Óvodapedagógust keresnek a Bákó megyei Rácsila tizenkilences létszámú, magyar tannyelvű csoportjába, aki a december közepén távozó óvónőt helyettesítené – közölte lapunkkal mintegy segélyhívásként a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége magyar oktatási programjának vezetője, Hegyeli Attila. Mint elmondta, náluk a folytonosság létkérdés, aki magyar óvodába jár, arra később számítanak az iskolai magyar órákon, a délutáni foglalkozásokon és a hagyományőrző tevékenységeken, ezért nem mondhatnak le egyetlen óvodai csoportról sem.
A Bákótól északnyugatra fekvő Gerlény község falujában, Rácsilán működik az egyetlen magyar bölcsőde Moldvában, ahol két szakképzett pedagógus dolgozik, akik jelenleg túlterheltek, nem tudják felvállalni az óvodai csoportot is – mondta lapunknak Hegyeli Attila. A december 10-től távozó óvónő helyett muszáj helyettesítőt találniuk, nem hagyhatják a gyermekeket és a szülőket cserben, ezért fordulnak a nyilvánossághoz és keresik a gyors megoldást.
Az óvodai magyar nyelvű oktatás csak az elmúlt néhány évben indult el a moldvai csángó favakban, de igen nagy a népszerűsége, jelenleg Rácsilán kívül Szászkúton, Magyarfaluban, Lábnyikon, Dumbravénben, Pusztinán, Klézsén, Somoskán, Külsőrekecsinben, Csíkfaluban működnek óvodai csoportok. Az iskolai magyar nyelvű opcionális órákon több mint kilencszáz diák vesz részt huszonkét településen, a délutáni oktatással együtt ezerhétszáznegyvenen szerepelnek a moldvai magyar oktatási program harmincöt helyi nyilvántartásában, ebben benne vannak a délutáni programosok, az óvodások és az ötven csíkszeredai csángó kollégista is. Mindannyian ingyenes étkeztetésben részesülnek, ami napi egy meleg ebédet jelent.
A Moldvai Csángómagyarok Szövetsége magyar nyelvű oktatási programját a magyar kormány finanszírozza, az állami iskolai rendszerben szakmai segítséget nyújt a Bákó Megyei Tanfelügyelőség magyar oktatásért kinevezett tanfelügyelője, Nistor Margit.
A magyar nyelvű oktatásba bevont korosztályok bővítése, a diákok létszámának növelése, a moldvai csángó falvakban felépített magyar házak szaporodása mind hozzájárult a közösség identitásának erősítéséhez, most már az a kérdés, hogy az elért eredményeket megőrizzék, és minden gyermek számára biztosítsák a magyar nyelvű oktatást a bölcsődétől kezdve az általános iskola bevégzéséig, s ha a törvényes lehetőségek majd engedik, az érettségiig – szögezte le Hegyeli Attila.
Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »