Mikloš: A szlovák államháztartás konszolidációja későn jött és rossz irányba tart

Mikloš: A szlovák államháztartás konszolidációja későn jött és rossz irányba tart

Nyitókép: SITA

A szlovák kormány által meghirdetett költségvetési konszolidáció csak látszólag jó hír – állítja Ivan Mikloš volt pénzügyminiszter. A szakpolitikus szerint az államháztartás rendbetételére tett lépések egyrészt elkéstek, másrészt nem a megfelelő oldalról történnek: miközben az adók és járulékok emelkednek, a kiadási oldalon a takarékosságnak nyoma sincs.

„Jobb, hogy valamilyen szintű konszolidáció elindult, mintha egyáltalán nem történne semmi – de ez csak relatív pozitívum” – fogalmazott Mikloš a Má to Filipa című podcastban adott interjújában. Felidézte: a kormány először olyan intézkedéseket fogadott el, amelyek csak súlyosbították a költségvetési hiányt – ilyen volt például a 13. nyugdíj bevezetése vagy a széles körű energiasegély, amelynek nincs célzott jellege.

Az adóemelés nem reform

 

A volt pénzügyminiszter fő kritikája, hogy a konszolidáció döntően a bevételi oldalra koncentrál: adóemelések, új adók bevezetése, bonyolultabb adórendszer – ezek jellemzik a jelenlegi irányt.

„Az egyetlen kiadáscsökkentő intézkedés az volt, hogy visszavonták azt a gyerekbónuszt, amit még Matovič vezetett be – de ez nem az állam, hanem a családok rovására ment”

– mondta Mikloš.

Szerinte az energiatámogatás továbbra is széles körű és hatástalan, ahelyett, hogy célzott, szociálisan érzékeny mechanizmusokon keresztül valósulna meg. Eközben pedig újabb és újabb adók jelennek meg: egy új DPH-kulcs, zavaros kedvezményes kulcsok, valamint a „teljesen értelmetlen” tranzakciós adó. „Minél bonyolultabb az adórendszer, annál több a kiskapu, annál drágább az adóigazgatás, és annál nagyobb a visszaélések terepe” – figyelmeztetett Mikloš.

Hírdetés

Reformok helyett tünetkezelés

 

A volt miniszter szerint nem a megszorítás lenne az egyetlen út: a hatékony reformok hosszú távon egyszerre csökkentenék a hiányt és ösztönöznék a gazdasági növekedést. „Szlovákiának még a válság előtti években sem volt költségvetési többlete – szemben például Németországgal vagy Csehországgal, ahol 2018–2019-ben a költségvetések többletet mutattak” – mondta.

A jövőbeli lépésekkel kapcsolatban sem túl bizakodó. Mint fogalmazott, a tervezett ingatlanadó és a szerencsejáték-adó nem lesznek elegendőek. „A szerencsejáték-adó csupán 100–200 milliós tétel. Az ingatlanadó esetében ugyan lenne potenciál, de Szlovákia az egyetlen ország Európában, ahol még mindig nincsenek hivatalos értéktérképek az ingatlanokról” – mutatott rá.

Félmegoldások ideje

 

Mikloš értékelése szerint a mostani konszolidáció nem oldja meg az államháztartás problémáit, csak elodázza azokat. A kiadási oldal reformja nélkül, célzott támogatások hiányában és a gazdasági növekedést fékező adópolitikával a kormány nem stabilizálja, hanem hosszabb távon tovább terheli a szlovák gazdaságot.

„A költségvetési konszolidáció nem lehet puszta könyvelői gyakorlat. Ha nincs mögötte stratégia és politikai bátorság a reformokhoz, akkor csak pénzbehajtás marad – annak minden káros következményével.”

– Ivan Mikloš

SITA, Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »