A brit Guardian szerkesztőségi cikke azzal a felütéssel kezdődik, hogy Európa egyik legautoriterebb vezetője jelentéktelenné teheti politikai ellenfeleit a koronavírus-járvány miatt elfogadott, határozatlan időre szóló veszélyhelyzeti irányítással.
Rögtön az elején leszögezik, nem magyar sajátosság, hogy a koronavírus-járvány miatt rendkívüli felhatalmazást kap egy vezető. Többek között Boris Johnson és Emmanuel Macron jogkörei is erősödtek, a kulcs viszont a határidő.
Nagy-Britanniában félévente, Franciaországban kéthavonta kell felülvizsgálni, szükség esetén meghosszabbítani a felhatalmazást.
A magyar verzióban viszont korlátlan időre szól a rendeleti kormányzás, a Guardian szerint ez nem meglepő. Orbán Viktor könyörtelenül kihozza a helyzetből a maximumot. A lap diktatórikus hatalomról ír, majd röviden összefoglalják a törvény lényegét: rendeleti kormányzás felelősségre vonás nélkül és a hatályban lévő törvények felülbírálásának lehetősége, mindezt időkorlát hiányában. A kormányfő a házelnököt és a frakcióvezetőket köteles tájékoztatni a döntésekről.
Megemlítik a törvény rémhírterjesztésre vonatkozó részét is, ami a kritikus újságírók munkáját nehezítheti, adott esetben a letartóztatásukkal is járhat. A Guardian szerint megalapozottak a felhatalmazással kapcsolatos félelmek.
Cikkük végén hozzáteszik, hogy nem Orbánék az egyetlenek, akik potenciálisan visszaélhetnek a helyzettel, hasonló tendenciát látnak kibontakozni Izraelben és Azerbajdzsánban is.
Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »