Habár a Vatikán a világ legkisebb önálló állama, könyvtára megdöbbentően sok, történelmileg igen fontos írott dokumentumot rejt.
Az elmúlt öt és fél évszázadban a Vatikán állami könyvtára szépen növekedett. Mára körülbelül 75 ezer darab kódexet és több tízezer más kéziratos dokumentumot tudhat magáénak, illetve olyan könyveket, melyek a könyvnyomtatás kezdetei és a 16. század közötti időszakban születtek. Mindent összevetve hozzávetőlegesen több mint egymillió tétel található a könyvtárban.
1451-ben V. Miklós pápa volt az, aki elsőként próbálta meg Rómát globális jelentőségű akadémiai központtá fejleszteni. Ez a nem kis feladat először „viszonylag szerény”, több mint 1200 kötetből álló könyvtár felállítását foglalta magába, beleértve a pápa saját gyűjteményét is, melyben görög és római klasszikusok és konstantinápolyi szövegek is voltak.
Nagy örömünkre már nem is kell a Vatikánig utazni, hogy felfedezzük ezt a rendkívüli gyűjteményt, hiszen egy digitalizálási projektnek köszönhetően számos dokumentum szabadon kereshetővé és letölthetővé vált elektronikus formában. Ráadásul nemcsak a fent említett kódexeket tanulmányozhatjuk, hanem levéltári, grafikai anyagokat és érméket is.
A vatikáni könyvtári keresőrendszer ide kattintva érhető el.
Forrás: Openculture/Papageno.hu
Fotó: Vatikáni Könyvtár Twitter-oldala
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »