„Nem tudunk azonosulni a nemzetállami gondolattal” (Kulcsár Terza József a román nemzeti ünnepről)

„Nem tudunk azonosulni a nemzetállami gondolattal” (Kulcsár Terza József a román nemzeti ünnepről)

Nyilatkozatot bocsátott ki Románia nemzeti ünnepe kapcsán Kulcsár-Terza József RMDSZ-színekben parlamenti mandátumot nyert háromszéki képviselő, melyben egyebek mellett arra hívja fel a figyelmet, hogy a magyar közösség számára december elseje csak gyásznap lehet. A Magyar Polgári Erő ügyvivő elnöke szerint a román állam továbbra sem hajlandó elismerni államalkotó tényezőkén a több mint egymilliós erdélyi magyarságot, gyanúsként kezeli a közösséget, már csak ezért sem azonosulhatnak a román nemzeti ünneppel.

A képviselő szerint a román társadalom december 1-jén nemzeti ünnepére készül, miközben továbbra is görcsösen ragaszkodik az egységes nemzetállam gondolatához. E gondolat mentén a több mint egymillió lelket számláló székelyföldi és erdélyi magyarságot pedig továbbra sem hajlandó elismerni államalkotó tényezőnek, sőt, nemzetbiztonsági kockázatnak minősíti – fogalmaz. A honatya továbbá rámutat, hogy az 1918-ban a gyulafehérvári nagygyűlésen elhangzott és papírra vetett ígéretek beváltatlanok maradtak, a kisebbségbe kényszerült magyarság pedig azóta sem rendelkezhet a népeket megillető önrendelkezés jogával, egy évszázad elteltével sem érvényesülnek maradéktalanul sem egyéni, még kevésbé kollektív jogaink.

Hírdetés

Kulcsár-Terza József szerint mindezeket szem előtt tartva ismételten ki kell hangsúlyozni, hogy „december 1-je számunkra semmilyen okot nem ad az ünneplésre, és mindaddig gyásznapnak tekintjük, amíg jogos követeléseink még csak meghallgatásra sem találnak, mi több, saját szülőföldünkön kell elviselnünk azokat a provokációkat, amelyekkel ünnep címén „nemzetféltő hazafiak” igyekeznek megmérgezni a többség és kisebbség viszonyát.

Zárásként a képviselő kijelenti: „törvénytisztelő állampolgárokként tiszteletben tartjuk ugyan Románia nemzeti ünnepét, de sem jó szántunkból, sem kényszerből nem fogunk azonosulni az egységes nemzetállami gondolattal”. Úgy véli, ismételten fel kell emelnünk szavunkat, évről évre számon kérve az 1918-ban megfogalmazott ígéreteket, követelve, hogy Románia alkotmánya ismerje el államalkotó tényezőként az őshonos nemzeti kisebbségeket, és szavatolja számukra a gyulafehérvári nyilatkozatban megígért „teljes nemzeti szabadságot”.


Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »