Mit tegyünk, ha medvével találkozunk?

Mit tegyünk, ha medvével találkozunk?

Mit tegyünk, ha medvével találkozunk? Károly Zsolt2024. 10. 18., p – 18:49

A barnamedve élőhelyeire nem ajánlott egyedül menni. Medvével való találkozáskor fontos, hogy ne támadjuk meg. Nyugodt hangon kell beszélni hozzá. Ezt ajánlja a Szlovák Állami Természetvédelem (ŠOP).

Medvével való találkozáskor kerülni kell az agresszív viselkedést és hirtelen mozdulatokat. Veszélyes hátat fordítani a medvének, közvetlenül a szemébe nézni, vagy elfutni előle. 

„Úgy viselkedjünk, hogy a medve ne értékelje a helyzetet kockázatosnak, és ne kezdjen védekezni” – javasolja a ŠOP.

A természetvédők medvetámadás esetén medvespray használatát javasolják, amivel időt nyerhetünk a hátrálásra.

 „Ha nincs spray, más stratégia is alkalmazható. Feküdjünk le arccal a földre, karjainkkal védjük a fejünket és a nyakunkat. Maradjunk mozdulatlanul fekve, amíg a medve el nem megy” – teszik hozzá.

Hírdetés

Fontos figyelni a medve jelenlétének jeleit, mint például a nyomokat, ürüléket és a medve által jelölt fákat, és kerülni azokat a területeket, ahol ezek frissen megtalálhatók. Ha anyamedvével találkozunk, nem szabad közé és a bocsai közé kerülnünk. 

„Ha ilyen helyzetbe kerülünk, ne veszítsük szem elől az anyamedvét, és lassan távolodjunk el tőle, hátrálva” – ajánlja a ŠOP.

A természetjárást úgy kell tervezni, hogy az érkezés és a távozás nappali fényben történjen.

„Az ilyen területeken tett látogatás során beszéljünk, legyünk zajosak, adjunk magunkról hangot, például zenével vagy rádióval. Ez a természetellenes zaj figyelmezteti a medvéket a jelenlétünkre” – hívja fel a figyelmet a ŠOP. 

A természetvédők megjegyezték, hogy a legjobb megoldás az, ha elkerüljük a medvék gyakori előfordulási helyeit.

(záhradkár-pluska)


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »