Megosztotta velünk a Facebook, milyen külföldi befolyásolási kísérletek ellen kellett beavatkoznia. A jövő heti európai parlamenti választás, illetve az amerikai elnökválasztás előtt ez különösen fontos lehet.
A 2024 első negyedévéről szóló jelentést májusban tette közzé a Meta. A 33 oldalas jelentés teljes terjedelmében megtalálható e cikkünk alatt, de ha szombat délután inkább füvet nyírna, és nem akar ennyit olvasni, megértjük. Ezért összefoglaltuk a jelentés főbb téziseit.
Ha a globális befolyásolási törekvéseket vesszük szemügyre, Kínát kell keresnünk a háttérben. A kínaiak nem tétlenkedtek, a nyugati mintákat lekövetve, szépen lassan, lépésről lépésre „felhúzták” a ma már a globális élbolyban levő közösségi appjukat, a TikTokot. A közösségimédia-szakértőket leszámítva ki emlékszik már a (szintén kínai eredetű) musicla.ly 2017 novemberében történt felvásárlására, melyen tinédzserek milliói tátoghattak és/vagy táncolhattak kedvenc zenéjükre. A szaksajtó az akvizíció idején azt a kérdést tette fel, hogy „egy ennyire sok rajongóval rendelkező appnak jót fog-e tenni, ha megváltozik a neve és a felület?” Nos, az eredményt láthatjuk: a musical.lyt senki nem sírja vissza, a TikTokon pedig Joe Biden is bepróbálkozott, miközben az Egyesült Államok mindent megtesz, hogy kitiltsa a platformot az USA-ból, ahol rendkívül népszerű.
De természetesen a kínaiak nemcsak a saját platformjukat próbálják felhasználni befolyásszerzésre, hanem másokét is.
A kínai székhelyű csoportok már régóta aktívan keresik a közösségi média platformjait, hogy befolyásolják a véleményt Kína politikai ambícióival kapcsolatos kérdésekben.
Valójában a kínai központú hálózatok a legnagyobbak és a legkitartóbbak közé tartoznak, és közvetlen bizonyítékok utalnak arra, hogy ezeket a csoportokat a kínai kormány finanszírozza, hogy befolyásolják a globális véleményt” – áll a jelentésben.
Eltávolítottunk 37 Facebook-fiókot, 13 oldalt, öt csoportot és kilenc fiókot az Instagramon, mert megsértették az összehangolt, nem hiteles viselkedésre vonatkozó irányelvünket.
Ez a hálózat Kínából származik, és a globális szikh közösséget célozta meg, többek között Ausztráliában, Kanadában, Indiában, Új-Zélandon, Pakisztánban, az Egyesült Királyságban és Nigériában” – írják. Ez látszólag csepp a tengerben, ugyanakkor megjegyzik, hasonló hálózat a Telegramon és az X-en is működött. A kérdés itt elsősorban az, mit akarnak elérni a kínaiak a szikhek radikalizásával?
„A taktikák közé tartozott a hazai politikusok hiteles beszámolóinak vagy oldalainak nem hiteles felerősítése kedvelések, megosztások és megjegyzések révén, hogy azok népszerűbbnek tűnjenek, mint voltak.” A Meta egyelőre nem lát bizonyítékot arra, hogy a hamis klaszterek nagyobb teret hódítottak volna a hiteles közösségen belül. Név szerint is megemlítik, hogy Franciaországban, Németországban, Lengyelországban, Olaszországban és Horvátországban kellett beavatkozniuk.
Horvátországban 104 Facebook-fiókot és 39 oldalt távolítottak el. Ennek a kampánynak a saját fiókjai barátságot kötöttek egymással, és kedvelték a hálózat más hamis fiókjainak megjegyzéseit, hogy azok népszerűbbnek tűnjenek, mint voltak.
A hálózat egyik fiktív személyisége katonai hátterű egyénnek adta ki magát, és mémeket posztolt a horvát választásokon induló jobboldali jelöltekről Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök bábjaként.
Egy másik személy környezetvédőnek adta ki magát, és a médiával szembeni bizalmatlanságáról, a zágrábi polgármestert ért kritikákról posztolt.
A legnagyobb közösségi hálózaton belül történtek iráni és izraeli hátterű befolyásolási kísérletek is.
Ami pedig Oroszországot illeti, a Facebookon egyebek mellett a Doppelganger műveleten keresztül is próbál befolyást szerezni. Erről először 2022 végén számoltak be.
A Doppelganger keretében létező, valódi híroldalak hamis változatait készítik el. A szálak két oroszországi céghez vezetnek.
Az oroszok és Mark Zuckerberg élő és mesterségesintelligencia-alapú tartalomszűrői folyamatos macska-egér harcot folytatnak. Az oroszok rendkívül leleményesek ebben, például szándékos elírásokkal, vagy a szöveg olyan tagolásával próbálkoznak, amelyet nehezebb felismerni. Az is tudható, hogy hálózatszerűen működnek, a Facebookon, az Instagramon, a Telegramon, az X-en, a YouTube-on, a TikTokon, a LiveJournal-on, kisebb blogszolgáltatókon, de még petíciós webhelyeken is.
A Meta úgy látja, hogy az oroszok ellen az önerőn túl más tech cégek együttműködésére és kormányzati közreműködésre is szükség van.
A technológiai vállalatok, a kormányok és a bűnüldöző szervek közötti információmegosztás kritikus lehet a rosszindulatú külföldi kampányok korai megszakításában, különösen olyan esetekben, amikor a szolgáltatók egy adott platformon kívül koordinálják erőfeszítéseiket.
Noha számos országban megosztottunk információkat a Doppelganger célzásáról a különböző kormányzati tisztviselőkkel és a bűnüldöző szervekkel, hasznos lenne megérteni – ha lehetséges –, hogy az ehhez hasonló kampányok hogyan működtetik műszaki és pénzügyi infrastruktúrájukat globális működésük lehetővé tétele érdekében. Az ilyen betekintések segíthetnek a kutatóknak és a vállalatoknak abban, hogy megtalálják a rosszindulatú tevékenységek átfogóbb megzavarásának lehetőségeit. tanuljunk a taktika minden egyes iterációjából, hogy globális szinten érvényesíthessük” – javasolják a kormányzatoknak.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »