Németország fékezi le a szlovák gazdaságot is. Kažimír szerint sürgősen beruházásokra van szükségünk

Németország fékezi le a szlovák gazdaságot is. Kažimír szerint sürgősen beruházásokra van szükségünk

Nem sikerül felgyorsítani a gazdasági növekedést Szlovákiában – vonta le a következtetést a Szlovák Nemzeti Bank aktuális jelentése. Az okok között a versenyképesség csökkenését és a konszolidáció miatt várhatóan romló belföldi fogyasztást emelték ki.

A helyzet beárnyékolja az infláció mérséklődése miatti korlátozott optimizmust. Elmaradt ugyanis a gazdasági fellendülés, hiányoznak a befektetések. Peter Kažimír, a Szlovák Nemzeti Bank (NBS) elnöke szerint a fentiek miatt az infláció elleni harcban aratott győzelmek keserédesek, és új kihívások elé kerülünk a következő évben.

Az NBS első embere szerint sürgősen beruházásokra lenne szükség. A kamatláb fokozatos csökkenése önmagában ehhez kevés lesz, átfogó reformokra, innovációra lesz szükség a gazdaság fellendítéséhez.

A 2024. évi téli jelentés mindössze 2,2 százalékos gazdasági növekedéssel számol jövőre, ám a hosszú távú előrejelzések még ennél is pesszimistábbak. A 2026-os évre 2 százalék alatti növekedést prognosztizálnak.

A szlovák gazdasági helyzet alakulása nagyba függ az eurozóna helyzetének alakulásától. Az eurozónában szintén a versenyképesség visszaesése a fő probléma.

Szlovákiában az autóipari termelés várható bővülése és az uniós Újjáépíti Alap forrásai hoznak majd pozitív eredményeket, korlátozott mértékben a kamatlábak csökkenése is jó hírnek számít, amelyek normális körülmények között önmagukban is felfelé hajtanák a beruházási kedvet. Sajnos azonban rossz hírekből is akad bőven.

A munkaerőpiacról egyre több ember változik a demográfiai átalakulás eredményeképpen. Paradox módon a gazdaság lassulása miatt az egyes ágazatokban megugró munkanélküliség csak átmeneti jelenség lesz. Ennek oka, hogy a munkanélküliséget kikompenzálja majd az aktív korú lakosság csökkenése a nyugdíjba vonulók arányának növekedése miatt.

Hírdetés

A munkaerőhiányt jelenleg mérsékli a külföldi munkaerő beáramlása is, amelyre az NBS szerint Szlovákia a jövőben is rászorul.

Az NBS úgy számolja, hogy a belföldi vásárlóerő a munkaerőhiány megmaradása miatt nem fog csökkenni. Az munkaerőért folytatott verseny ugyanis felhajtja a nominális béreket.

Jövőre 4,1 százalékos inflációra számít az NBS. Ez jelentős visszavágás az előző jelentéshez képest, amely 5 százalékos inflációval számolt a 2025-ös évre. Kažimír szerint a különbség hátterében a kormány által bejelentett energiaár-kompenzáció áll.

Kažimír leszögezte, hogy a költségvetés konszolidációja „a következő években is elkerülhetetlen”.

Mindettől függetlenül, a protekcionista gazdaságpolitika globális térnyerése, az uniós Újjáépítési Alap forrásainak felhasználásánál tapasztalható drágulás, és a konszolidáció vásárlóerőre gyakorolt hatása komoly kockázatokat jelentenek.

Az NBS úgy véli, hogy a külföldi keresletet kellen erősíteni. A gond csak az, hogy a külföldi keresletet Szlovákia nem nagyon tudja befolyásolni.

A központi kihívást Németország gazdasági hanyatlása jelenti. A német termelékenység zuhanásban van, ami kihat a szlovák exportra is. A helyzetet bonyolítja, hogy a német export hanyatlásának hatása a szlovák gazdaságra kétszer akkora, mint annak következménye, hogy a Németországba irányuló szlovák export csökken. (Más szavakkal: kétszer többet számít, amit Németország ér el, mint amit Szlovákia a maga erejéből el tud érni. Ezért is érdemes nagyon figyelni, hogyan alakul a német előrehozott választás – a szerk.).

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »