Milliárdos hiány, értékrendi kérdések, egyházpolitikai intrikák – ezek Leó pápa leggyötrőbb problémái

Milliárdos hiány, értékrendi kérdések, egyházpolitikai intrikák – ezek Leó pápa leggyötrőbb problémái

Leó pápa, az első amerikai származású egyházfő hivatalba lépését egyfajta konszenzus fogadta a katolikus világban: a konzervatívok és a liberálisok egyaránt reményt fűznek hozzá. Azonban hamarosan döntenie kell számos kényes kérdésben – ezek egy része évtizedek óta húzódik, mások elődje, Ferenc pápa idején mérgesedtek el – hívja fel a figyelmet a Postoj jobboldali, ellenzéki lap.

Vatikáni pénzügyi krízis

A Szentszék több mint 70 millió eurós éves hiánnyal küzd, miközben nyugdíjalapjának hiánya 1,5 milliárd euróra rúg. Ferenc pápa ugyan csökkentette a kardinálisok fizetését és költségtakarékosságot vezetett be, de a rendszeres kiadások meghaladják a bevételeket.

Leó pápa előtt áll a feladat, hogy megválaszolja: hogyan lehet fenntartani a vatikáni diplomáciát és karitatív programokat anélkül, hogy adókat szedne vagy kötvényeket bocsátana ki.

A Becciu-ügy: kegyelem vagy börtön?

Angelo Becciu bíboros egy vatikáni befektetési botrányban elítéltként várja fellebbezési tárgyalását. Bár a szavazáson nem vett részt, a jövő titka, hogy milyen lesz a jogerős ítélet, és ha elmarasztó lesz, vajon Leó pápa megkegyelmez-e neki, vagy hagyja börtönbe vonulni? Ez precedensértékű lehet, különösen a vatikáni átláthatóság megítélése szempontjából.

Rupnik-ügy: az igazságszolgáltatás próbatétele

Marko Rupnik szlovén jezsuita művész ellen súlyos visszaélési vádak merültek fel, többek között apácák zaklatása. A bűnök elévültek, ám Ferenc pápa lehetővé tette a kánonjogi eljárás elindítását. A döntés most Leó pápa kezében van – vajon folytatja elődje szigorúbb hozzáállását, vagy új irányt szab?

Kínai megállapodás: elköteleződés vagy visszalépés?

A Vatikán 2018-ban megállapodást kötött Pekinggel a püspökök kinevezéséről, amelyet sokan úgy értelmeznek, hogy a Szentszék túlságosan engedett a kínai kommunista pártnak. A megállapodás teljes szövege máig titkos.

Ferenc pápa és Parolin bíboros kritikák célkeresztjébe kerültek, és a hírek szerint ez Parolin konklávébeli támogatottságát is csökkentette. Leó pápa tehát dönthet: megújítja, nyilvánosságra hozza vagy felülvizsgálja a megállapodást.

Hírdetés

Német egyház: nyílt szembenállás?

A német püspöki kar évek óta követel reformokat, többek között a női papságot és az azonos nemű párok megáldását. Róma azonban „vörös vonalakat” húzott – ezekről Parolin bíboros levele tanúskodik. Kérdés, Leó pápa milyen hangnemet üt meg a német püspökökkel: folytatja a diplomatikus hallgatást, vagy nyíltan állást foglal?

Liturgiai válság Indiában

Az indiai Sziriai-Malabár egyházban erőszakba torkollott a liturgiai reform elleni tiltakozás. A vatikáni megbízott, Cyril Vasiľ érsek is tömegfelháborodással szembesült. A konfliktus megoldása, vagy legalább nyugodtabb mederbe terelése újabb nehéz kihívás lesz Leó pápa számára, amelynek Indiában minden lehetséges kimenetele súlyos következményekkel járhat a keresztényekre nézbe.

Tradicionalisták: új remény?

Ferenc pápa 2021-ben jelentősen korlátozta a tridenti mise használatát. A tradicionalista hívek most remélik, hogy Leó pápa – aki korábban nyitottabbnak tűnt a régi liturgikus formák iránt – enyhít a szabályokon. Ugyanakkor az amerikai Charlotte egyházmegyében máris fellángolt a vita a tridenti mise betiltása kapcsán.

A tridenti mise, vagy tridenti rítus a katolikus egyház hagyományos latin nyelvű miséje, amely az 1570-ben zajló Tridenti zsinat után vezettek be. Az ilyen mise latinul zajlik, csak a prédikáció szólhat a helyi beszélt nyelven, a liturgia fontos része a fegyelmezett csend, a papok a gyülekezetnek háttal mutatja be az oltáriszentséget. A tridenti mise dominanciája az 1960-as években épült le. A II. Vatikáni Zsinat liturgikus reformja után változtattak a liturgián, és 1969-től már nem latinul is folyhat a mise.

Érdekes, hogy a tridenti mise visszaszorulását 2007-ben XVI. Benedek pápa próbálta lassítani, és szélesebb teret engedett a hagyományos katolikus mise gyakorlatának. Ezen 2021-ben Ferenc pápa változtatott ismét, amely rendeletben szigorította a tridenti mise alkalmazhatóságának feltételeit.

Diakonisszák: nyitott, de képlékeny téma

A női diakonátus kérdése még mindig nincs lezárva. A Ferenc pápa által összehívott szinódus egyik munkacsoportja külön vizsgálja a kérdést, de a végső állásfoglalás várat magára. Leó pápa eddig csak áttételesen nyilatkozott, és elődjehez hasonlóan valószínűleg a fokozatosság elvét követi majd. Viszont az első kinevezései – például női vezető a megszentelt élet dikasztériumában – arra utalnak, hogy szerepet szán a nőknek az egyházi kormányzásban.

Körkép-vélemény:

Ha megnézzük a fenti kérdéseket, akkor lényegében Leó pápa legfőbb problémái a kultúrharccal függenek össze. Azzal a kérdéssel, hogy engedjen-e a globalista ideológiai elvárásoknak, és ha igen, milyen mértékben. Mivel megválasztása napján kizárólag Ferenc pápára hivatkozott első beszédében, és vasárnap (június 8.) csak a nacionalizmust bírálta (a genderideológiát, a progresszivizmust és a szélsőséges liberalizmust nem), gyanítható, hogy már csak a globalistákhoz való igazodás mértékén gondolkodik…

Körksép.sk

Nyitókép forrása: SITA/AP Photo/Alessandra Tarantino


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »