Mit tegyünk és mit ne szilveszterkor és újévkor – hiedelmek és babonák

Mit tegyünk és mit ne szilveszterkor és újévkor – hiedelmek és babonák

Szilveszterkor még az is foglalkozik a babonákkal, hiedelmekkel,  akit amúgy még egy közvetlenül előtte áthaladó fekete macska sem hat meg. Az óév búcsúztatása már ősidők óta kiemelt figyelmet kap, babonák és hiedelmek egész sora kapcsolódik hozzá.

A szilveszteri babonák, hiedelmek nagy része a régi és új évet jelképesen elválasztó praktikákkal kapcsolatos.

Mit ne csináljunk az óév utolsó és az újév első napján?

Rengeteg népi szokás, babona, tiltás kapcsolódik a szilveszterhez és az év első napjához. Nagyszüleink még szinte kivétel nélkül hittek a babonákban, igyekeztek mindent az előírások szerint végezni, hogy elkerüljék a bajt.

Ne vitatkozzunk!

Gyengeség, betegség elkerülése

Ezen a napon nem szabad orvost hívni, orvoshoz menni, mert akkor betegséggel töltjük majd a következő évet.

Sokan elsején le sem fekszenek napközben, nehogy a betegség, ágyhozkötöttség nyűgjét vonják magukra.

Eleink hittek benne, aki korán kel, egész évben friss lesz, aki gyengének, betegnek érzi magát, az egész évben ilyen lesz.

Ne adjunk semmit kölcsön!

Nem jó bármit is kölcsönadni ilyenkor, mert nehezen jön majd vissza a házba, ráadásul egész éven át minden kifelé megy majd onnan.

Újév napján semmit ne vigyünk ki a házból, mert a hagyomány szerint „elszáll a tehén haszna”.

Tartozások, adósságok kiegyenlítése

Az újévet nem jó tartozással, adóssággal kezdeni, ezeket még az újév előtt ki kell egyenlíteni.

Ne vásároljunk drága holmit!

A babonák szerint rengeteg kiadással számolhatnak azok, akik az év első napján nagy értékű holmikat vásárolnak.

Ne végezzen házimunkát!

Mosás

Ezen a két napon tilos mosni, mert elviszi a szerencsét!

Teregetés

Tilos teregetni, mert az „kiterítést”, halálozást jelent a családban az öregek szerint!

Vigyázat az ollóval, tűzzel

Nem szerencsés dolog újév napján hagyni, hogy a tűz kialudjon, és ollót használni, mert aki ezt teszi, elvágja a szerencséjét.

Varrás, seprés, vasalás

Varrással bevarjuk a tyúk fenekét. A seprés elviszi a szerencsét, a vasalás pedig kilapítja.

Ágynemű cseréje

A karácsonykor felhúzott ágyneműt egészen újév napjáig nem szabad lecserélni, ugyanis a hiedelmek szerint, aki nem így tesz, annak a családjában halál vár.

Szemét kivitele

Vigye ki a szemetet már december 30-án. Szilveszterkor és újévkor tilos kiönteni a szemetet, mert megy vele minden jó, kidobjuk vele együtt a szerencsénket is.

Vigyázzunk, ne legyen rendetlenség!

Takarítani, szemetet kidobni, a felesleges dolgoktól megszabadulni, mosni, teregetni ugyan ezen a napon tilos, mégis fontos, hogy újév első napján rend legyen körülöttünk, hiszen a rendetlenség ezen a napon fokozottan vonzza magához a káoszt és a szerencsétlenséget.

Ételek, amit semmiképp se fogyasszon szilveszterkor

Baromfi és hal evésének tilalma

Talán az egyik legelterjedtebb étkezési tilaom, hogy nem szabad újév napján baromfit és halat enni. A baromfi hátrafelé kapar, elkaparja a szerencséjét.

Halat sem ajánlatos enni, a hallal általában elúszik a szerencse, kivéve a folyók mentén élőknél, mert ott „ahány pikkely, annyi pénz”. Ha mégis halat enne, akkor arra figyeljen, hogy a farkánál kezdje enni, mert így nem tud elúszni a szerencséjével együtt.

Pulyka

Pulykát enni is szerencsétlen dolog, mert mérget hoz a házhoz.

Ne legyünk falánkok!

Hírdetés

A régi magyar babona szerint, ha nem falunk fel mindent szilveszterkor, akkor az új esztendőben sem fogunk hiányt szenvedni. Tartalékoljunk egy kicsit!

A tányérunkat szilveszterkor még akkor sem töröljük fényesre, ha nagyon ízlett az étel, mert a maradék lehet, hogy hozzásegít minket ahhoz, hogy a következő évben is mindig legyen valami a tányérunkon.

Mire figyeljünk még szilveszterkor?

Ne legyen szomorú!

Ne bánkódjon és ne legyen szomorú ezen a napon, mert amit tesz ilyenkor, abban gyakran lesz része az újévben is!

Szilveszter éjszakai álom

Azt tartja a fáma, hogy a szilveszter éjjelén látott álom beteljesedik, így nem ajánlatos a hajnalig tartó mulatozás, időt kell hagyni a jövőmondó álom eljövetelének is.

Fontos az első újévi látogató

Ha ekkor rosszkedvű vendég érkezik, abban az évben sok bánat éri a ház népét.  Ha január elsején egy férfit enged először a lakásba vagy házba, az szerencsét hoz, tartják az öregek. Sajnos egy nő épp ellenkezőleg…

Vigyázzon a női vendégekkel!

Nagy felelőtlenség volt egy nő részéről ezen a napon a szomszédba átmenni. Számíthatott is megrovásra, aki ezt megtette.

Volt azonban az állattartással kapcsolatban is jelentősége. Ugyanis első férfi látogató esetén hím állatszaporulatra, nő esetén nőstény állatokra számítottak a következő esztendőben.

Mit tegyen szilveszterkor és újév napján?

Szerencsehozó ételek

Malacsült

A szerencsés embernek malaca van, tartja a mondás. Egyen malachúst, mert a malac előre túrja a földet, vagyis kitúrja a szerencsét.

Együnk lencsét!

A szerencsehozó szimbolika másik jellegzetes étele a lencse. Szilveszterkor és január elsején is érdemes az aprópénzhez hasonló lencsét enni, ez ugyanis szerencsét és gazdagságot hoz.

Aki nem szereti a lencsét, egyen babot, rizst, vagy kölest, és a biztonság kedvéért rakjon pár szem lencsét a zsebébe, mert a sok apró mag pénzbőséget jelent az elkövetkezendő évben. Aki így tesz, annak az év során soha nem ürül ki a pénztárcája.

Együnk édeset!

Aki újév napján édeset eszik, annak egész éve édes lesz.

Fogyasszunk savanyú káposztát!

Németországból származik ez a babona, miszerint az, aki az újév napján savanyú káposztát fogyaszt, arra annyi boldogság és gazdagság vár, ahány szál van a káposztában,

Nyújtsunk rétest!

A hiedelmek szerint nemcsak a rétest lehet hosszúra nyújtani, hanem a boldogságot és az életet is. Minél több töltelék van a rétesben, annál boldogabbak leszünk az új esztendőben. Érdemes tehát betervezni az újévköszöntő menübe a rétest is, minél többfélét, annál jobb!

Szegjünk kenyeret!

Régi szokás az egész kenyér megszegése is, hogy mindig legyen a családnak kenyere.

Fogyasszunk gyümölcsöt!

Aki üzlettel foglalkozik, hogy gyümölcsöző esztendő köszöntsön rá, szilveszterkor gyümölcsöket kell ennie. Alma fogyasztása esetén számoljuk meg a magvakat: ahány mag, annyi siker üti a markunkat.

Erre is figyeljen!

Bőségesen lássuk el az állatokat!

Töltsük teli a konyhai tartókat!

Szerencsét hoz, ha megtöltjük a kávétartót, cukortartót, sótartót, bors tartót, lisztes edényt. Ha ezek tele vannak, egész évben bőségben élünk, de ha üresek, akkor szükséget szenvedünk ezekben a dolgokban. 

Töltsük teli a kamrát, a zsebeket!

Pénzcsalogatás

A pénztárcába érdemes minél több papírpénzt tenni, majd lencsét szórni közé, hogy gyarapítsa annak tartalmát. Aki pedig sokat szeretne utazni, az tegyen be egy-két külföldi valutát is.

Kössünk pénzérmét madzagra!

Ha szilveszter éjjelén pénzérmét kötünk madzagra, és kilógatjuk az ablakon, majd éjfél után a madzag segítségével behúzzuk a házba, akkor a pénzhez jutási esélyeinket növelhetjük a következő esztendőben.

Ássunk el egy érmét!

Süssünk érmét pogácsába!

Sok családban szokás volt szilveszter napján szerencsepogácsát sütni. A szerencsepogácsa úgy készült, hogy a sima pogácsák egyikének közepébe érmét tettek. A babonák szerint annak, aki megtalálja az érmét, bőséges lesz az újéve. Figyeljünk rá azonban, hogy a pogácsáknak éjfél előtt el kell fogyniuk, különben az ellenkezőjére fordul a jóslat.

Egészséggel kapcsolatos hiedelmek

Mosakodás hideg vízben

Szokás volt újévkor kora reggel a kútnál mosdani, hogy egész évben frissek legyenek.

Aranyvíz szerencsét hoz

Aki reggel a kútról elsőnek mert vizet, „elvitte az aranyvizet”, és egész évben szerencsés volt.

Úgy tartják, hogy ugyanígy hat, ráadásul meg is szépíthet, ha az első érintetlen hóval bedörzsöljük az arcunkat.

A bőség és a szerencse bevonzása

Húzzuk meg a malac farkát!

Szerencsehozó szimbólumok

Patkó

A patkó szerencsehozó mivolta abban rejlik, hogy régebben a lovat sokáig szent állatnak tartották.  A hiedelmek szerint azonban csak az az igazán hatásos patkó, amelyet nem vásárolnak, hanem az út mentén találnak.

Négylevelű lóhere 

Malac 

Az orrával „előtúrja a szerencsét” a földből, így fontos szerencsehozó szimbólum, a bőség, a gazdagság és a termékenység jelképe, ezért kell az év első napján fogyasztani. A malac gazdaggá teszi a ház népét. 

Kéményseprő 


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »