Június 7-én a Görögkatolikus Metropólia debreceni székházában tartották a Szinodalitás magyarul országos szinódusi találkozássorozat második alkalmát, a metropólia, az Egyház 2030 és a megújul.hu szervezésében, a szinódus eredményeinek bemutatását, a Ferenc pápa által elindított szinódusi út folytatását szolgálva, lehetőséget biztosítva az Egyház megújulásáról szóló közös gondolkodásnak.
Az összejövetel kezdetén Gulyás Péter fejlesztő szakember, az Egyházi Fejlesztők ügyvezetője köszöntötte a jelenlévőket, reményét fejezve ki, hogy a Szentlélek segít megérteni, mit jelent a szinodalitás, az együtt haladás.
Kocsis Fülöp hajdúdorogi érsek-metropolita imával nyitotta meg az alkalmat; majd arra emlékeztetett, hogy a Ferenc pápa által meghirdetett szinódus mindkét ülésszakára készülve megszólították a keleti egyházak vezetőit, s a második ülésszakban egyre inkább látótérbe került, sőt az első dokumentumban külön fejezetet kapott a keleti egyházak feladata.
E kiemelt figyelem azóta sem szűnt meg, XIV. Leó pápa pedig folytatja azt az utat, amelyet az elődje által létrehívott szinódus elkezdett – mondta a metropolita. – A Szentlélek nemcsak a pápán vagy a bíborosokon, hanem mindenkin keresztül szólni igyekszik.
Pál József Csaba temesvári megyéspüspök videoüzenetben köszöntötte az egybegyűlteket. Új evangelizációra van szükség, melynek mindannyian részesei, a missziós lelkület által nemcsak tárgya, de alanyai is lehetünk – hangsúlyozta. – Jézus azért küldte párban a tanítványokat, hogy ezzel tanúságtevőkké is váljanak. A főpásztor kiemelte a fíliák, egyháztanácsok, kórusok, karitászcsoportok, közösségek jelentőségét, melyek mind Isten valamely karizmája mentén születnek.
A találkozón jelen volt Szocska Ábel nyíregyházi és Orosz Atanáz miskolci megyéspüspök, a Görögkatolikus Metropólia több papja, valamint civil érdeklődők.
Elsőként Görföl Tibor tartott előadást, A szinodalitás fogalmának alakváltozásai témában. XIV. Leó pápa már bíborosként is többször felhívta a figyelmet a szinodalitással kapcsolatos kérdésekre, megválasztása után pedig hangsúlyozta, hogy szinodális egyházban kell élnünk – emlékeztetett a teológus.
Sorra vette több 20. századi teológus gondolatait a témában, kiemelve a helyi közösségek fontosságát; idézte Ferenc pápa Evangelii gaudium apostoli buzdítását, mely az evangélium hirdetése kapcsán nemcsak az egyházi személyek, hanem a világi hívek feladatairól, lehetőségeiről is szól. A szinodalitás, a missziós lelkület Egyházunknak nemcsak díszítőeleme, hanem lényegi dimenziója kell hogy legyen – hangsúlyozta az előadó.
Török Csaba Szinodalitás, reform, megtérés című előadásában a plébániai kis közösségek működése és fontossága kapcsán leszögezte: az Egyháznak élményekre is szüksége van, s ebben hangsúlyos szerepet kap a szerteágazó pasztorációs tevékenység.
A teológus kiemelte a preevangelizáció, az elmélkedés és az imádság fontosságát; figyelmeztetett, mennyire sebezhető napjainkban az emberek hitérzéke. „A szinodalitás a lelki megújulás és a strukturális reform útja, hogy az Egyház mindjobban résztvevőbb és misszionárius legyen, hogy tudjon együtt járni minden emberrel, Krisztus világosságát sugározva” – idézett a 16. rendes püspöki szinódus záródokumentumából.
Szabó Péter Szinodalitás keleti kontextusban című előadásában szó esett az egyházi döntéshozó szervezetekről, püspöki szinódusról, hierarchák tanácsáról, egyházmegyeközi szinodalitásról, a szentségileg strukturált szakrális közösség és a keresztény társadalom viszonyáról.
Az előadásokat követően csoportokban folytatódott a közös gondolkodás a szinodalitás kulcskérdéseiről.
Papp-Für János és Bodó Rita Sokféleség az egyházi közösségekben címmel vezetett kiscsoportot. Szabó Irénnel és Szél Barnabással a Prófétai hang az uralkodó kulturális mintákkal szemben témában volt lehetőség elmélkedni. A metropólia két fiatal papja, Nagy Tamás és Szaplonczay Máté a Nyitottság az újra és Isten akaratának közös keresése témát járta körül a résztvevőkkel.
A találkozási kultúra előmozdítása, valószínűtlen barátságok, életképes kapcsolatok témában osztották meg gondolataikat azok, akik a Telenkó Bazil Mihály és Piros Adorján által vezetett csoportba jelentkeztek. Inántsy Ágnessel és Töviskes Marissal Az egyház fele: nők egyházi jelenléte, szerepei témában beszélgettek a résztvevők. Sereghy Xénia és Kiss Máté irányításával a Tekintély és szolgálat fogalmát és jelentését járták körül a résztvevők.
Bővebb beszámoló ITT olvasható.
Forrás: Hajdúdorogi Főegyházmegye
Fotó: BSZI/Hajdúdorogi Főegyházmegye
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »