A koronavírus-járvánnyal és az oltással kapcsolatban fontos megjegyezni: ahhoz, hogy némileg el tudjunk igazodni a rengeteg információ között, elengedhetetlen a kritikai gondolkodás. Szlovákia lakosságának 78 százaléka tudatosítja ezt. A félretájékoztatást, az összeesküvés-elméleteket és tévhiteket a középiskolai végezettségű emberek közül csaknem kétszer annyian érzékelik, mint az alapiskolai végzettségűek közül. Érdekes, hogy az oltást elutasítók 16 százaléka nem tartja komoly betegségnek a Covid-19-et – ez derült ki a 2muse ügynökség által február elején készített felmérésből, amelyben 1010 embert kérdeztek meg.
Annak ellenére, hogy a történelem egyértelműen igazolta a védőoltás előnyeit, sokan mégsem hisznek hatásában és biztonságosságában. Tíz ember közül csaknem négyen elutasítják, mondván, hogy semmi haszna nincs. S ez ugyanúgy vonatkozik a Covid-19-re, mint más fertőző betegségre.
„Az oltás hatásos megelőzési módszer, ami sokkal több embert mentett már meg, mint bármilyen más intézkedés. Hadd említsek egy adatot: míg 1951–55-ben Szlovákiában 1000 lakosra számítva 74 csecsemő halt meg élete első évében különféle betegségek következtében, 2019-ben ez a szám 5-re csökkent. A védőoltás bevezetése előtt a gyerekek leggyakrabban szamárköhögésben, gyermekbénulásban, tetanuszban, tuberkulózisban, himlőben, torokgyíkban haltak meg. A vakcinációnak köszönhetően e betegségek teljesen eltűntek, ezért már nem kell oltani ellenük. Szlovákiában jelenleg olyan betegségek ellen kötelező az oltás, amelyek alig vagy egyáltalán nem fordulnak elő. Viszont kezdenek megjelenni azoknál a gyerekeknél, akiknek szülei megtiltják a gyerekek beoltását” – magyarázta Zuzana Krištúfková professzor, epidemiológus, közegészségügyi szakember.
Az oltás eltérő megítélését az is elősegítette, hogy nemcsak idehaza, hanem világszerte is rengeteg félinformáció, rémhír, összeesküvéselmélet kering. Meg kell jegyezni, hogy Szlovákia lakossága a kritikai gondolkodás és a mediális műveltség terén nem éri el az átlagot.
„Koronavírus-járványban és a félretájékoztatás járványában élünk. Sokan tagadják vagy lebecsülik a betegséget, terjesztik az oltással kapcsolatos hamis információkat, az internet és a közösségi hálók a félretájékoztatás táptalaja lett. A kritikus gondolkodás, a mediális műveltség hiánya, továbbá a harag, a félelem, a frusztráció és az a törekvés a felelős, hogy a bonyolult kérdésekre könnyű megoldást találjanak. A félretájékoztatás egyedüli hatásos ellenszere, hogy mindig megbízható forrásokból, hivatalos személyiségektől és megbízható szakemberektől szerezzük be az információkat” – tette hozzá a szaktekintély.
Főleg a közösségi hálón megjelenő hozzászólásokból látni, hogy az emberek jelentős része nem tud kritikusan gondolkodni. Sokakat az úgynevezett Dunning-Kruger effektus jellemzi, ami azt jelenti, hogy egyes laikus embereknek túlságosan nagy az önbizalmuk, és túlbecsülik képességeiket olyan kérdésekben, amelyekhez nem értenek. Ugyanilyen káros az is, ha a szakképzett ember becsüli le képességeit, ha kicsi az önbizalma. A szakemberek véleményének figyelmen kívül hagyását az orvosok is gondnak tartják. Ahelyett, hogy az emberek a szakembernek hinnének, az internetről, kétes forrásokból szerzett hírekre támaszkodnak, amelyek nem biztos, hogy igazak.
„Jó példa erre az az 1998-as tanulmány, amely a védőoltást az autizmussal hozta összefüggésbe. Ma már tudjuk, hogy a szerző, dr. Wakefield hamis adatokkal dolgozott. Több tanulmány is megjelent, amely cáfolta az oltás és az autizmus közötti összefüggést. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ezt a tanulmány a múlt század legnagyobb orvosi átverésének nevezte, ami óriási károkat okozott. Ezért arra kérek mindenkit, hogy a védőoltással kapcsolatos információkat csak hiteles forrásokból és hivatalos intézményektől szerezze be” – figyelmeztetett Zuzana Krištúfková professzor asszony.
Bár a kritikai gondolkodás hiánya tény, semmiképpen se démonizáljuk. A 365.bank felmérése szerint a népesség csaknem fele a Covid-19 elleni védőoltással kapcsolatban tudatosítja a kollektív immunitás szükségességét, ráadásul az a véleménye, hogy a vakcinációt kötelezővé kellene tenni.
„A demokrácia olyan rendszer, amelyben tiszteletben kell tartani a társadalom és a közegészségügy javát szolgáló szabályokat. Nem olyan rendszer, amelyben mindenki azt csinálhat, amit akar. Már ma kijelenthetjük, hogy az oltásnak köszönhetően Szlovákiában jelentősen csökkent a fertőzött egészségügyi dolgozók és idősek száma. Jelenleg legtöbben a 40–49 évesek közül betegszenek meg. Ideális az lenne, ha elegendő vakcina lenne, ha minden érdekelt beoltathatná magát. Tudnunk kell, hogy mindenki, aki megkapta az oltóanyagot, csökkenti a vírus életterét, és részt vesz a nyájimmunitás kialakulásában” – tette hozzá a szakember.
(kovács)
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »