Nyugaton akadt példa súlyos allergiás reakciókra a vakcinázás során – de ezek nagyon ritkák

Nyugaton akadt példa súlyos allergiás reakciókra a vakcinázás során – de ezek nagyon ritkák

Európa-szerte elkezdődött a népesség vakcinázása, és ahogy az várható volt, előfordulnak rendkívüli mellékhatások is, de nagyon-nagyon kis számban. Eddig kilenc olyan személyről tudni, akikből anafilaxiás sokkot váltott ki az oltóanyag.

A virológusok azonnal jelezték, hogy a Pfizer és Moderna vakcinája kevésbé előnyösök azok számára, akiknek korábban volt már súlyos élelmiszer-, gyógyszer- vagy oltásallergiájuk. Nekik az USA-ban és Nagy-Britanniában előírt 15 perc helyett 30 percet kell orvosi felügyelet mellett várniuk a vakcina beadása után, de nem tiltják el őket az oltástól.

Az esetek száma elképesztően kicsi, gyakorlatilag nagyobb esélyünk van arra, hogy belénk csap a villám, minthogy anafilaxiás sokkot kapjunk. Az amerikai arányok mellett Szlovákiában a teljes kiválasztott népesség (18 év feletti, vakcinázható lakosság) beoltása mellett fordulhatna elő 14  összesen.

A LiveScience portál közlése szerint általánosságban az oltásoktól 1,31:1 000 000 az esély arra, hogy anafilaxiás sokk alakuljon ki.

Hírdetés

A sokkhatás járhat rosszulléttel, bőr irritációjával, vérnyomáscsökkenéssel, pulzusemelkedéssel.

A kutatók azonban keresik az okokat, és jelenleg a legvalószínűbb forgatókönyv szerint a kiváltó ok egy polietilén-glikol nevű anyag, amely az élelmiszerek mellett az orvosságok, orvosi ultrahang gélek és más vakcinák mindennapos adalékanyaga.

A Pfizer és Moderna vakcinája is úgynevezett messenger RNS alapú vakcina,. Az mRNS a sejtekbe jutva ösztönzi az immunrendszert a koronavírus tüskefehérjéjének felismerésére. A vírus ugyanis saját tüskefehérjéjével képes “felnyitni” az emberi sejteket, és beléjük hatolva beléjük másolnia önmagát. De ha a vakcina megtanítja ennek felismerésére az immunrendszert, akkor a koronavírus nem tud szaporodni.

Az mRNS-en kívül azonban a vakcina egy sor másik vegyületet is tartalmaz, többek között a polietilén-glikolt is, amelynek az a feladata, hogy védőburkot képezzen az mRNS körül, illetve segítik egyben tartani azt a vakcina szállítása közben történő behatásokkal szemben.

Körkép.sk, LiveScience, BusinessInsider.com


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »