Az egy év után tartott cseh, magyar, szlovák és lengyel kormányfői csúcstalálkozó nem indult feszültségektől mentesen. A V4-ek ugyan egyetértenek abban, hogy az ukrajnai agresszió a nemzetközi jog megsértése, a segítségnyújtásban azonban nem jutottak egyezségre a visegrádi kormányfők, írja az Index.
A V4-országok miniszterelnökei egyetértenek abban, hogy Oroszország Ukrajnával szembeni agressziója a nemzetközi jog durva megsértése, és hogy Ukrajnának segítségre van szüksége – jelentette ki Petr Fiala cseh miniszterelnök a Deník.sk szerint.
Az országok azonban eltérően vélekednek az Ukrajna elleni orosz agresszió okairól és arról, hogy milyen formában hajlandók segítséget nyújtani a megtámadott országnak – tette hozzá a cseh kormányfő.
„Vannak dolgok, amelyekben egyetértünk, és vannak témák, amelyekben van értelme országaink együttműködésének” – mondta bevezetőjében Petr Fiala, hozzátéve, hogy még Ukrajna kérdésében is találtak olyan területeket, ahol azonosak az álláspontjaik. Ezek szerinte két különböző dolog.
Az első, hogy az ukrajnai agresszió a nemzetközi jog megsértése.
– Egyetértünk abban, hogy Ukrajnának segítségre van szüksége, és mind a négy országnak be kell kapcsolódnia. Abban különbözünk, hogy milyen formában kellene segítséget nyújtani – mondta, hozzátéve, hogy Csehország és Lengyelország a katonai segítségnyújtásban vesz részt.
– Szlovákia és Magyarország nem osztja ezt a támogatást, de részt akarnak venni a humanitárius segítségnyújtásban – mondta.
„Egységünk abban áll, hogy szorosabb energetikai kapcsolatokat akarunk országaink és általában az európai államok között” – mondta a cseh miniszterelnök.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök azt mondta: humanitárius segélyt küldenek Ukrajnába, orvosokat képeznek és menekülteket segítenek. A legszükségesebb katonai segélyben azonban az ország nem kíván részt venni.
– Egyetértünk azzal, hogy Oroszország támadása Ukrajna ellen a nemzetközi jog durva megsértése. Ukrajnának segíteni kell. Ez a helyes álláspont. Magyarország szempontjából van egy speciális szempont, hiszen Magyarország nem akar közös határt Oroszországgal. Ami ezt az időszakot illeti, rossz emlékeink vannak – mondta Orbán Viktor, hozzátéve, hogy „a V4-ek élnek. A V4 fontos, és Magyarország kész folytatni”.
Lengyelország miniszterelnöke, Donald Tusk hangsúlyozta, hogy segíteni kell Ukrajnának, és emlékeztetett a V4-ek miniszterelnökeinek múltjára a Szovjetunió szatellit korszakából. Emlékeztette Magyarországot a lengyelek szolidaritására az 1956-os tüntetők elleni harcban a szovjet hatalom ellen, valamint a prágai tavaszra és a lengyel Szolidaritás mozgalomra is kitért. „A lengyelek akkor a vérüket adták a magyar felkelőkért” – mondta Tusk.
„Mindannyian emlékszünk arra, hogy milyen fontosak voltak az alapvető értékek a barátság és a kapcsolatok szempontjából, és ezek alkották a V4-es formátumot” – mondta a lengyel miniszterelnök. Az alapvető európai értékeket, például a szabadságot, az emberi jogokat és a jogállamiságot említette kulcsfontosságú kapcsolódási pontként.
Nem baráti találkozó volt
Már a találkozó előtti napon a cseh kormányfő, Petr Fiala jelezte, hogy nem nagy öröm számára találkozni azokkal a kollégákkal, akikkel számos kulcsfontosságú kérdésben tulajdonképpen nem ért egyet. A magyar és a szlovák kormányfőre gondolt, de hozzátette, mindezek ellenére párbeszédet kell folytatnak.
Fiala azért is bírálta Robert Ficót, mert a szlovák kormányfő az elmúlt napokban több nyilatkozatában is relativizálta az Ukrajnának nyújtandó segítség szükségességét. Megismételte korábbi elutasító álláspontját az Ukrajnának küldendő fegyverek ügyében, és „sikertelennek” minősítette a nyugati országok Ukrajna-stratégiáját. A cseh vezető ehhez hozzátette, hogy véleménye szöges ellentétben áll Ficóéval.
A találkozó délelőtti kezdésére érkező kormányfőket egy mintegy ötven fős Ukrajna-imádó tüntető csoport fogadta a prágai Liechtenstein-palota előtt.
— Luke Jedli Illumicati 🐈🇨🇿🇺🇦🇺🇸🇹🇼🏳️🌈🇮🇱 (@LukeJedli) February 27, 2024
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »