Az egészségügyi tárca március folyamán indította el online regisztrációs rendszerét, melynek keretében védőoltásra lehetett regisztrálni. Eszement harc indult el a védőoltásokért, amelyben csupán a szerencse és a gyorsaság döntött abban, kap-e valaki szabad időpontot avagy sem.
Mivel a legtöbb kerületben az időpontokat két perc alatt elkapkodták, többen kénytelenek voltak lakhelyüktől jóval távolabbi, sokszor más járásokban lévő oltóközpontokban időpontot kérni. Nem ment ritkaszámba, hogy egyesek még a Pozsonyi kerületből is végigutazták Szlovákiát, csak hogy Kassán vagy Eperjesen tudjanak oltakozni.
Szánalmas és méltatlan helyzet ez, amibe az egészségügyi tárca és a kormány az idős és sokszor komoly betegségekkel küzdő lakosokat belekényszeríti.
A héten az egészségügyi tárca újabb „segítséggel” rukkolt elő. Ez lenne a Čakáreň, vagyis a „várószoba”. A hírek szerint már nem kell a lakosoknak esténként tűkön ülve várni az időpontokat, majd fénysebességgel megpróbálni bejelentkezni, a tárca szeretné megkönnyíteni mindezt. A védőoltás iránt érdeklődő csupán elküldi adatait a rendszerbe, majd a rendszer értesíteni fogja az oltás időpontjáról.
A Várószoba nevezetű új rendszer elindítása után szinte azonnal számos kritika érkezett a lakosoktól, akik a közösségi oldalakon arra panaszkodnak, hogy valójában nincs is lehetőségük preferált oltóhelyet választani. A regisztrációs rendszerben csupán a megadott oltóközpontok közül lehet az illetőnek választani.
Ezért is történt, hogy többen nem tudtak a lakhelyükhöz közeli kórházakba oltásra jelentkezni, és sok esetben olyan nagyvárosokban kaptak csak szabad időpontot, amelyek több szász kilométerre vannak otthonuktól.
Mi az oka ennek az abszurd helyzetnek? Az egészségügyi tárca oltási stratégiájában kiemelkedő helyet élveznek a nagykapacitású kerületi oltóközpontok, amelyek segítségével a tárca szerint a jövőben a leggyorsabban lehet beoltani a lakosságot.
Ha azonban a vakcinaszállítmányok ténylegesen beindulnak, Szlovákiában több tízezer embert kell majd naponta beoltani, amit nyilván a kisebb járási kórházak képtelenek lesznek biztosítani. A járási kórházak sem felszereltségükben, sem az egészségügyi személyzet kapacitása terén nem állnak készen ilyen jellegű leterheltségre, ezért vennék át a szerepüket az említett nagykapacitású oltóközpontok, ahol több ezer embert lehet majd naponta beoltani.
Legjobb lenne, ha saját járásaikban lenne erre mindenkinek lehetősége. Ez ugyanis nemcsak az összlakosság beoltását gyorsítaná fel, de jelentősen hozzájárulna a koronavírus-járvány megfékezéséhez is.
Most ugyanis olyan helyzet áll fenn, hogy például Kassa megyében kizárólag Kassán készítik elő a nagykapacitású oltóközpontot, így a megyéhez tartozó összes település lakosa ide kényszerül majd oltásra utazni. Ez teljesen abszurd állapot! El tudjuk képzelni, milyen következményei lesznek annak, ha egy ilyen „vakcinaturizmus” beindul? Ha a megye összes lakosa 1-2 városba fog naponta koncentrálódni?
A megoldás tehát az lenne, ha a nagykapacitású oltóközpontok mellett már most elkezdenék a kisebb, járási oltóközpontokat is felkészíteni a tömeges oltásokra, és biztosítani számukra a kellő szakmai, anyagi és fizikai segítséget. A lakosok egészsége szempontjából ugyanis sokkal biztonságosabb lenne, ha nem kéne többszáz kilométert utazgatniuk, egyik fekete körzetből a másikba, csak hogy beolthassák magukat.
Végül említsük meg azt az óriási információhiányt, amit napi szinten tapasztalunk a szlovák védőoltás-stratégia kapcsán. Az egészségügyi tárcának már rég létre kellett volna hoznia egy központi weboldalt, ahol minden információt és jövőbeli tervet részletesen elmagyaráznának.
Ehelyett ma még mindig ott tartunk, hogy a lakosnak egyedül kell kihalászniuk kérdéseire a válaszokat az internet mély bugyrából. Egyszerűen nem kapunk válaszokat a kérdéseinkre, a minisztérium weboldala pedig félinformációkat tartalmaz.
Ez a súlyos kommunikációs probléma csak növeli a lakosok között a feszültséget és az elégedetlenkedést. Ugyanis senki sem tudja, hogy és mint tervezzen, mire készüljön az elkövetkezendő hetekben és hónapokban.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »