Miért tart magánál a zenész tetőcserepet?

Miért tart magánál a zenész tetőcserepet?

Április 23-án, a MOMkultban ünnepli meg hatvanadik születésnapját a Quimby trombitása, énekese és szövegírója. Kárpáti Dódi muzsikustársai és saját zenekara, a Priváti Projekt mellett olyan vendégművészekkel lép színpadra, akikkel még sosem zenélt együtt. Egy kivétel persze akad közöttük: a tavalyi GetCloser Jazz Festen a francia jazztrombitással, Erik Truffazzal egy dalt közösen játszottak el.

− Az ön csatlakozásával, 2000-ben vált a Quimby igazán kerekké, önazonossá − olvashatjuk a zenekar honlapján közzétett életrajzában, amelyben többször hangsúlyozzák, ön a csapat „őrült művésze”. Ez minden kreatív társulatnál kitüntető cím, de egy kicsit furcsa is.

− Valóban, egy kicsit tényleg az. Valahogyan kialakul egy kép az emberről, amihez a többiek aztán ragaszkodnak. Persze sok mindenben hasonlítunk egymásra, de én más életszakaszban vagyok, mint ők, rájuk verek körülbelül tíz évet. Aztán nekem volt polgári foglalkozásom is: hosszú ideig képzőművészetet tanítottam a Nádasdy Kálmán művészeti iskolában.

− Az interjúra hozott a táskájában egy könyvet a dadaizmusról, meg egy tetőcserepet.

− Ezek emlékeztető tárgyak. A dadaizmus már gyermekkoromban megragadott, a könyv azóta is sokfelé elkísér. A képzőművészet pedig később összekapcsolódott a zenei érdeklődésemmel. Egy dadaista alkotó, bármihez ér, az játékká válik, semmit nem arra használ, amire eredetileg kitalálták. Az egész gyerekkorom ezzel telt: mindent máshogy használtam, mint amire való, persze tönkre is mentek dolgok a kezemben. Éppen így volt a trombitatanulással is: elsősorban azokat a művészeket figyeltem, akik valami mást csináltak, számomra különleges hangokat csaltak elő a hangszerükből. Természetesen a jazz tiszteletreméltó, nagy öregjeit is hallgatom, hallgattam.

− A tetőcserepet még mindig nem értem.

http://mno.hu/

− Gyerekkori barátommal, Vasvári Pállal együtt kezdtünk el zenélni. Ő később a jazztanszakra ment, kiváló basszusgitáros lett, néhány éve halt meg. Én végül a tanári pályát választottam, harmincegynéhány év után aztán újra együtt játszottunk. Tinédzserként az volt a szokásunk, hogy följártunk egy ház tetejére. A Balzac utca környékén laktunk, gyönyörű volt onnan a kilátás a Dunára és a Belvárosra. Felvittünk magunkkal egy üveg bort, beszélgettünk és művészeti könyveket néztünk. Persze egy idő után abba kellett hagyunk a mászkálást, mert a házmester szólt a körzeti megbízottnak. A cserép erre az időre emlékeztet, persze nem annak a háznak a tetejéről való.

− Hogyhogy nem rádiót vagy magnót vittek magukkal?

− Nem is tudom, egyszerűen beértük a látvánnyal. De hangszer volt nálam, egy altfurulya.

− Ami főleg a barokk zenében népszerű. Eszerint úgy kell elképzelni a kamasz Kárpáti Dódit, hogy Händelt játszik egy újlipótvárosi ház tetején?

− Nem, dehogy. Csak az volt fontos, hogy a hangszer nálam legyen. Händelt egyébként sem tudtam volna eljátszani, nem tanultam zeneiskolában, autodidakta vagyok.

Hírdetés

− Egy muzsikuscsaládban hogyan tudta megúszni a zeneiskolát?

− Édesanyám, Riszner Edit valóban nagyszerű zongorista volt, de fel kellett hagynia a pályával. Úgymond osztályidegenek voltunk: anyai dédapám ugyanis, Riszner József zenepedagógusként és iskolaigazgatóként Jászberény kulturális életét egyengette. A szüleim rengeteg zenét hallgattak, Wagner-operákat, jazzt, leginkább a húszas-harmincas évek táncdalait. Ennek köszönhetően már kisgyerekként annyi jazzt hallgattam, hogy nem kellett a szüleim fülét sokat rágni, amikor tizenhat évesen azzal álltam elő, hogy trombitálni szeretnék. Már akkor mélyen vágytam a trombitálásra, amikor valójában még fogalmam sem volt a hangszer mibenlétéről. Csak annyit láttam, Tomsits Rudolf nyomogat három billentyűt és nagyszerű dolgokat játszik. Aztán figyeltem a hosszú sorokat a jazzklubok előtt, odabent a lelkes embereket, miközben például Kőszegi Imre dobolt. Vele ma együtt zenélek, mély barátság alakult ki közöttünk.

http://mno.hu/

 − Látszólag nagy kerülővel érkezett a zene világába. 

− De csak látszólag. Kreatív képzőművészetet tanítottam, amiben benne van a klasszikus rajz és a festészet is – a tanításba pedig ugyanúgy igyekeztem ötleteket, gondolatokat belevinni, mint mondjuk a zenélésbe, a pedagógia alternatív irányzatai érdekeltek. Most is úgy zenélek, ahogyan festek: arra törekszem, hogy semmit se rutinból tegyek. Ha kell, ehhez akadályoztatom magamat az alkotásban, különféle rutinellenes módszereket találok ki. A képzőművészeti főiskolára már tanárként jelentkeztem, háromszor is, de nem jött össze − végül az iparművészetin szereztem meg a másoddiplomát. Közben alkottam, és szépen adogattam be a tárlatokra a képeimet. Imádtam, amikor egy országos tárlaton megjelenhettem egy-egy képpel, nagy ünnep volt. Elmentünk, és megnéztük, ki mit csinál, a mai napig rendkívül érdekel a magyar képzőművészet. Aztán 1991-ben az Andersen lett az első nagy zenei ambícióm, majd kilenc évvel később a Quimby: fantasztikus volt azt érezni újra, hogy az irodalom és a képzőművészet szépen együtt tud működni a zenével. Emellett a sok minden mellett, amit most csinálok, mindenesetre próbálom tartani a kapcsolatot a képzőművészettel, és festek: a Kárpáti Dódi Priváti Projekt legutóbbi lemeze, a Tak-Tak borítóján is az én képem részletei vannak. Most egy sorozatot csinálok, ami valószínűleg a dekorációja lesz ennek a születésnapnak.

− Meglepte a hatvanadik közelsége?

− Nem annyira. Eléggé sok mindennel elfoglalom magam, nincs időm meglepődni, és jó karban vagyok. Az idősödés problémáit inkább az apukámon keresztül élem meg, aki a 98. évében van.

− A trombitálás kemény fizikai munka, a szimfonikus zenekaroknál korábban mehet nyugdíjba egy rézfúvós. Ön hogyan tartja karban magát?

− Trombitáláskor az egész test dolgozik, a lábtól a fejig. A zenészlét velejárója viszont az éjszakázás, az ide-oda rohangálás, rengeteg olyasmi van, amitől csak lefelé mennek a dolgok. A zenekar is egy nagy család, súlyos időket töltünk együtt, ha van egy-egy projekt. Persze ismerjük, szeretjük egymást, egyébként is összejárunk és nagyon sokat beszélgetünk: a próbáinkon sokszor fejben dől el, hogy azt a sok zenei motívumot, ami bennünk van, hogyan tudnánk a megfelelő pillanatban előrántani. Azt ugyan nem állítom, hogy vigyáznék magamra, de hogy bírjam a tempót, bokszleckéket veszek egy nagyszerű edzőtől, Micskó Sándortól. Nem nagyon kesztyűzöm, de minden mást csinálok. A boksz és a trombitálás között egyébként sok a hasonlóság: a levegővétel, a ritmus, a helyzetfelismerés, a reflex terén is.

− A születésnapi koncertjén csupa „nehézsúlyú” muzsikus lép fel. A vendégzenészeknek mi alapján küldte a meghívót?

− Néhányukat a GetCloser Concerts vezetője, Kleb Attila ajánlotta a figyelmembe. Erik Truffazzal már játszottam együtt: olyan élmény volt, mintha egy borzasztó erős motor lett volna a színpad alatt, ami iszonyú energiával dolgozik. Szerencsére a saját zenekarommal is hasonló a helyzet: ennek alapja az erős kohézió, a lendület és a koncepció. Barabás Lőrinc trombitást hosszú évek óta hallgatom, vannak hasonló vonásaink: ő is a jazz egy bizonyos saját rendszerét építi fel a zenéjében. Bődületesen erős a lengyel jazz: Pawel Kaczmarczyk zongorista muzsikájával egy fotográfus barátom, Jarek Wierzbicki ismertetett meg. Ő szinte nem is hangokat játszik, hanem gondolatokat. Frankie Lato játékát is sokat hallgattam, szerintem ő a legjobb magyar jazzhegedűs, egyszerűen itt a helye. Az albán-magyar énekesnő, Alba Hyseni munkásságát szintén régóta ismerem. Kerülgettük már egymást egy ideje, zenei rokonlelkek vagyunk, s feltehetően nem ez lesz az utolsó alkalom, amikor együtt zenélhetünk.

− Tulajdonképpen egy erős jazzkoncertre kell készülni, amin a Quimby is muzsikál.

−  Még szép, hogy ott lesz a Quimby: így van együtt a család.

Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Magyar Nemzetben jelent meg. A megjelenés időpontja: 2018.03.07.


Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »