Nevetséges, ahogy a környezetvédőket ellehetetleníti a tárca, véli a volt miniszter – Interjú Török Máté2024. 11. 11., h – 17:05
A környezetvédelmi törvény módosítása, amely januártól lép életbe megkönnyíti a védett területeken való építkezést, és gyakorlatilag ellehetetleníti az önkéntesek tevékenységét. A minisztérium és a járási hivatalok dolgozói januártól viszont bármilyen védelmi fokozatú területen közlekedhetnek autóval vagy motorral. Miklós László volt környezetvédelmi minisztert kérdeztük a változtatásokról.
Mit gondol a környezetvédelmi minisztérium lépéseiről?
A tárca nem tesz túl pozitív lépéseket. Eleve nincs rendben, hogy ilyen gyakran változik a törvény, főleg a természetvédelmi törvény. Azt is fontos megjegyezni, hogy a természetvédelem még talán sosem volt ennyire reflektorfényben, mint a jelenlegi vezetés alatt. És ez nem biztos, hogy jó. Én annak idején, mikor tárcavezető voltam, éppen úgy próbáltam működni, hogy minél kevesebbet legyen a tevékenységünk a sajtó célkeresztjében. Mert hát a sajtó a negatívumokra kapja fel a fejét, és nem annyira a sikerekre.
Miben látja a legnagyobb problémát általánosan?
A módosításokat nem tárgyalják meg eléggé, a szakmával egyáltalán, de még hivatalos szinten sem. Hiányoznak a tárcaközi egyeztetések, a parlamenten belüli konstruktív viták. Jóformán csak utólag értesül a nyilvánosság a változtatásokról, és nemcsak a laikusok, hanem a szakmai közeg is. Ezt tartom a legnagyobb hibának. Még azokat a dolgokat is nehéz így elfogadni a civileknek, amelyek pozitívak lennének.
Mire kéne figyelniük a változtatásoknál?
Az lenne a legfontosabb, hogy elemzések előzzék meg a döntéseket. Azért, hogy tudjuk mi miért történik. Én például nem tudok arról, hogy az utolsó módosításoknál lett volna mélyreható analízis. Mert olyanokat lehet mondani, hogy elégedetlenek a polgármesterek, de ez adatok nélkül üres frázis.
Haladjunk sorjában: az egyik változtatás az, hogy januártól a második védelmi fokozatú területek földútjain is közlekedhetnek majd a lakosok motoros járművel. Ezt indokoltnak látja?
Pontosan erről van szó: itt kellett volna egy elemzés. Én nagyon jól tudom, hogy hogy lettek kialakítva a második fokú védett területek. Ezek nagy területek, és nem mind erdőt jelent. Beletartzohatnak mezőgazdasági területek, sőt lakóövezetek is, vegyük csak a Selmecbányai Tájvédelmi Körzetet vagy akár a Dunamente Tájvédelmi Körzetet. Itt például elképzelhető, hogy vannak olyan részei, ahol szükséges a tiltás valamilyen szintű feloldása. De ezt kellett volna pontosan felmérni. Nem teljeskörűen kellett volna hozzáállni a kérdéshez, hanem helyhez kötötten, célzottan.
A környezetvédelmi minisztérium és a járási hivatalok alkalmazottai pedig gyakorlatilag bármilyen védelmi fokozatú területen közlekedhetnek majd autóval vagy motorral.
Ezt egyáltalán nem találom indokoltnak. Mert akármennyire is fontos mondjuk egy könyvelő, semmi köze nincs a terepmunkához. A környezetvédők viszont tudják, hol nem történik baj, ha behajt oda egy például egy hulladékgazdálkodási szakértő a minisztériumból. Ezért kellett volna esettanulmányokat kidolgozni, hogy hol lehet és hol nem. Mindent meg kellett volna indokolni, de így teljeskörűen feloldani a tilalmakat nem célravezető.
Kapcsolódó cikkünk
A parlament csütörtökön elfogadta a környezetvédelmi törvény módosítását, ami megkönnyíti a védett területeken való építkezést, és gyakorlatilag minimalizálja az önkéntesek tevékenységét. A minisztérium és a járási hivatalok dolgozói januártól viszont bármilyen védelmi fokozatú területen közlekedhetnek autóval vagy motorral. Az ellenzékiek és civilek szerint a módosítással csak tovább pusztítják a természetet.
79 parlamenti képviselő szavazott a módosítás mellett a jelenlévő 132-ből. A cél állítólag az „indokolatlanul szigorú és korlátozó tilalmak” felszámolása.
Hegyen-völgyön, árkon-bokron… quaddal is
Januártól a második védelmi fokozatú területek földútjain is közlekedhetnek majd a lakosok motoros járművel. Eddig ezt a törvény tiltotta. Tomáš Taraba (SNS) minisztériuma azonban úgy határozott, hogy ideje megkönnyíteni az emberek hozzáférését a nyaralókhoz, halas tavakhoz és így tovább. Csakhogy a lazítás mértékét érzékeltessük, ezidáig még szekérrel vagy szánnal sem lehetett behajtani az ilyen területekre, nemhogy autóval vagy quaddal.
De a természetvédelmi hatóságok állami alkalmazottait még ennyire sem köti a módosítás:
Ők bármilyen védelmi fokozatú területen közlekedhetnek autóval vagy motorral a kijelölt utakon, ösvényeken kívül is.
Vagyis például Filip Kuffa környezetvédelmi államtitkár ominózus esete, amikor quaddal „vágtázott” a Polonyinák Nemzeti Parkban (Poloniny), ennek értelmében már legális lenne.
A lakosoknak nem lesz túl sok beleszólásuk
Az önkéntes természetvédelmi őrök hatáskörét jelentősen korlátozza a módosítás. Az új szabályok értelmében kizárólag a tulajdonukban, kezelésükben vagy bérleményükben lévő, esetleg valamilyen írásos megállapodás alapján meghatározott területeken tevékenykedhetnek majd. Szaktudásukat pedig ötévente bizottság előtt kell bizonyítaniuk egy vizsgán.
A parlament azt is jóváhagyta, hogy a közigazgatási eljárásokból kiiktassák a civil szervezeteket.
Az SNS képviselőinek állítása szerint szeretnék megakadályozni, hogy az „önkényesen” létrehozott polgári társulások hátráltassanak különböző projekteket. A módosítás értelmében a társulások már nem vehetnek aktívan részt a közigazgatási eljárásokban kvázi csak „megfigyelőként”. Ez azt jelenti, hogy nem fellebbezhetnek. A törvényjavaslat kidolgozói hangsúlyozzák, hogy minden más jogkörük megmarad.
Ráadásul, ha a környezetvédők meghatározott időn belül nem nyilatkoznak egy védett területen tervezett projektről, az beleegyezésnek minősül.
Nem igazán lesz tehát a helyieknek eszközük például arra, hogy egy befektetői csoport szándékát megakadályozzák, ha védett területen akarnak építkezni.
A civil szervezetek szerint az elmúlt évtizedek legrosszabb módosítását fogadták el
A My sme les polgári társulás szerint az elfogadott javaslat súlyos csapás a természetre, hiszen teret engedhet az ellenőrizetlen tevékenységeknek.
Marek Kuchta, a szervezet képviselője szerint a törvény nincs összhangban az európai uniós joggal, ellentmond például az élőhelyvédelmi és vízügyi irányelveknek.
Lehetséges, hogy éppen ezért a törvény csak rövid ideig lesz hatályban, mert később az EU nyomására módosítania kell a kormánynak, de addig is ellentmondásos fejlesztési projekteket hagyhatnak jóvá védett területeken
– mondta Kuchta, akinek a módosítás szinte minden pontjával problémája van.
A szervezet már jelezte, levélben fordul Peter Pellegrini államfőhöz, hogy ne írja alá a törvényt.
A módosítás lehetővé teheti szállodák, nyaralók építését és a fakitermelést a járási hivatal engedélye nélkül, még védett területeken is.A környezetvédő szervezetek szerepe csökken az eljárásokban, mivel elvesztik a közvetlen részvételi jogukat.A motoros járművek behajtásának engedélyezése védett területekre növelheti a természetkárosító tevékenységek számát.Az önkéntes természetvédelmi őrök nem ellenőrizhetik és dokumentálhatják a szabálysértéseket, bűncselekményeket a védett területeken.
A szervezet attól tart, hogy a szabálysértések és bűncselekmények száma növekedni fog, mivel a természetben zajló tevékenységek kevésbé lesznek felügyelhetők. Kuchta emlékeztetett arra, hogy jelenleg az állam körülbelül 100 hivatásos természetvédelmi őrt foglalkoztat, míg önkéntes őrként 800 ember tevékenykedik.
A Greenpeace Szlovákia tudatta, teljes mértékben egyetértenek a My sme les szervezet állásfoglalásával a természetvédelmi törvény módosításának nevezett botrányról.
Fodor Péter környezetvédő, a DunaVit – Dunamenti Tájvédelmi Társulat munkatársa megkeresésünkre egyelőre annyit mondott, hogy azon lepődött volna meg, ha az aktuális kormány nagyobb mozgásteret biztosított volna a természetvédőknek. A korlátozás tehát nem érte váratlanul.
Az ellenzék szerint a kormány szisztematikusan pusztítja a természetet
A Progresszív Szlovákia egyértelműen bírálja a törvényt.
Ahelyett, hogy az ellenzék, a lakosság és a szakmai szervezetek érveire reagált volna a koalíció, belső vitákkal voltak elfoglalva. A fő előterjesztő, Rudolf Huliak is visszavonta aláírását. Az utolsó pillanatban benyújtott módosításokat állítólag vele már nem is egyeztették
– nyilatkozta Tamara Stohlová (PS) képviselő a parlamentben. Úgy véli, magától értetődik, hogy a törvény miatt
több autó lesz a természetben,több lesz az orvvadászat,és az illegális fakivágások száma is nőni fog.
A Demokrati párt is vészharangot kongat. Szerintük ilyen veszélyes törvény a természetvédelem területén még soha nem került ki a parlamentből Szlovákia újkori történelmében. Fel is szólították Peter Pellegrini államfőt, hogy vétózza meg.
A módosítás csak a befektetőket segíti, és megnyitja az utat az ellenőrizhetetlen építkezések előtt a nemzeti parkokban és a szlovákiai erdők fosztogatása előtt a védett területeken
– mondta Michal Kiča, a párt környezetvédelmi szakértője.
Mi a helyzet az önkéntes természetvédelmi őrökkel? Az ő hatáskörüket jelentősen korlátozza a módosítás.
Nevetséges, hogy az önkéntes természetvédelmi őrök csak a saját tulajdonukban lévő vagy általuk bérelt területet figyelhetik meg. Ennek nincs semmi értelme.
Hová vezethet ez a tiltás?
Alapjában véve úgy fest – még ha ez kicsit spekuláció is –, mintha néhány vezető funkcionárius a minisztériumban bosszút akarna állni a természetvédőkön. Mintha haragudnának rájuk, mert fékeztek bizonyos elképzeléseket. Én el tudom képzelni, hogy volt néhány olyan aktivista, aki összeveszett az adott polgármesterrel vagy a lakosokkal. De ismétlem, ezt ki kellene elemezni. Teljeskörűen kijelenteni, hogy az önkéntes őröket fel kell számolni – mert a módosítás ezt jelenti a gyakorlatban –, semmiképpen sem jó.
Munkaerőhiány is felléphet, hiszen nagyjából 100 hivatásos természetvédelmi őrt foglalkoztat az állam, míg önkéntes őrként 800 ember tevékenykedik.
Természetesen ez problémát jelent. A hivatásos őrök is különböző természetvédelmi szervezetek alkalmazottai, vagyis a nemzeti parkok, tájvédelmi körzetek alkalmazásában állnak. Ez a 100 ember messze nem tudja bejárni az egész országot. Éppen ezért működött az önkéntes őrség intézménye. Az ő feladatuk az volt, hogy lokálisan felügyeljék a kártékony tevékenységeket. Magától értetődik, hogy 800 ember munkájának hiányát megérzi a rendszer. Másfelől viszont nagy részük lelkesedésből látta el ezt a feladatot, így személye válogatta, hogy ki milyen eredménnyel.
Most azt is elfogadta a parlament, hogy az önkénteseknek ötévente szaktudásukat igazoló vizsgát kell tenniük.
Ezt egyáltalán nem tartom rossznak. Fontos, hogy legyen szakmai hátterük. Néha azért olyan önkéntes is akadt, aki csak annyi feltételt teljesített, hogy szerette a természetet. Ez persze jó, de a minimum az lenne, hogy a törvényt ismerjék.
És mi a helyzet azzal, hogy a közigazgatási eljárásokból kiiktatták a civileket?
Valóban volt arra példa, hogy különböző aktivista csoportok már-már visszaéltek a fellebbezési jogukkal. Volt, hogy tömegesen jelentkeztek résztvevőnek – egyébként közvetlenül nem érintett személyek – a közigazgatási eljárásba, és ez néha akadályoztatta a folyamatokat. Igen, biztosan voltak visszaélések, de teljesen kitiltani az érintetteket is túlzás. Mert ezt is lehetett volna célzott megoldással orvosolni, hogy a helyieknek igenis legyen beleszólása a különböző fejlesztési projektekbe.
Lehet emögött sejteni valamilyen személyes motivációt, befektetői szándékot? Érdekükben állhat a tárca vezető beosztottjainak, hogy könnyebb legyen építkezéseket engedélyeztetni védett területeken?
Nem vagyok biztos benne, hogy most ez a döntés valamilyen konkrét tervre redukálható. Persze, benne lehet a pakliban, hogy bizonyos projektek megvalósítását szerették volna megkönnyíteni, de szerintem inkább általánosan akarták egyszerűsíteni a folyamatokat. Azt kijelenteni jelenleg, hogy a módosítás egy konkrét befektetésre vezethető vissza, spekuláció.
A Rudolf Huliak körül csoportosuló képviselők a hétvégén bejelentették, igényt tartanak a környezetvédelmi minisztériumra. Mit szólna ahhoz, ha az SNS-ből kivált Nemzeti Koalícióhoz (Národná koalícia) kerülne a tárca?
Hogyha a szakmai hátterüket nézem: Huliaknak több köze van a környezetvédelemhez, mint Tomáš Tarabának. A minisztériumban még Filip Kuffa államtitkárnak is több köze van ehhez, mint a jelenlegi tárcavezetőnek, hiszen Kuffa erdészmérnök. A problémát a személyiségük jelenti, mindegyikőjüknek volt ellentmondásos incidense az elmúlt időszakban. A Huliak körüli emberek közül volt lehetőségem megismerni korábban néhány olyat, akinek van szaktudása. De egy dolog a szakmaiság, és megint más, hogy milyen céljaik vannak.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »