A Nagycétényi Alapiskola adott otthont 2024. április 10-én, csütörtökön 17:30-kor az MCC Felvidék első zoboralji rendezvényének. Az esemény vendége az MCC Ifjúságkutató Intézetének kutató-szakértője, Pöltl Ákos volt, aki rendkívül hasznos előadást tartott a digitális világ gyermekeinkre gyakorolt hatásairól.
Az előadás központi témája az okoseszközök mértéktelen használata, a túlzott digitalizmus és ezeknek a gyerekek agyi és személyiségi fejlődésére gyakorolt destruktív hatásai voltak. Pöltl Ákos kiemelte, hogy
a korai képernyőhasználat negatív hatással van a fejlődésben lévő gyerekek idegrendszeri fejlődésére, mivel az agy azon része, amely a fejlett gondolkodásért, az érett viselkedésért, a megfontolt döntésekért és az indulatszabályozásért felelős, egészen 22–25 éves korig fejlődik.
Pöltl Ákos rámutatott, hogy eddig az életkorig a szülő az, aki a tudatos digitális nevelés mentén értékrendet adhat gyermeke számára és terelgetheti a helyes irányba.
Pöltl Ákos előadásában kiemelte:
„Ha egy gyerek kezébe túl korán kerül okostelefon, az súlyos következményekkel jár, mivel használata bizonyítottan akadályozza a figyelem és a tudás hatékony megszerzését, felborítja a természetes fejlődést és nem utolsósorban lelki problémákat okoz, mint a szorongás, depresszió, önkárosítás. A gyerekek és kamaszok könnyen manipulálhatóak, ami az online tér veszélyeit csak tovább fokozza.“
Az előadó szerint
fontos, hogy a gyerek néha unatkozzon, mert ilyenkor feltalálja magát, fejlődik a kreativitása, és önállóan tanulja meg kezelni az kritikus helyzeteket.
Lényeges, hogy a gyermekkor online- és lehetőleg képernyőmentesen teljen, a gyerekek a lehető legtöbb időt töltsék a szabadban, sportoljanak, legyenek személyes társas kapcsolataik, közös élményeik, hogy a boldogsághoz szükséges dopamin természetes módon termelődhessen.
Pöltl Ákos hangsúlyozta:
„Legjobb esetben is csak 14 éves kor után kapjon egy gyerek okostelefont, és a közösségi oldalakon való jelenlétét is érdemes 16 éves kora utánra halasztani“.
Az előadás zárásaként elhangzott a legfontosabb kérdés: „Mit tehetünk gyermekünk online biztonságáért?” A válasz pedig, hogy közösségi szinten kellene megoldani ezt a problémát, de addig is az önképzés és tudatos szülői jelenlét, valamint a következetesség a legjobb eszközünk. Tehát elsősorban kezdjük magunknál, ismereteink szélesítésével, és ne féljünk ilyen és ehhez hasonló előadásokon részt venni.
A rendezvény során számos szülő, pedagógus és érdeklődő vett részt az interaktív beszélgetésben, ahol gyakorlati tanácsokat is kaphattunk arról, hogyan lehet tudatosan és felelősségteljesen alakítani a gyerekek digitális környezetét.
Az MCC Felvidék ezzel a kezdeményezéssel értékes lépést tett abba az irányba, hogy a helyi közösségek figyelmét felhívja a digitális korszak kihívásaira.
Dóci Ladányi Linda/Felvidék.ma
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »