A gelencei községházán péntek délelőtt tartották meg a két és fél éves GoDanuBio projekt záró rendezvényét. Az eseményen a pályázatban részt vevő fiatal vállalkozók közül hárman voltak jelen. Sebestyén Tihamér egyetemi adjunktus, projektvezető meghívására Vajda Lajos, a Kovászna Megyei Kis- és Középvállalkozók Szövetsége (Asimcov) ügyvezető igazgatója, a Green Energy Innovatív Biomassza Klaszter elnöke és Varga Attila, az esztelneki székhelyű Angustia Egyesület ügyvezető igazgatója is részt vett a rendezvényen.
A megjelenteket házigazdaként Ilyés Botond János polgármester köszöntötte, aki azt emelte ki, hogy az önkormányzat azzal a céllal támogatta a pályakezdő helyi vállalkozókat, hogy idővel bevonja őket a nagyközség gazdasági életébe, arra ösztönözve őket, hogy itthon maradjanak. Őt követően Sebestyén Tihamér szólt a vállalkozó fiatalokhoz. Elmondása szerint a Kovászna Megyei Kis- és Középvállalkozók Szövetségének köszönhetően nyolc új gelencei vállalkozás kap 25–25 ezer euró támogatást. A cél az, hogy a pályakezdő fiatalok fenntartható módon kezdjék el fejleszteni Gelencét – hangsúlyozta a pályázatvezető, majd átadta a szót Vajda Lajosnak, aki arról beszélt, hogy a pályázat keretében az Asimcov összesen ezer 16 és 29 év közötti fiatallal foglalkozott, akik abbahagyták az iskolát és nincs munkahelyük, közülük 250 személy vett részt egy mentorprogramban, és ezek közül kellett kiválasztani azt a 33 új vállalkozást, amelyik támogatást is kap. A támogatási szerződést már aláírták a projektben nyertes üzleti tervek tulajdonosaival. Megyeszinten Gelencéről van a legtöbb nyertes pályázat. A harminchárom fiatal vállalkozó fejenként 25 ezer eurós támogatást kap vállalkozása elindításához. Ezeket – mint minden vállalkozást – elsősorban az üzleti hatékonyság szellemében indítják el, ugyanakkor nem feledkeznek meg ezek társadalmi hatásáról sem, a harminchárom frissen bejegyzett start-up ugyanis számos munkalehetőséget biztosít – összegezett Vajda Lajos.
Varga Attila az Angustia-pályázatokról tájékoztatta a jelenlevőket. Elmondta: a 2023-ról 2025-ig meghosszabbított költségvetési ciklusban az egyesület összköltségvetése eddig 3,3 millió euró volt, amiből közel 2,7 millió eurót pályázatok kiírására tudtak fordítani. Összesen mintegy hetven pályázat érkezett be, ilyen tekintetben az egyesület országos szinten is az élvonalban van. Jelenleg tizenöt pályázat vár elbírálásra. A rendelkezésükre álló összeg 99 százalékát már kipályáztatták, de az utolsó centig el akarják költeni a meglévő pénzt. Ami a jövőt illeti, az ügyvezető igazgató semmi biztosat nem tudott mondani, csak azt, hogy ígéreteik vannak arra, hogy 2023 és 2027 között több pénzből fognak gazdálkodni.
Végezetül a három jelen levő fiatal vállalkozó mutatkozott be és ismertette dióhéjban kezdő vállalkozását. Egyikük már meglévő asztalosműhelyét szándékszik bővíteni, ahol ajándéktárgyak és ajándékdobozok készülnének, egy másik drónos mezőgazdasági permetezésre pályázott sikeresen és végezte el a drónpilóta iskolát Magyarországon, a harmadik pedig elsősorban kávéautomatákat szándékszik nagyobb cégeknél, intézményeknél elhelyezni. Az objektív okok miatt távol maradt öt kezdő vállalkozó marketinggel, fizioterápiával, kárpittisztítással és szőnyegmosással, betonelemgyártással és belső épületfelújítással fog foglalkozni. A rendezvény végén Sebestyén Tihamér elmondta: a Norvég Alapon kívül más pályázati lehetőségeket is számba vesznek – pár hete írta alá az együttműködési szerződést például Svájc és Románia külügyminisztere – Gelencének pedig már előkészített ötletei vannak a község továbbfejlesztése érdekében.
Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »