Mészáros Lőrinc már 1000 milliárdnál tart, Tiborcz István is belépett a százmilliárdosok közé

Mészáros Lőrinc már 1000 milliárdnál tart, Tiborcz István is belépett a százmilliárdosok közé

Egy év alatt 50 százalékkal növelte a vagyonát Mészáros Lőrinc, de majdnem teljesítette ezt a miniszterelnök veje, Tiborcz István is. Akadt, aki náluk is jobban szerepelt: dupláztak Schmidt Máriáék és az állami propagandát közvetítő kommunikációs cégcsoport tulaja is.

Egyáltalán nem gyötörte meg a tavalyi rekordinfláció a leggazdagabb magyar üzletembereket, sőt a top 100 egy év alatt 1400 milliárd forinttal, 18 százalékkal növelte a vagyonát. Ha figyelembe vesszük a pénzromlás tavalyi mértékét, akkor reálértéken csak hajszállal gazdagodtak ugyan, viszont egyre jobban koncentrálódik a vagyon. A Szakonyi Péter szerkesztette 100 leggazdagabb című, ma megjelent kiadvány gazdaglistáját a felcsúti Orbán-bizalmas, Mészáros Lőrinc immár 990 milliárd forinttal vezeti, a becslések szerint egyetlen év alatt 50 százalékkal növelte vagyonát.

Már az is valószerűtlen volt, hogy tíz év alatt 660 milliárdot hozott össze a gázszerelőből lett mágnás, de ehhez egyetlen év alatt újabb 330 milliárdot pakolt hozzá.

A nagy ugrás részben a tőzsdén jegyzett Opus Global Nyrt.-nek köszönhető, a részvényárfolyam ugyanis megháromszorozódott, de a meghatározó tétel a második legnagyobb magyar pénzintézet, az MBH Bank Nyrt., amely felerészben Mészároshoz köthető. A birodalom a turizmustól az agráriumig szinte a gazdaság minden területét átszövi, és olyan hosszú távú bevételtermelő üzlet is a része, mint a gyorsforgalmi úthálózat 35 éves koncessziója. A terjeszkedés ráadásul külföldön is folytatódik, tavaly például Mészárosék megszerezték Bosznia legnagyobb cementgyárát.

Ettől a tempótól Csányi Sándor OTP-vezér jócskán elmaradt: „mindössze” 90 milliárdos növekedést produkálva 700 milliárdig jutott. Úgy, hogy minden idők legnagyobb nyereségét, 990 milliárd forintot könyvelt el az OTP Bank Nyrt. Mérlegfőösszege meghaladta a 100 milliárd eurót, és ezzel a legnagyobb európai bankok ligájába került – írja a kiadvány. A két, egy ideje már dollárban is milliárdos potentát tehát egy év alatt együttesen 420 milliárdos gyarapodást tudott felmutatni, ez a toplista összes gazdagja által összehozott növekedés durván harmada, a top 10 pedig bő 600 milliárdot tett rá előző évi vagyonára.

Az első tíz helyen amúgy nagy mozgás nem történt, helyet cserélt egymással a mostanában Lengyelországban terjeszkedő ingatlanmogul és az AutoWallisszal karriert csináló Veres Tibor, illetve Gattyán György. Utóbbinak továbbra is jól megy a felnőtt tartalmat előállító honlapja, saját bevallása szerint napi 1,5 millió eurót (közel 600 millió forintot) hoz.

A nagy vesztes Bige László, az egyetlen magyarországi műtrágyagyár tulajdonosa: ő tavaly még 233 milliárddal még a 8. helyen állt, azonban hét helyet csúszott lefelé, ezúttal a tavalyi felére, 115 milliárdra becsülték a vagyonát. Bige tavaly felvetette a gyár bezárásának lehetőségét, miután a szén-dioxid kvótára kivetett különadó és a különleges gázkészletezési díj tönkretette a versenyképességet, de végül úgy döntött, hogy új technológiát vet be, és folytatja hadakozását a kormánnyal.

Bekerült viszont az első tízbe Garancsi István, akinek Market Építő Zrt.-je olyan óriási építkezések részese, mint a kínai CATL debreceni akkumulátorgyár – a kiadványban 200 milliárdra teszik a rendelésállományt –, az ugyancsak debreceni BMW autógyár, nem beszélve a saját tulajdonában álló BudaPart óriásberuházásáról, aminek végösszege több mint 600 milliárd forint. A portfólió része az öt fővárosi kaszinókoncesszió is – amiben Habony Árpáddal üzlettársak –, de két vidéki kaszinója is ontja a nyereséget elméletileg 2056-ig.

A 100 leggazdagabb üzletember becsült vagyona (milliárd forint, zárójelben a múlt évi vagyon):

  • Mészáros Lőrinc 990 (660)
  • Csányi Sándor 700 (610)
  • Felcsuti Zsolt 486 (460)
  • Veres Tibor 422 (320)
  • Hírdetés

  • Gattyán György 398 (366)
  • Szíjj László 300 (280)
  • Jellinek Dániel 295 (276)
  • Széles Gábor 238 (208)
  • Garancsi István 172 (133)
  • Kasza Lajos 163 (147,5)
  • Százmilliárdosok klubja

    Bige tehát kiesett a tízes toplistából, és bőven megelőzte a 4iG főtulajdonosa, Jászai Gellért is. Ő egy évvel korábban 90 milliárdnál tartott, az azóta 138 milliárdosra duzzadt vagyonával a 13. helyre kapaszkodott fel. A 4iG az elmúlt három évben óriási portfóliót vásárolt össze állami segítséggel (olyan cégeket kebelezett be, mint a Digi, a Vodafone Magyarország és balkáni távközlési társaságok). Tavaly év végén 867 milliárd forint volt a nettó hitelállománya, a mérlege 32 milliárd forint veszteséget mutatott, de továbbra is nagy tervek formálódnak a cégcsoportnál. Az űriparban és a védelmi iparban megvalósítandó projektek mellett azt tervezik például, hogy Albánia és Egyiptom között építenek tenger alatti vezetéket.

    A százmilliárdosok közé került a Tiborcz Istvánnal gyakorta üzletelő győri milliárdos, Paár Attila is, ő egy év alatt 20 milliárddal, 111 milliárdra növelte a vagyonát, ami a 16. helyhez volt elég.

    Kerek százmilliárdot ért el a miniszterelnök veje, Tiborcz István, aki ezzel 38 helyet ugrott előre a listán. Egy év alatt tehát több mint 30 milliárddal fejelte meg a vagyonát Orbán Ráhel férje.

    Emlékeztetőül: a gazdaglistára 2019-ben köszönt be az akkor 33 éves Tiborcz, 35 milliárddal.

    Schmidt Mária és családja hajszállal maradt ki a 100 milliárdosok klubjából, de így is csaknem megduplázták a családi vagyont, ami 43 milliárdról 99 milliárd forintra nőtt egyetlen év alatt. Ugyancsak duplázott „B.”, aki ezúttal sem járult hozzá, hogy a róla szóló írás megjelenjen, így a konkrétumokat kipontozással helyettesítették a szerkesztők. A megadott „kommunikációs tevékenység” alapján azért sejteni lehet, hogy Balásy Gyuláról és a Lounge-csoportról van szó, amely a Rogán Antal felügyelte Nemzeti Kommunikációs Hivatal, az állami propagandagyár fő beszállítója. A kiadvány szerint. „B.” mindenesetre az előző évi 26 milliárd forintos eredményét több mint megduplázva 53,4 milliárdig jutott, ezzel a gazdaglistán a 48., vagyis harminc helyet ugrott előre.

    Az elitbe egyébként 17,2 milliárd volt belépési küszöb, míg tavaly 14,5 milliárd kellett hozzá. Öt újonc fedezhető fel a listán, közülük 42 milliárd forinttal rögtön a 61. helyre került az agráriumban érdekelt Vidmann László, és a 85. helyre befutott a turizmusban gigaépítkezéseket menedzselő Szepesi Richárd. Az ingatlanberuházó elképesztő szériában van: tavaly márciusban adták át az ötcsillagos, 109 szobás Mövenpick BalaLand Resort és FamilyParkot Szántódon, májusban az ugyancsak ötcsillagos, 100 szobás Minaro Hotel MGalleryt Tokajban, és a tervek szerint jövőre nyit Balatonfüreden egy újabb ötcsillagos szálloda.

    Befolyásbarométer: hárman az Orbán családból

    A tizenegy politikai elemző szavazatai alapján összeállított befolyáslistát hagyományosan Orbán Viktor, Csányi Sándor és a Miniszterelnöki Kabinetirodát igazgató, a propaganda és a titkosszolgálatok fölött egyaránt diszponáló Rogán Antal vezeti. Őket követi a külügyminiszter Szijjártó Péter, aki tavaly óta két helyet javított, majd Mészáros Lőrinc jön, aki egyet csúszott lefelé, így már csak az ötödik legbefolyásosabb személyiség. Hatodik Hernádi Zsolt Mol-vezér, utána Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter következik, aki öt helyet ugrott felfelé. Pintér Sándor belügyminiszter viszont négy helyet zuhanva már csak a 9. legbefolyásosabb szereplő idehaza. Ugyanennyit javított Tiborcz István, ő a 11. helyre ugrott. A miniszterelnöki családjából a first lady, Lévai Anikó a 20., Orbán Ráhel pedig a 26 helyre jött fel. Három ellenzéki politikus fért fel a listára: a főpolgármester Karácsony Gergely (32.), Gyurcsány Ferenc DK-elnök (35.) és felesége, a párt EP-listavezetője, Dobrev Klára (43.). Magyar Pétert nem vették számba, mert a felmérés időpontjában, március végén még nem volt pártja. Felfért viszont a listára új szereplőként Matolcsy Ádám, az 50. helyre, míg apja, a jegybankelnök a 15. helyezett.

    (24 nyomán)


    Forrás:kuruc.info
    Tovább a cikkre »