A Magyarországi Szerzetes-elöljárók Konferenciáinak Irodája (MSZKI) január 26-án találkozót tartott a szerzetesi fenntartású tanodák szerzetes fenntartói és világi munkatársai részére. A programot a járványhelyzetre való tekintettel részben online formában rendezték meg. A személyesen jelen lévők a szerzetesi iroda budapesti tárgyalójában találkoztak.
Az ország különböző pontjain működnek szerzetesi fenntartású tanodák: marista testvérek Karcagon, piaristák Sátoraljaújhelyen, szaléziak Kazincbarcikán, ferences kisnővérek Arlón, premontrei nővérek Zsámbékon működtetnek ilyen intézményt.
A találkozó résztvevői nagyon örültek a találkozásnak, fontosnak tartják egymás megismerését, és megállapodtak, hogy az ország különböző részén működő tanodák együttműködése jó lehetőséget nyújt egymás meglátogatására. Az is felmerült, hogy együtt biztosíthatják a gyermekek számára a kirándulási lehetőséget és hazánk megismerésének lehetőségét, valamint hogy a tanodák közösen is szervezhetnek tábort.
A tanodák kapcsán felmerül a kérdés, hogy egy alapvetően oktatási feladattal miért a szociális terület foglalkozik. A tanoda mint szervezeti forma nem része a közoktatásnak, viszont alapvető célja azoknak a hátrányos helyzetű gyermekeknek a megsegítése, akik lemaradnak és kimaradnak a normál iskolai rendszerből. Szent Ferenc Kisnővérei – akik működtetnek tanodát és a találkozón is képviseltették magukat – így fogalmazták meg hivatásukat: „Ha jól akarjuk nevelni a gyerekeket, akkor szeretni kell őket.”
A tanodák működése mélyen szociális indíttatású. A hátrányos helyzetű gyerekeknek segítenek a tanulásban, felzárkózásban. Az iskolai órák után a gyerekek a tanodába mennek, ahol szakképzett pedagógusok, szociális munkások irányításával tanulnak, játszanak, valamint a fejlődésüket szolgáló hasznos tevékenységekkel töltik az időt.
A tanoda mint fogalom a kilencvenes években jelent meg a magyar oktatásügy szókészletében, kezdetben civil szervezetek karolták fel a kezdeményezést, hogy a tanulók számára, a szülők bevonásával, a diákok egyéni szükségleteit szem előtt tartva az egész személyiségfejlődést elősegítő komplex szolgáltatásokat nyújtsanak.
A diákok iskolai lemaradásának és lemorzsolódásának megelőzésére az iskolai órákat követő tanulmányi és közösségformáló programokat kínáló tanodák a leghatékonyabb eszközök. Az egyházi háttérből fakadó spirituális többlet mellett a szerzetesi fenntartású tanodák nem tantárgy-, hanem kapcsolatközpontúak, ezért is lehet, hogy a szeretettel teli törődés és a szakmai hozzáértéssel végzett felzárkóztatás hamar megmutatkozik a gyerekek tanulmányi eredményében.
A csoportos főzés, étkezés, játékok, kirándulások és más közös programok erősítik a közösséget, pótolják a gyerekek szocializációjából adódó hiányosságokat. A gyerekek a tanodai programoknak köszönhetően olyan helyekre is eljuthatnak, ahová a családjuk önerőből nem tudná elvinni őket.
Forrás és fotó: Formanek Tamás/MSZKI
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »