Számos szakértő szerint az orosz-ukrán háború lényegében tüzérségi háború, mivel az okozza a veszteségek túlnyomó többségét és a szemben álló felek arra építenek. Ezen a téren néhány fejlesztést mutatunk be, amik a háború elhúzódása esetén kiérhetnek a frontra.
M109-52
Az amerikai M109-es önjáró lövegek a legújabb orosz és nyugati önjáró lövegekkel szemben a lőtávolságot tekintve már hátrányban vannak. Ez most már nem tetszik az amerikai tüzérségnek, látván ami Ukrajnában történik.
Erre a problémára fejlesztette a BAE és a Rheinmetall közösen az M109 egyik új verzióját, az M109-52-t. Ennek az új önjáró lövegnek az a fejlesztése, hogy az L/39-es csövet kicserélték egy hosszabb L/52-es csőre. Ez jelentősen növeli a lőtávolságot.
Míg a régebbi csővel az M109 lőtávolsága 24 kilométer, addig az új csővel 30 kilométer. Rakéta-póthajtású lövedék alkalmazása esetén a lőtávolságban a különbség még nagyobb, 30 kilométer helyett 60 kilométer.
RCH 155
Az ukránok már kaptak önjáró lövegeket Németországból, a Pzh 2000-eseket. Ugyan azok nagyon modernek, de 2023-ban Németországban elkezdtek gyártani még modernebb önjáró lövegeket, az RCH 155-ösöket.
Az RCH 155 egy kerekes alvázú és automata lövegtöltésű önjáró löveg. A rendszer nagyon mobil és a magas szintű automatizáltság miatt mindössze két fő elég a kezeléséhez. A rendszer alvázát a Boxer harcjármű adja, ami egy 8*8-as kerékképletű jármű. Az irányzás rádiójelek alapján történik.
A járműnek alacsony a radar és akusztikus felderíthetősége. Az első 18 példányt a német katonai segélyből az ukrán haderő kapja meg.
Orosz kerekes alvázú önjáró löveg
A szovjet-orosz haderőre napjainkig a lánctalpas önjáró lövegek voltak a jellemzőek. Viszont a fellehető információk alapján az oroszok gyorsan kifejlesztettek egy kerekes alvázú önjáró löveget, amit 2023-ban el is kezdtek gyártani (vagy pedig legalábbis megrendelték).
A kerekes alváz olcsóbban beszerezhető és olcsóbban üzemeltethető, mint a lánctalpas alvázak. Cserébe rosszabb a mobilitás terepen.
Az önjáró löveg típusjelzése 2S43 Malva. A fellehető információk alapján egyszerűbb és olcsóbb, mint a többi szovjet-orosz önjáró löveg. A típus ugyan azt a csőt használja, mint az új generációs orosz lánctalpas önjáró lövegek.
A 2S43-nak viszont van egy olyan hátránya, hogy kisebb a lőtávolsága, mint a többi új generációs orosz és nyugati önjáró lövegnek. Emellett a löveg töltése manuális.
Ukrán kerekes önjáró löveg: Bogdana
Az ukránok kifejlesztettek egy NATO-lőszert tüzelő és saját fejlesztésű, kerekes alvázú önjáró-löveget. Ez a Bogdana. Az ukránoknak van egy olyan problémája, hogy már nehezen tudnak beszerezni a régebbi lövegeikhez használatos 152 mm-es lövedékeket. Ezért kifejlesztettek egy NATO-lőszert tüzelő, saját fejlesztésű önjáró löveget.
A löveg lőtávolsága összemérhető a korszerű nyugati önjáró lövegekével. Alaplőszerrel a lőtávolság 30 kilométer, távolharc-alakú gránáttal pedig eléri a 40 kilométert.
(Olvasónktól)
Korábban írtuk: Modern nyugati tüzérségi fejlesztések
Források:
www.baesystems.com/en/product/m109-52-self-propelled-howitzer
www.militarytoday.com/artillery/boxer_rch155.htm
www.militarytoday.com/artillery/2s43_malva.htm
www.militarytoday.com/artillery/bogdana.htm
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »