Hazudtak Brüsszelben az európai embereknek, amikor azt mondták, hogy a szankciókat nem terjesztik ki az energiára és azok az ukrajnai háború gyors lezárását eredményezik majd – mondta a miniszterelnök pénteken, a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
Orbán Viktor kijelentette: az energiáért az európai emberek szankciós felárat fizetnek, ami bizonytalanná teszi a jövőt. A kérdés, hogy tovább rontunk-e ezen a helyzeten, Brüsszelben ugyanis újabb és újabb szankciókat akarnak bevezetni – folytatta.
Hozzátette: a háború elhúzódik, nincs ma ember, aki gyors lezárással számolna, viszont az árak „az égben vannak”, ez gyötri az embereket, „a spekulánsok meg dörzsölik a tenyerüket”.
Soros Györgytől kezdve az energiacégek nagy részvényesei mind „súlyos extraprofit-milliárdokra tesznek szert” a szankciók miatt megugrott árakból. Az energiacégek a világ legnagyobb profittal dolgozó vállalatai. Itt óriási erők kezdenek ilyenkor dolgozni, azért, hogy alkalmazkodjanak egy általuk feltételezett magasabb árhoz – fogalmazott a kormányfő.
Az Oroszországgal szembeni szankciókkal kapcsolatos nemzeti konzultációról azt mondta: minél válságosabb időszakot élünk, annál nagyobb szükség van az egységre, az egyetértésre. A miniszterelnök hangsúlyozta: az a tapasztalata a politikában, hogy bizonyos helyzetekben a legjobb, ha az emberek bevonhatók a döntéshozatalba, ennek pedig a jogilag legrugalmasabb formája a nemzeti konzultáció.
Az energia árát nem gazdasági összefüggések, hanem a brüsszeli politikai döntések hajtották fel
– jelentette ki. Ha nem lennének szankciók, akkor ott állna az energia ára, ahol az áprilisi választások és a kampány időszakában volt.
Emlékeztetett: még a választási kampány előtt Versailles-ban volt egy csúcstalálkozó, ahol a németek és „Magyarország vezetésével az uniós országok” megállapodtak abban, hogy nem terjesztik ki a szankciókat az energiára. Júniusban azonban a németek „átálltak”, Brüsszelben megváltoztatták a döntésüket és bevezették a szankciót az olajra, valamint napirendre vették a gázszankciót.
Hangsúlyozta: sokkal rosszabb helyzetben volnánk, ha Magyarország nem harcolt volna ki mentességet az olajra vonatkozó szankció esetében.
Akkor nem az árak miatt berzenkednénk, ami „elég sok fejfájást okoz”, hanem az lenne a baj, hogy nincs is energia. A világpiaci árhoz alkalmazkodnunk kell, mert az „Európában lényegében mindenhol egységes”, nem tudunk „külön magyar árat kitalálni” – jelezte.
Az uniós szankciós politikát bírálva megjegyezte, a legtöbb rossz politikai döntés kijavítható, „ilyen a szankciós döntés is”. E politika megváltoztatása nélkül a szankciós felár „be fog épülni a gazdaságba, és itt marad velünk hosszú távon”, a következő öt-tíz évben az életünk részévé válik – figyelmeztetett a miniszterelnök.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »