A dél-koreai hatóságok megpróbálták őrizetbe venni a hazaárulással gyanúsított államfőt, ám a katonaság által biztosított testőrség ellenállt, és a házkutatást is megakadályozták.
Jun Szuk Jol rezidenciáján a letartóztatására kiérkező rendőrök először vitába keveredtek a katonaság embereivel, később pedig a testőrséggel is. Így sem az őrizetbe vétel, sem a házkutatás terén nem jártak sikerrel.
Az elnök ellen a legfelsőbb politikai kör korrupciós ügyeinek kivizsgálására specializálódott CIO ügynökség indított eljárást. Az ügynökség pénteken reggel próbált meg eleget tenni az elfogatóparancsnak.
Jun Szuk Jol december elején államcsínyt kísérelt meg a katonaság egy részének segítségével. Először (a parlament jóváhagyása nélkül) rendkívüli hadiállapotot hirdetett meg, majd a hadsereget arra utasította, hogy zárja körbe a parlament épületét, nem sokkal később pedig feloszlatta a parlamentet. A puccs azonban nem talált külföldi támogatókra, Dél-Korea legfontosabb szövetségese, az USA is tartózkodóan nyilatkozott, így a katonaság sem lépett fel keményebben, pedig az eszközei megvoltak hozzá.
A parlament végül megvétózta a rendkívüli hadiállapot bevezetését, a hadsereg visszavonult és feloldotta a blokádot. Az elnököt hazaárulással vádolták meg, háromszor is kihallgatásra rendelték be, ám egyszer sem jelent meg a hatóságok előtt. A teljes képhez hozzátartozik, hogy nem csak ellene indult eljárás, hanem a hadsereg magasbeosztású tisztjei ellen is, így Jun Szuk Jol sorsa másokra is kihat.
Maga az elnök újévi beszédében arról beszélt, hogy „kész a végsőkig harcolni”, bármit is jelentsen ez.
Körkép.sk, TASR
Nyitókép forrása: SITA
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »