A valorizációs szorzót hivatalosan csak március végén közlik.
A KSH legfrissebb kereseti gyorstájékoztatója tükrében a 2024. január 1. és december 31. közötti nyugdíjmegállapítások esetében majdnem biztosan 14,0 százalékkal nőnek a valorizációs szorzók a 2023-ban alkalmazott szorzókhoz képest. Az idén alkalmazandó valorizációs szorzók végleges táblázatát egy március végén, legkésőbb április elején kiadandó kormányrendelet tartalmazza majd – írja hírlevelében Farkas András nyugdíjszakértő.
A valorizáció lényege, hogy az életpálya során az 1988 óta szerzett, nettósított éves kereseteket az adott évre vonatkozó valorizációs (értékkövetési) szorzóval meg kell szorozni, így kell azokat a nyugdíjba vonulás évét megelőző év átlagkereseti szintjéhez igazítani. A valorizációs szorzók az országos nettó átlagkereset egyes években történő nominális növekedését tükrözik.
2024-ben történő nyugdíjmegállapítás esetén a valorizálás a 2022-ben és előtte elért keresetekre vonatkozik, amelyeket a 2023-as kereseti szinthez kell igazítani – írja a Nyugdíjguru News alapítója. Ennek során az 1988 és 2022 közötti naptári évek tekintetében az adott naptári év bérezett napjaira számított nettósított keresetet az adott évre vonatkozó idei valorizációs szorzóval meg kell szorozni, így igazítva a különböző naptári évek számított nettó kereseteit a 2023-as év nettó nemzetgazdasági átlagkereseti szintjéhez.
Idén is folytatódik az a trend, hogy a nyugdíjba vonulás évének meghatározó jelentősége van a nyugdíj összegének alakításában: minél későbbi évben igényli a nyugdíját a jogosult, annál jobban járhat, még nagyon hasonló életpályák esetén is. Ezért azoknak a nyugdíjigénylőknek, akik idén teljesítik a nyugdíjuk feltételeit, vagy a korábban már teljesített feltételek alapján idén kívánják igényelni a nyugdíjukat, életbevágóan fontos, hogy képesek legyenek optimálisan időzíteni a nyugdíjmegállapításuk kezdőnapját – figyelmeztet a nyugdíjszakértő.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »