemlített néhány apróságnak tűnő, de ennek ellenére szintén szabálytalanságnak számító példát. Cipők esetében piros ponttal jelölték azokat a lábbeliket, amelyekre akár 30 százalékos és legfeljebb 50 százalékos kedvezmény érvényes, de valóságban a kedvezmény 29,17 és 49,06 százalék között mozgott.

A fogyasztóvédelem igazgatója felidézte, olyan esettel is találkoztak, amikor az üzlet különböző részein azt hirdették a feliratok, hogy minden 49,90, 39,90, 29,90 vagy épp 19,90 lej, így a vásárló azt hihette, hogy az üzlet adott részében minden termékre a meghirdetett kedvezményes ár érvényes, ám a termékeknek saját címkéin látszott, hogy egyes termékeket kedvezményes áron kínálnak, másokat nem. Ugyanakkor arra is volt példa, nagyban az volt kiírva, hogy minden 50 százalékos kedvezménnyel érhet el, és csak a termékek címkéjén jelent meg kisbetűkkel, hogy akár 50 százalékos kedvezménnyel.


Forrás:kronikaonline.ro
Tovább a cikkre »