Náthával a koronavírus ellen? Rövidtávon beválhat, ám hamarosan ismét fordul a kocka

Náthával a koronavírus ellen? Rövidtávon beválhat, ám hamarosan ismét fordul a kocka

A náthát okozó rinovírus rövidtávon hatékony fegyver lehet a COVID-19-et okozó SARS-CoV-2 koronavírussal szemben. A brit közszolgálati BBC a Glasgowi Egyetem kutatásaira hivatkozva azt írja, hogy a vírusok közötti természetesen verseny a megfertőzhető sejtekért még kapóra is jöhet.

Az egyetem kutatói szerint az egyszerű náthát okozót rinovírus (amely szintén a koronavírusok családjába tartozik) hozzájárulhat a COVID-19-es okozó új koronavírus, a SARS-CoV-2 terjedésének megfékezéséhez.

A BBC közlése szerint az ott a torok és a tüdő sejtjei olyanok mint egy házsor. Jön a COVID-19, és a vírus feltöri a zárat, bejut a házakba. Ezután két lehetőség van: vannak vírusok, amelyek nyitva hagyják az ajtót más vírusok előtt, mások bezárják, és kisajátítják a területet. Ez utóbbira példa az influenza vírus, amely “önző” módon mindig egyedül fertőz. Az adenovírusok ugyanakkor előszeretettel szövetkeznek.

A tudósok már egy ideje próbálnak rájönni, milyen kapcsolatot tart fenn a SARS-CoV-2 a többi fajtársával. Paradox módon, a kutatásokat épp a járványkezelő intézkedések bevezetése lassította: a terjedés lelassulásával a kutatás lehetőségei is igencsak behatárolódtak.

A nátha dominánsabb – ami ez esetben jó

A glasgowi víruskutató központok kutatócsapata a légutak belső sejtfalának másolatát használta a kutatsához. SARS-CoV-2-vel és rinovírussal fertőzte meg sejteket. Az eredmény meghökkentő volt: a világjárványt okozó koronavírus vesztett, a közönséges megfázást okozó rinovírus kiszorította őt a sejtekből. A kísérletet megismételték, és adtak 24 óra előnyt a koronavírusnak, hogy megvesse a lábát a sejtekben. A rinovírus akkor is felülkerekedett rajta.

Hírdetés

A kutatók következtetései nem bonyolultak: a rinovírus az egyik legelterjedtebb kórokozó, ezért hatékonyan szoríthatja vissza a koronavírus terjedését, adott esetben meg is állíthatja az új fertőzéseket.

A felvetés nem minden előzmény nélküli: egy nagy rhinovírus-járvány kirobbanása 2009-ben egyszer már feltartóztatta a sertésinfluenza globális elterjedését.

A tél elmúltával fordul a kocka

Hab a tortán, hogy a rhinovírus olyan immunválaszt váltott ki a szervezet immunrendszeréből, amely blokkolta a koronavírus azon képességét, hogy lemásolja magárt.

A dolog hátulütője, hogy a tél befejeződésével a rhinovírus is visszaszorulóban, így a koronavírus ismét erőre kaphat ott is, ahol eddig akadályozva volt. Emiatt továbbra is érvényes, hogy a legjobb védelmet az oltás jelenti.

A kutatók most azt találgatják, hogy milyen és mekkora hatással lesz a rhinovírus gyengülése a koronavírus terjedésére. Ez ugyanis sokat elárulhat arról, hogy a következő télen milyen stratégiát kell majd alkalmazni, ha a koronavírus nem tűnik el teljesen a lakosság immunizálását követően.

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »