Mesterséges intelligencia: aki érti, jobban keres – 56%-kal is nőhet a fizetés

Mesterséges intelligencia: aki érti, jobban keres – 56%-kal is nőhet a fizetés

Azok a munkavállalók, akik hatékonyan használják a mesterséges intelligenciát (AI), átlagosan 56%-kal magasabb fizetésre számíthatnak – derül ki a PwC nemzetközi tanácsadócég friss elemzéséből. A jelentés közel egymilliárd álláshirdetést vizsgált meg világszerte, és átfogó képet adott arról, hogyan alakítja át az AI a munka világát.

A kutatás szerint a mesterséges intelligenciát intenzíven használó munkakörökben a munkavállalók bérnövekedése több mint kétszer akkora volt, mint a tavalyi 25%-os emelkedés – ami jól jelzi, milyen gyorsan nő az AI-tudással rendelkező szakemberek értéke a munkaerőpiacon.

A produktivitás is ugrásszerűen nőtt

A termelékenység is drámai növekedést mutatott: 2022 óta, amikor a generatív AI szélesebb körben elterjedt, az olyan iparágakban, mint a pénzügyi szolgáltatások vagy a szoftverfejlesztés, a munkaerő-hatékonyság csaknem négyszeresére nőtt. Míg 2018 és 2022 között mindössze 7%-os emelkedés volt tapasztalható, addig 2018 és 2024 között már 27%-ra ugrott ez az érték. Ezzel szemben az AI által kevésbé érintett szektorokban – például a bányászatban vagy a vendéglátásban – még csökkenés is tapasztalható volt.

Az álláshirdetések és a keresett készségek is változnak

Az AI térhódítása nemcsak a fizetéseket és a termelékenységet alakítja át, hanem a keresett készségeket is. A mesterséges intelligenciával leginkább érintett szakmákban a munkáltatók által elvárt képességek 66%-kal gyorsabban változnak, mint más területeken. Ez azt jelenti, hogy a tudás gyors elavulása miatt a folyamatos tanulás és alkalmazkodás kulcsfontosságúvá válik.

Hírdetés

Érdekesség, hogy az AI térnyerése ellenére sem csökkent a munkahelyek száma. Sőt, a mesterséges intelligenciát alkalmazó pozíciók száma 38%-kal nőtt. A PwC elemzése szerint nem igazolódott be az a félelem, hogy az AI tömeges munkanélküliséghez vezetne.

Egyre kevésbé fontos a diploma

A mesterséges intelligenciával összefüggő állások esetében az egyetemi végzettség szerepe is csökkenni látszik. Az AI-t használó pozíciókban a felsőfokú végzettséget igénylő állások aránya 2019 és 2024 között 66%-ról 59%-ra esett vissza. Az olyan munkakörök esetében, ahol az AI inkább csak bizonyos feladatokat automatizál, még nagyobb volt a visszaesés: 53%-ról 44%-ra.

AI vagy nem AI – az irány világos

A PwC elemzése világosan mutatja: azok a munkavállalók, akik hajlandók alkalmazkodni, tanulni, és elsajátítják az AI-használathoz szükséges készségeket, nemcsak hogy nem kerülnek hátrányba, hanem jelentős előnyre tehetnek szert – mind jövedelmi, mind karrierépítési szempontból. A mesterséges intelligencia tehát nem elvesz, hanem átrendez – kérdés, ki tud vele lépést tartani.

Teraz.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »