Fiona Hill, Donald Trump korábbi oroszországi főtanácsadója szerint Nagy-Britannia gyakorlatilag már háborúban áll Oroszországgal, miközben az Egyesült Államok többé nem tekinthető stabil szövetségesnek. Az amerikai biztonságpolitikai szakértő, aki társszerzője volt a brit stratégiai védelmi felülvizsgálatnak, a The Guardian lapnak adott interjújában sürgette a brit nemzeti egység megerősítését és egy újfajta védekezési szemlélet kialakítását.
„Nagy bajban vagyunk” – fogalmazott Hill, aki szerint az Egyesült Királyság két szorító erő között találta magát: az egyre agresszívebb Oroszország és a kiszámíthatatlan Trump-féle Amerika között. Szerinte a világ jelenleg egy sorsfordító pillanaton megy keresztül, és úgy véli, Moszkva Ukrajnában megkezdett háborúja lényegében Oroszország európai katonai uralmának visszaállítására irányul.
Hill emlékeztetett arra, hogy már 2015-ben is figyelmeztettek a fenyegetésre, amikor társszerzőként jelentette meg könyvét Vlagyimir Putyinról.
„Putyin gyakorlatilag hadat üzent a Nyugatnak, de nem vettük komolyan”
– mondta. A mostani helyzetben a kibertámadások, mérgezések, merényletek és tengeralatti infrastruktúra elleni akciók mind arra utalnak, hogy „Oroszország már nem csak fenyeget, hanem aktívan háborút folytat”.
Hill társadalmi szintű felkészülést sürget
Külön figyelmeztetést intézett az Egyesült Királyság felé az amerikai szövetségi kapcsolatok jövőjéről is. Hill szerint Trump alatt az Egyesült Államok külpolitikája inkább egy „udvari politika”, mint intézményi rendszer, és ez bizonytalanságot szül. Bár Trump személyes kötődéseket ápol Nagy-Britanniával, a populizmus terjedése és az amerikai stílusú belpolitikai kultúrharcok erősödése komoly veszélyt jelenthet – különösen, ha az Egyesült Királyság is átveszi a radikális intézkedések gyakorlatát.
Hill szerint Nagy-Britannia válasza nem lehet pusztán katonai természetű. A biztonság megerősítéséhez társadalmi ellenállóképességre és közösségi részvételre van szükség. Konkrét példákat is említett: az iskolai elsősegély-oktatás kiterjesztése, kadétprogramok támogatása és a helyi közösségekbe való aktív bekapcsolódás mind olyan lépések, amelyek segíthetnek egy új, ellenállóbb társadalom felépítésében.
Szemléletváltás
A hadviselés természetéről is új szemléletet sürgetett. Ukrajna példáját hozta fel, amely drónokkal képes volt megbénítani az orosz fekete-tengeri flottát, annak ellenére, hogy nincs haditengerészete. Ez is jelzi, hogy a hagyományos haderő-számok vagy flottaerejű mutatók ma már nem elégségesek a katonai képességek megítéléséhez.
(Ez azért nem teljesen igaz, mert zavart kelteni lehet ugyan hibrid háborús körülmények között, de egy nyílt háborúban mégiscsak az acél és a katonák száma dönt – és Nagy-Britannia mind kettőben le van maradva. Mivel ebben nem tudja a briteket erősnek mutatni, Hill inkább társadalmi felkészülést emleget – a szerk.)
Körkép.sk, bne Intellinews
Nyitókép forrása: canva
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »