Regisztráltak, igényelték, de a lapunk által megkérdezett idős- és szociális intézmények lakói közül még senki nem kapta meg a koronavírus elleni védőoltást a Csallóközben.
A közelmúltban a légi Vitalita idősotthon vezetése hívta fel a figyelmet arra, hogy hetekkel korábban jelezték az oltással kapcsolatos igényüket az illetékes minisztérium felé, de válaszra sem méltatták regisztrációjukat. Az ügyben megkerestük az egészségügyi minisztériumot, arról érdeklődtünk, miért késik a szociális intézmények lakóinak beoltása, illetve miért nem kapnak az intézmények vezetői visszajelzést a regisztrációval és az oltással kapcsolatban. Utóbbi kérdésünkre most sem kaptunk választ. Zuzana Eliášová, az egészségügyi tárca szóvivője megkeresésünkre kifejtette, hogy 26 oltócsapat van jelenleg terepen országszerte a szociális intézményekben.
„Az oltás tempóját a rendelkezésünkre álló oltóanyag mennyisége szabja meg. A szociális otthonok lakóinak vakcinázása óta naponta átlag 325 klienst és alkalmazottat oltunk be. Eddig több mint 8115 személy volt beoltva. A következő hetekben több mint száz intézményben tervezzük a koronavírus elleni oltás megvalósítását”
– közölte Zuzana Eliášová.
Ismét több szociális intézményt is megszólítottunk az oltással kapcsolatos jelenlegi helyzetről.
Horváth Róbert, a város által működtetett bősi idősotthon igazgatója nem tudta megmondani, mikor kerül sorra az otthon 56 lakója. „A 49 alkalmazott 80 százaléka már megkapta a második védőoltást is, mert őket az egészségügyi dolgozókkal együtt regisztrálták. Mivel nálunk az otthonban a legtöbb kliens mozgásképtelen, mi a mobil oltóegység kiérkezésre vagyunk utalva. A mai napig semmilyen visszajelzést nem kaptunk az egészségügyi minisztériumtól” – nyilatkozta az igazgató. Az otthonban jelenleg szerencsére nincs fertőzött.
Hasonló a helyzet az ekecsi bentlakásos szociális intézményben is. Az alkalmazottaknak több mint a fele már megkapta a védőoltást, az ápoltak közül viszont még senki, nem is tudják, mikor kerülhetnek sorra.
„Jelenleg nem is lehet regisztrálni, ha szociális dolgozóról vagy intézményről van szó, a rendszer nem engedi a jelentkezés folytatását”
– magyarázza Veres Tibor, az ekecsi intézmény igazgatója.
Felbáron 69 alkalmazott gondoskodik a megye által működtetett idősotthon 95 lakójáról. „Az alkalmazottak többsége jelentkezett az oltásra, és az első vakcinát már meg is kapták, most várjuk a második vakcina beadását. Mobil oltóegységet kértünk, mert lakóink közül sokan mozgásképtelenek. Több mint két héttel ezelőtt regisztráltunk, de a mai napig semmilyen visszajelzést nem kaptunk, és úgy tudom, a megyében ez a helyzet valamennyi szociális intézményben” – ecsetelte a helyzetet Fenes Béla igazgató.
Zuzana Riabi, a vajkai Senior nonprofit szervezet által működtetett idősotthon igazgatónője elmondta, még januárban beadták a kliensek oltási igényét a munka-, szociális és családügyi minisztériumba. Ők hivatottak a begyűjtött igényeket az egészségügyi minisztériumhoz továbbítani, amely az oltás fő lebonyolítója. „Mi a 276. regisztrált intézmény vagyunk a több mint 500 jelentkezőből, semmiféle visszajelzést nem kaptunk az egészségügyi minisztériumból. Ugyanez a helyzet a cseklészi (Bernolákovo) és komáromi idősotthonokban is, senki nem tud semmit, csak várunk. Az alkalmazottakat sorban oltják a dunaszerdahelyi kórházban, de a 40 kliens egyike sem kapta meg az oltást. Pedig az oltással életeket menthettünk volna meg. Tavaly november óta szinte mindenki átesett a fertőzésen, de a nehéz lefolyású és halálos kimenetelű megbetegedéseket az utóbbi hetekben regisztráljuk. Eddig öt kliensünk halt meg a fertőzésben” – részletezte Zuzana Riabi igazgató.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »