Zsúfolásig megtelt vasárnap délután a sepsiszentgyörgyi unitárius egyház tanácsterme, ahol az unitárius nőszövetség szeretetvendégségén Péter Sándor nyugalmazott magyartanár mutatta be legújabb kötetét Fiatalok, még itt vagyunk címmel. A szerzőt Török Árpád méltatta. Mátyás Ferenc klarinéton, Préda Barna pedig hegedűn játszott a közönségnek.
Váncsa Csilla, az Unitárius Nőszövetség elnöke köszöntötte a jelenlevőket, majd a Tatár Ágnes Tekla segédlelkész által vezetett rövid közös ima után kezdetét vette a könyvbemutató. Péter Sándor maga mutatta be legújabb könyvét. Kiemelte, olyan társak segítettek neki, akiknek a meggyőzése ugyan nem ment zökkenőmentesen, de a munka kivitelezése sikerült. Mindazok, akik bekerültek a könyvbe, szépírói vénával rendelkeznek, ezért olvasmányos írások, mert első kézből vallanak azokról, akik papírra vetették őket. Ez a könyv, amely a 2017-ben megjelent, azonos címet viselő munka folytatása, tizennyolc nő és egy férfi interjúja és önvallomása saját életútjukról. Ennyien vállalták a feltárulkozást a sok megkeresett személyből. Nekik van igazuk, mert életünkről és munkánkról csak az marad fenn, amit leírtunk, közlünk magunkról. A könyv borítója rögzít egy emlékezeti helyet: a Bodok Szálló letakart épületének előterében a Szent György-szobor látható.
Péter Sándor kiemelte, hogy Erdély egyik legnagyobb ismerője, Török Árpád Sepsiszentgyörgyről két könyvet írt, és most azt kutatja, hogy Budapesten milyen erdélyi vonatkozású személyek élnek.
Török Árpád a méltatásban hangsúlyozta, Péter Sándor több emlékiratgyűjtési közügyet felvállalt, sok embert megszólít, és ugyanakkor nagyon termékeny író. A tanár úr Ezüstgyopár- és Apáczai-díjas – tette hozzá –, viszont van egy olyan, amit csak ő birtokol Romániában, ez a Trefort Ágoston-díj, amelyet Tisza Kálmán egyik miniszteréről neveztek el.
Jelen könyv egy intelem-gyűjtemény, mert tanácsok vannak bennük, ugyanakkor egy emlékirat-gyűjtemény is. A könyv üzenete: fiatalok, még itt vagyunk mi, idősebbek, és akkor a következő generációval nem lesz baj, mert intelmeinket, tanácsainkat tovább viheti a jövő nemzedék.
A rendezvény végén Mátyás Ferenc adta elő klarinéton Johann Sebastian Bach első szonátájának első, Adagio tételét, valamint Préda Barna eljátszott két hallgatónótát hegedűn, amibe a közönség is bekapcsolódott énekléssel. Ezután Péter Sándor egyenként átnyújtotta a jelen kötet tizenkilenc közreműködőjének a dedikált példányokat. Mert mindenkinek jár az elismerés, taps, aki hozzájárult e munkához.
Végezetül László Károly színművész emelkedett szólásra, a női teherbírásról és sorsokról beszélt, majd Kányádi Sándor verséből, az „Ének a forrásról” című költeményből mondott el egy részletet: „Jóbarátom ez a forrás, / biztatott, s én hittem hittem: / sikerül az aratóknak / egy csillagot kimerítnem.”
Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »