Miért veszélyes, ha a szobában szárítjuk a ruhákat?

Miért veszélyes, ha a szobában szárítjuk a ruhákat?

A lakásban szárított ruhák akár 30 százalékkal is megnövelhetik a levegő páratartalmát, ami kedvez a különböző penészgombák elszaporodásának. Ha ezeket belélegezzük, akár súlyos tüdőbetegséget is kaphatunk.

A szobában szárított ruhák akár komoly egészségügyi kockázatot is jelenthetnek azok számára, akiknek gyenge az immunrendszerük vagy asztmások – figyelmeztetnek szakértők – írja a Házipatika.com.

A ruhaszárítón vagy a radiátoron szárított ruhák akár 30 százalékkal is megemelhetik a szoba páratartalmát. Ez a környezet pedig kifejezetten kedvez néhány penészgomba elszaporodásának. A szakértők különösen az Aspergillus fumigatus nevű penészgomba veszélyeire figyelmeztetnek; ez ugyanis tüdőbetegséget okozhat. Az orvosok azután tették közzé figyelmeztetésüket, hogy mind több olyan beteggel találkoznak, akiket az Aspergillus fertőzött meg – írja a Daily Mail.

Hírdetés

„Egy adag vizes ruha körülbelül két liter vizet tartalmaz, ez száradáskor a levegőbe kerül. A legtöbben eleve immunisak vagyunk azokkal a penészgombákkal szemben, amelyek az ilyen nedves körülményeket kedvelik; azok közül pedig, akik nem immunisak, szintén sokan nem betegszenek meg tőle, mivel az immunrendszerük legyőzi a fertőzést, mielőtt az tüneteket okozna” – magyarázza David Denning professzor, a manchesteri aspergillosis központ munkatársa.

Az asztmások azonban belélegezve a kórokozót köhögni és zihálni kezdhetnek. Azok szintén veszélyben vannak, akiknek valami miatt legyöngült az immunrendszerük – például mert kemoterápiás kezelés alatt állnak, vagy mert AIDS-esek. Náluk a penészgomba belélegzése aspergillosist okozhat, ami maradandó, néha pedig végzetes károsodást okoz a tüdőben, és az orrmelléküregben” – teszi hozzá a szakértő.

„Azt tanácsolom tehát, hogy aki teheti, szárítógépben vagy a szabad levegőn szárítsa a ruhákat. Ha pedig ez nem lehetséges, akkor egy olyan helyiségben a lakáson belül, ahol keveset tartózkodnak, lehetőleg minél távolabb a hálószobától.”


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »