Oscar-gála: szokás szerint egymást díjazták a zsidók – magyar film idén sem kapott elismerést

Oscar-gála: szokás szerint egymást díjazták a zsidók – magyar film idén sem kapott elismerést

Szokás szerint egymást díjazták a zsidók helyi idő szerint vasárnap este Los Angelesben a 88. Oscar-díjátadó gálán. Idén is színes volt a felhozatal: hologiccstől kezdve a drogos zsidó énekesnőn keresztül a katolikus egyház gyalázásáig mindent bedobtak – és persze "elismertek". A híresztelésekkel ellentétben azonban el kell keserítenünk sokakat: 34 év után sem nyer Oscart magyar film, hisz olyan nevezve sem volt a legjobb idegen nyelvű alkotások között.

A legtöbb, hat Oscar-díjat a Mad Max – A harag útja című sci-fi gyűjtötte be a hollywoodi Dolby Színházban rendezett ceremónián, George Miller filmje azonban csak a kevésbé fontos kategóriákban – jelmez, látványterv, smink és frizura, hangvágás, hangkeverés, vizuális effektusok – diadalmaskodott.

Három díjat nyert A visszatérő című túlélődráma: a tavalyi év és a Birdman avagy (A mellőzés meglepő ereje) című filmje után ismét Alejandro González Inárritu lett a legjobb rendező, Leonardo DiCaprio a legjobb férfi főszereplő, a zsidó Emmanuel Lubezki Morgenstern pedig a legjobb operatőr.

Leonardo DiCaprio hatodszor szerepelt a jelöltek között, de most először nyert. Köszönőbeszédében a 41 éves amerikai színész, aktivista kitért a környezetvédelem és az őslakos népek védelmének fontosságára.

Történelmet írt Emmanuel Lubezki Morgenstern, a zsidó operatőrnek ugyanis három egymást követő évben sikerült elnyernie a fajtársai elismerését. Tavaly a Birdman, két éve pedig a Gravitáció fényképezéséért ismerték el.

A legjobb női főszereplő díját Brie Larsson amerikai színésznő kapta A szoba című drámában nyújtott megrázó alakításáért. A legjobb női mellékszereplő a svéd Alicia Vikander (A dán lány), a legjobb férfi mellékszereplő pedig az elsősorban színpadi szerepeiről ismert Mark Rylance brit színész (Kémek hídja) lett.

A legjobb eredeti forgatókönyv díját a Spotlight – Egy nyomozás részletei írói – a Boston Globe tényfeltáró újságíróiról szóló filmet rendező Tom McCarthy és a társ-forgatókönyvíró – merthogy fajtesó itt is kell a kategóriában díjazottak közé – Josh Singer – vehette át. A film egy gyerekmolesztáló ügyéről szól, aki a dijazott filmben – hogy, hogy nem – egy katolikus pap. A hős újságíró-főszerkesztő pedig, aki mindezt feltárja, egészen véletlenül egy zsidó, Liev Schreiber.

Hírdetés

Saul fajának csak egy jó témaválasztás kell

A legjobb idegen nyelvű film a cannes-i nagydíjas és Golden Globe-díjas Saul fia lett. Nemes Jeles László rendező hologiccse a "Magyar" "Nemzeti" Filmalap, tehát a magyar adófizetők pénzéből készült, a fajtársi média híreszteléseivel ellentétben – mely szerint az első "magyar" alkotás, amely 1982 óta elnyerte az amerikai filmakadémia elismerését (harmincnégy évvel ezelőtt Szabó István Mephisto című műve diadalmaskodott) – csupán ennyi köze van hazánkhoz.

A díjat átvéve Nemes Jeles László köszönetet mondott alkotótársainak, köztük a főszereplő Röhrig Gézának, valamint Magyarországnak, amiért támogatta a filmet (reméljük, legalább nem nevette el magát közben – a szerk.). "Az emberiség legsötétebb óráiban is talán van bennünk egy belső hang, amely lehetővé teszi, hogy emberek maradjunk. Erről a reményről szól ez a film" – fogalmazott a díjesőre predesztinált holoszemét magyargyalázó rendezője.

A legjobb dokumentumfilm díját a drogokkal és alkohollal magát 27 évesen kicsináló, tehát az ifjúság elé is bátran példaképül állítható Amy Winehouse zsidó énekesnőről szóló, Amy című alkotásnak ítélték oda, míg a rövid dokumentumfilm kategóriában az A Girl in the River: The Price of Forgiveness (Lány a folyóban – A megbocsátás ára) című alkotás nyert. A pakisztáni Sarmin Obed-Csinoj munkája egy fiatal nőről szól, akit apja és nagybátyja meg akart ölni, mert jóváhagyásuk nélkül ment férjhez. A legjobb rövidfilm Oscarját a Stutterer (Dadogós) című produkció, Benjamin Cleary és Serena Armitage alkotása kapta.

A legjobb egészestés animációs film a Pixar stúdió kasszasikere, az Agymanók, a legjobb rövid animáció pedig a chilei Bear Story lett. A Pixar stúdiónak ez a tizenharmadik Oscar-díja. Chilei alkotás először részesült az amerikai filmakadémia elismerésében.

Meghatottan vette át a díjat Ennio Morricone az Aljas nyolcas című filmhez szerzett zenéjéért. A 87 éves olasz komponistát korábban ötször jelölték, de eddig nem nyert a legjobb filmzene kategóriában. 2007-ben életműdíjjal tüntették ki.

A legjobb filmdal Oscar-díját a Spectre – A Fantom visszatér főcímzenéje, a Writing’s On the Wall nyerte el, amelynek dalszövegét és zenéjét Jimmy Naples és Sam Smith jegyezte.

(Kuruc.info – MTI – Híradó nyomán)


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »