Nem unalmas a pécsi Szeilberg-család élete: bűnszervezetben elkövetett milliárdos áfacsalás, 60 milliós jogosulatlan adó-visszaigénylés

Nem unalmas a pécsi Szeilberg-család élete: bűnszervezetben elkövetett milliárdos áfacsalás, 60 milliós jogosulatlan adó-visszaigénylés

A pécsi székhelyű CEKLIMA Magyarország Kft. – mindössze 3 nappal az alakulását követően – 1825 darab klímasztettet vásárolt a klímaberendezéseket forgalmazó, ugyancsak pécsi Cyber-Elektronic Kft.-től, összesen bruttó 225 millió forint értékben. A vevő cég először adólevonásba helyezte a vételár áfáját, később azonban annak kifizetését kérte az adóhivataltól. A bökkenő az volt, hogy az eladó nem fizette meg az államnak a több mint 60 millió forint általános forgalmi adót. Ráadásul fény derült arra is, hogy a két gazdasági társaság ügyvezetője egy háztartásban él, ugyanis élettársak. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Baranya Vármegyei Adó- és Vámigazgatósága megtagadta az összeg kiutalását, és vizsgálatot rendelt el az áfát visszaigénylő CEKLIMA Magyarország Kft.-nél. A revízió során aztán igen érdekes dolgokra derült fény…

A CEKLIMA Magyarország Kft. 2022. november 8-án alakult, 100 százalékos tulajdonosa az akkor a 71. életévét taposó Szörényiné Kurtz Anna, ügyvezetője Dr. Györkő Mónika. A cég alig 3 nappal a megalapítását követően 1825 darab klímaszettet vásárolt, bruttó 225 millió forint összértékben a Cyber-elektronic Kft.-től, amelynek ügyvezető-tulajdonosa: Szeiberling János. Dr. Györkő Mónika, a vevő CEKLIMA Magyarország Kft. ügyvezetője előbb adólevonásba helyezte a bruttó vételár áfatartalmát (több mint 60 millió forintot), később azonban az összeg kiutalását kérte az adóhivataltól. Ekkor kiderült: az eladó Cyber-elektronic Kft. bevallásában ugyan szerepeltette, de nem fizette be az államkasszába az áfát. A NAV megtagadta az összeg kiutalását, és adóvizsgálatot rendelt el a CEKLIMA Magyarország Kft.-nél.

A revizorok az ellenőrzés fázisában gyanúra okot adó körülményeket tapasztaltak. Feltárták, hogy a CEKLIMA Magyarország Kft., mint vevő nem fizette meg a Cyber elektronic Kft.-nek a klímaszettek vételárát, vagyis a cég olyan pénzt próbált visszaigényelni a NAV-tól, amit a gyakorlatban ki sem fizetett.

Kiderült az is, hogy az 1825 darab klímaszettből 615 darabot a CEKLIMA Magyarország Kft. a CEKLIMA.HU Kft.-nek továbbértékesített. Utóbbi társaság ügyvezetője 2022. november 14. napig Szeiberling Gábor (Szeiberling János testvére), ügyvezetőtársa pedig a fia, Szeiberling Gergő volt (ő jelenleg is az). A társaság cégjegyzékében korábban – ügyvezető-tulajdonosként – felbukkant a testvér, Szeiberling János, a Cyber-elektronic Kft. ügyvezető-tulajdonosának neve is. A Cyber-elektronic Kft.-ben, amely a klímákat 2022 novemberében értékesítette a CEKLIMA Magyarország Kft.-nek, hosszú évekig ügyvezető-tulajdonos volt Szeiberling Gábor (Szeiberling János testvére).

A vizsgálat során az is megállapítást nyert, hogy a több mint 60 millió forint áfát jogosulatlanul visszaigénylő CEKLIMA Magyarország Kft. 100 százalékos tulajdonosa – a szépkorú Szörényiné Kurtz Anna – Szeiberling János és Szeiberling Gábor anyja. A néni 2023. április 4. naptól a Cyber -Elektronic Kft.-ben az egyik fia, Szeiberling János ügyvezetőtársa, és ugyancsak ügyvezetői tisztséget tölt be – az unokája, Szeiberling Gergő mellett – a CEKLIMA.HU Kft.-ben. A vállalkozásban Szeiberling János is munkát végez, kereskedelmi vezetőként dolgozik.

Dr. Györkő Mónika, a CEKLIMA Magyarország Kft. ügyvezetője egy háztartásban él Szeiberling Jánossal, a Cyber -Elektronic Kft. ügyvezető-tulajdonosával, ugyanis élettársak. Dr. Györkő Mónika gyógyszerészként dolgozik, a klímákhoz és a cégvezetéshez nem ért. A NAV ellenőrei vélelmezték, hogy Dr. Györkő Mónikának, mint az áfát visszaigénylő cég vezetőjének tudnia kellett arról, hogy élettársa, a klímaszetteket eladó Cyber-elektronic Kft. ügyvezető-tulajdonosa nem fizette meg a klímák bruttó vételárának áfatartalmát az államnak, hiszen nap, mint nap együtt főzőcskéztek, együtt tévézgettek, ezért kizárt, hogy nem tudtak egymás céges dolgairól.

A revíziót lezáró határozat szerint „az adóellenőrzés szempontjából releváns kérdésekre Dr. Györkő Mónika ügyvezető nem tudott válaszolni, helyette az idézésre – meghatalmazás alapján – vele együtt megjelent B. Tamás Gyula, a CEKLIMA.HU Kft. munkavállalója nyilatkozott”.

Dr. Györkő Mónika ügyvezető az adóellenőrzési eljárás keretében beszerzett nyilatkozatok szerint a társaság működésében nem vett részt, az üzleti döntéseket nem ő hozta, tisztségét alapvetően a Szeiberling Jánossal fennálló élettársi viszonyból eredő bizalmi kapcsolat alapozta meg.

Az adóhivatal szakemberei arra a következtetésre jutottak, hogy „a számlakibocsátó Cyber-elektronic Kft. az adófizetési kötelezettség elmulasztásával csalárd magatartást valósított meg, amelyről az adózó, az áfa visszatérítését kérő CEKLIMA Magyarország Kft. ügyvezetője is tudott”. A revizorok álláspontja szerint a 2022. november 11-i keltezésű számla (amely 1825 darab klímaszettről szólt, bruttó 225 millió forint összértékben) „tudatos adókijátszásként” értékelhető, és a CEKLIMA Magyarország Kft. ügyvezetője (Dr. Györkő Mónika) „tudta, hogy adókijátszásban vesz részt”.

Hírdetés

„Az adóhatóság a beszerzett bizonyítékok alapján úgy értékelte, hogy a vitatott számla befogadásával a CEKLIMA Magyarország Kft. aktív részvétele mellett olyan – a rendeltetésszerű joggyakorlás alapelvi követelményébe ütköző – ügylet jött létre, amelynek egyedüli célja (valós üzleti szándék és egyéb gazdasági érdek nélkül) a társaság részére az adólevonási jog lehetőségének megteremtése volt. A körülményekből okszerűen következik, hogy a feleket egyértelműen célzott mögöttes szándék, a kibocsátott és befogadott számlára alapított adólevonás és a kiutalás igénylése motiválta. Az adott tényállás kapcsán egyértelműen megállapítható, hogy a CEKLIMA Magyarország Kft. adóbevallásában és nyilvántartásában hamis bizonylatot szerepeltetett, így a könyvelését, nyilvántartásait ennek szerepeltetésével meghamisította” – olvasható a Nemzeti Adó-és Vámhivatal Fellebbviteli Igazgatósága másodfokú határozatában.

Az ellenőrök – a fentieken túlmenően – megállapították azt is, hogy a számlázási láncolatban résztvevő társaságoknak (CEKLIMA Magyarország Kft., Cyber-elektronic Kft., valamint CEKLIMA.HU Kft.) ugyanazok a személyek végeztek számviteli, könyvviteli szolgáltatásokat, így például a tárgyidőszaki áfabevallásokat mindhárom vállalkozás esetében ugyanaz a személy, G. Diána nyújtotta be.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Baranya Vármegyei Adó- és Vámigazgatósága a jogosulatlannak és csalárdnak ítélt áfa-visszaigénylési kísérlet miatt 121 millió 500 ezer forint adóbírságot szabott ki a CEKLIMA Magyarország Kft.-vel szemben. A CEKLIMA Magyarország Kft. – amely 2024. január 8-án Pécsről Szegedre, egy székhelyszolgáltató irodába helyezte át a székhelyét – vitatta az adóhatósági határozatban foglaltakat, és túlzottnak ítélte az adóbírság összegét.

Úgy tudjuk, a revizorok nem jelezték a NAV Dél-dunántúli Bűnügyi Igazgatóságának, hogy úgynevezett „adókijátszásos” visszaélésre bukkantak. Vélhetően úgy ítélték meg – egészen sajátos módon -, hogy egy „bagatell”, több mint 60 milliós, általuk jogosulatlan tartott áfa-visszaigénylési kísérlettel nem valósult meg a Büntető törvénykönyv 396. paragrafusába ütköző költségvetési csalás elkövetése.

Aki a költségvetésbe történő befizetési kötelezettség vagy költségvetésből származó pénzeszközök vonatkozásában mást tévedésbe ejt, tévedésben tart, valótlan tartalmú nyilatkozatot tesz, vagy a valós tényt elhallgatja, és ezzel egy vagy több költségvetésnek vagyoni hátrányt okoz, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. A büntetés két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha a költségvetési csalás különösen nagy vagyoni hátrányt okoz.”

Büntetőjogi intézkedés bejegyzése a Cybet-elektronic cégjegyzékében

A Privátkopó munkatársai tényfeltáró munkájuk során a cégnyilvántartásban felfigyeltek arra, hogy a Nemzeti Adó-és Vámhivatal Dél-dunántúli Bűnügyi Igazgatósága 2022. október 27-én „büntetőjogi intézkedést” jegyeztetett be a Cyber-elektronic Kft., valamint a CEKLIMA.HU cégjegyzékébe. Úgy tudni, a nyomozás 2020-ban indult, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás gyanújával.

Büntetőjogi intézkedés bejegyzése a CEKLIMA.HU cégjegyzékében

Portálunk úgy értesült, hogy az elkövetők – a büntetőeljárás jelenlegi adatai szerint – összesen közel 1 milliárd 400 millió forint vagyoni hátrányt okoztak az államnak. Több forrásból származó információ, hogy a számlagyáras csalássorozattal összefüggésben a pénzügyi nyomozók bűncselekmények elkövetésével gyanúsították meg Szeiberling Gábort, a testvérét, Szeiberling Jánost, és a fiát, Szeiberling Gergőt. Szeiberling Gábor mintegy 8 hónapot töltött letartóztatásban.

A bűnüggyel, az azzal összefüggésben elrendelt letartóztatásokkal kapcsolatban a birosag.hu oldalon az alábbi közlemény jelent meg.

„A Pécsi Járásbíróság 2022. október 27-én elrendelte nyolc férfi letartóztatását bűnszervezetben, részben bűnsegédként, részben felbujtóként, üzletszerűen elkövetett, több rendbeli, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettének és több rendbeli, részben folytatólagosan elkövetett hamis magánokirat felhasználása vétségének alapos gyanúja miatt.

A nyomozás eddigi adatai szerint azonosítottak egy, a gyanúsítottak által működtetett fiktív számlázással foglalkozó bűnszervezetet, amely 2020 júliusa óta folyamatosan, megszakítás nélkül szolgált ki, jellemzően Baranya, Somogy, Tolna megyében működő gazdasági társaságokat azért, hogy azok a bűnszervezeti cégektől befogadott számlák áfa tartalmával jogosulatlanul csökkenteni tudják az ebben az adónemben keletkezett fizetési kötelezettségeik összegét. A bűnszervezet megrendelés alapján állította ki a számlákat. Nyolc gazdasági társaság ezzel több, mint egymilliárd forint vagyoni hátrányt okozott a központi költségvetésnek.
A gyanúsítottak egyike többszörösen büntetett előéletű, vele szemben számos más büntetőeljárás is folyamatban van. A többiek büntetlen előéletűek, azonban a gyanúsításban szereplő bűncselekmény tárgyi súlya miatt alaposan feltehető, hogy valamennyi gyanúsított a szabadlábon hagyása esetén megszökne, elrejtőzne, a bizonyítást az eljárásban résztvevő egyéb személyek jogellenes befolyásolásával, bizonyítási eszközök megsemmisítésével veszélyeztetnék, illetve újabb, szabadságvesztéssel fenyegetett bűncselekményt követnének el.”

A Privátkopó kereste az ügy érintettjeit, akik közül egyedül Szeiberling Gábor reagált – ő sem érdemben.

Kérdéseikre jelenleg nem áll módomba válaszolni, egyeztetnem kell a védői csapatommal, a tanácsaikat figyelembe véve fogom eldönteni, hogy kérdéseikre milyen formában adok választ. Viszont a karácsonyi ünnepek, és egyéb elfoglaltságom miatt, ennek pontos határidejét jelenleg nem tudom önöknek megjelölni. Kérem megértésüket, az ünnepek közeledtével a családom az első a számomra, minden energiámat a szeretteim irányába csoportosítok, mivel megtapasztaltam azt az időszakot, mikor sajnos nem tudtam a szeretteimmel együtt tölteni az ünnepeket.”

Boldog karácsonyt kíván a Privátkopó!


Forrás:privatkopo.hu
Tovább a cikkre »